Az időjárás változása hogyan tud kihatni a közérzetre?
Semmi más nem befolyásol, csak is a légnyomás. A megemelkedett légnyomás több oxigént szorít a folyadékokba. A csökkenő légnyomás úgymond kiszívja belőlünk az oxigént.
Mert sejtjeink oxigénszükségletében ez változást okoz, ezért fájdul meg idősebb emberek sípcsontja. Ettől sajog egy korábban eltört csont, és egy kopott ízület.
Nem sokan tudják, de az oxigén a szervezet számára nagyon nagy jelentőséggel bír!
Nekem igen rosszat tesz a közérzetemnek, ha egész nap a négy fal között kell lennem az irodában klíma nélkül és egész hétre 30 fokot jósolnak.
A frontokból amúgy egyáltalán semmit nem érzek.
A sejtek nem a nyomásváltozástól fájnak. A szervezet vezérlésében jelentős szerepe van az oxigénellátásnak. Ha a sejt nem kap elegendő oxigént, az meglassul, esetleg megáll.Nem képes maradéktalanul ellátni feladatát.
A fájdalom viszont nem a testben van, hanem azt az agy generálja a szervezetből beérkező információ áradatból. Ha ez az információ áramlást az oxigén befolyásolja akkor érezzük a fájdalmat. A lupuszosnak pl. járkál a fájdalom a testében, mert az agy nem képes meghatározni a probléma helyét. Ez viszont lehet attól, hogy az agynak bizonyos területei nem kapnak elegendő oxigént, és a helymeghatározó rendszer hibázik.
Nem tudom így már világos e hogy az az enyhe légnyomásváltozás amit a barométer mutat, hogyan befolyásolja az idősek időjáráselőrejelzését.
"Nem tudtunk volna ehhez alkalmazkodni?"
De bizony tudunk. Csak az alkalmazkodás több emberöltőn keresztül történik.
Pl. a krumplibogár azért tud alkalmazkodni néhány év alatt a legdurvább idegméreghez is, mert neki több, esetleg több tíz nemzedéke fordul meg évente. A huszadik-ötvenedik generáció már tápláléknak tekinti azt az idegmérget amitől az őseik kipurcantak.
Az ember esetében ez az alkalmazkodó képesség már több ezer évbe telne.
Az idős embernek viszont nem azért fáj az ízülete mert nem tudna alkalmazkodni, hanem azért mert szervezetét súlyos elváltozást okozó behatások érik.
Sajnos a rohanó világunkban ezek a behatások gyorsabban változnak, mint ahogy azt az ember alkalmazkodó képessége követni tudná.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!