Kezdőoldal » Egészség » Általános közérzet » Az időjárás változása hogyan...

Az időjárás változása hogyan tud kihatni a közérzetre?

Figyelt kérdés
Nagyon sok öreg mondja, hogy így meg úgy hasogat/sajog/fáj a térde/lába/combja/feje/ujja/válla/csuklója/valamelyik csontja stb. Azt még értem, hogy télen kevesebb a természetes napfény mennyisége és valamennyire depresszív állapotot okoz. De az hosszú hónapok alatt kialakuló dolog. Az ilyen sajgás, fájdalmak meg egyeseknél ilyen 5-8 naponként változik. Egyeseknek azért mert "jaj melegfront lesz", másoknak meg mert "jaj hidegfront lesz". Hogyan lehetséges az, hogy a légnyomás változása, a csapadék vagy a páratartalom változása ennyire kihat valaki szervezetére?

2016. aug. 27. 12:24
 1/8 anonim ***** válasza:
Nem a páratartalomnak van ehhez köze, inkább a légnyomás változásának. Szervezetünk folyadékban gazdag, ezért a benne oldott oxigén mennyisége is változik. A szervezet oxigénszintjének változása előre jelezhet időjárás változásokat, mint a barométer.
2016. aug. 27. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
De az időjárás általi változások nem csak apró változások? Mennyire befolyásolja az oxigén mennyiségét a szövetekben? Ha meg az oxigén mennyisége változik, akkor nem csak max szédelegni kellene valamennyire? Mégis miért mondják egyesek, hogy sajog a térdük, nyilall a lábszáruk meg hasonlók? Hogy kapcsolódik ez a fájdalomérzet a frontok megjöveteléhez vagy a páratartalomhoz?
2016. aug. 27. 18:40
 3/8 anonim ***** válasza:

Semmi más nem befolyásol, csak is a légnyomás. A megemelkedett légnyomás több oxigént szorít a folyadékokba. A csökkenő légnyomás úgymond kiszívja belőlünk az oxigént.

Mert sejtjeink oxigénszükségletében ez változást okoz, ezért fájdul meg idősebb emberek sípcsontja. Ettől sajog egy korábban eltört csont, és egy kopott ízület.

Nem sokan tudják, de az oxigén a szervezet számára nagyon nagy jelentőséggel bír!

2016. aug. 27. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Na jó, de azért ez csak nem több atmoszféra nyomásváltozás, hanem csak egy kis töredéke. Ennyit nem viselnek el a sejtek? Nem tudtunk volna ehhez alkalmazkodni?
2016. aug. 27. 21:45
 5/8 anonim ***** válasza:

Nekem igen rosszat tesz a közérzetemnek, ha egész nap a négy fal között kell lennem az irodában klíma nélkül és egész hétre 30 fokot jósolnak.

A frontokból amúgy egyáltalán semmit nem érzek.

2016. aug. 27. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Sok minden függ egyéni érzékenységtől, teherbírástól, stb. Egyébként meg az időjárásnál nem csak a légnyomás és páratartalomváltozás van hatással, hanem a légkör töltése is változhat ionizáció, stb., az idegsejtek működésének (egyik) alapja az elektromos kölcsönhatás. De lehet, hogy kihat a szervezet ionvegyületeire is és ez is okozhat ilyen sajgást. A légnyomásnak pedig az ilyen apró változása egy ekkora nagy rendszerben lehet ilyen hatással a sejtekre, ehhez ilyen kis méretekkel nehézkes dolog alkalmazkodni. Mikrovilági szinten egy sejt "üzemében" vannak olyan dolgok, amik függhetnek ennyire csak a légnyomás értékétől. Idősebb korban pedig alapvetően nem olyan már az oxigén ellátottsága a szöveteknek, mint huszonévesen. Az ízületek meg a porcok alapvetően kopnak, veszítenek a rugalmasságukból, ott is súrlódhatnak olyankor a csontvégek, ehhez hozzájön a kevesebb oxigén egy frontnál és olyankor a szervezet fájdalomingerrel jelez az agy felé.
2016. aug. 27. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

A sejtek nem a nyomásváltozástól fájnak. A szervezet vezérlésében jelentős szerepe van az oxigénellátásnak. Ha a sejt nem kap elegendő oxigént, az meglassul, esetleg megáll.Nem képes maradéktalanul ellátni feladatát.

A fájdalom viszont nem a testben van, hanem azt az agy generálja a szervezetből beérkező információ áradatból. Ha ez az információ áramlást az oxigén befolyásolja akkor érezzük a fájdalmat. A lupuszosnak pl. járkál a fájdalom a testében, mert az agy nem képes meghatározni a probléma helyét. Ez viszont lehet attól, hogy az agynak bizonyos területei nem kapnak elegendő oxigént, és a helymeghatározó rendszer hibázik.

Nem tudom így már világos e hogy az az enyhe légnyomásváltozás amit a barométer mutat, hogyan befolyásolja az idősek időjáráselőrejelzését.

2016. aug. 27. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

"Nem tudtunk volna ehhez alkalmazkodni?"

De bizony tudunk. Csak az alkalmazkodás több emberöltőn keresztül történik.

Pl. a krumplibogár azért tud alkalmazkodni néhány év alatt a legdurvább idegméreghez is, mert neki több, esetleg több tíz nemzedéke fordul meg évente. A huszadik-ötvenedik generáció már tápláléknak tekinti azt az idegmérget amitől az őseik kipurcantak.

Az ember esetében ez az alkalmazkodó képesség már több ezer évbe telne.

Az idős embernek viszont nem azért fáj az ízülete mert nem tudna alkalmazkodni, hanem azért mert szervezetét súlyos elváltozást okozó behatások érik.

Sajnos a rohanó világunkban ezek a behatások gyorsabban változnak, mint ahogy azt az ember alkalmazkodó képessége követni tudná.

2016. aug. 27. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!