Mi a különbség a Pszichiáter és a Pszichológus között? És ha depressziós ill. pánikbetegségem van melyikhez kell fordulnom?
A pszichiáter egy orvos, aki az emberi viselkedés, észlelés, érzelmek (stb.) zavarait orvosi, vagyis fizológiai alapon vizsgálja és kezeli. A pszichiáter tehát általános orvos, vagyis orvostudományi egyetemen diplomát szerzett személy, aki utána letette a pszichiátriai szakvizsgát is.
A pszichológus egy bölcsész, aki az emberi viselkedés, észlelés, érzelmek (stb.) zavarait "bölcsészként" (vagyis a humán tudományok módszereivel) viszgálja és kezeli. A pszichológus tehát bölcsész-, illetve pszichológus szakon szerzett diplomát.
További különbség, hogy a pszichiáter gyógyszereket is felírhat. Sok pszichiáter viszont főleg gyógyszereket ír fel. A pszichológus meg beszélget veled, és úgy gyógyít. A hasonlóság közöttük, hogy mind a kettőt kis p-vel írják, mert köznevek.
Depresszióval bármelyikhez fordulhatsz, illetve a háziorvosodhoz is, aki majd elirányít a megfelelő helyre, és még az is lehet, hogy tud neked ingyenes megoldást (TB-re).
Szia!
Ha komolyan úgy gondolod/tudod, hogy ilyen problémád van, és akut a helyzet, akkor fordulj pszichiáterhez. Ő megvizsgál és valószínűleg fog neked gyógyszert/gyógyszereket felírni. Ezektől átmenetileg jobban fogod magad érezni. A hangsúly az átmenetiségen van: ezek a gyógyszerek csak tünetileg kezelik a problémát, de meg nem oldják - nem beszélve arról, hogy hosszútávon nagyon durva fizikai és pszichés mellékhatásaik vannak. "Drogok", mondhatni. A gyógyuláshoz vezető út következő lépése jó esetben a pszichoterápia. Itt jön képbe a pszichológus: ő a "beszélgetős" szakember, akivel majd tényleg elindulsz abba az irányba, hogy a gyógyszereket letéve meggyógyulj ebből a betegségből.
14 éves vagyok nem hiszem, hogy gyógyszerekkel kezelnének.
Ha bár kitudja semmi kedvem gyógyszereket bevenni, mert azoktól nagyon eltompulnék..
13:17
Na és milyen hosszútávú durva mellékhatásai vannak?
Semmilyenek. Rövidtávú mellékhatásai vannak, amik elmúlnak vagy enyhülnek, valamint olyanok, amit már eleve az ELEJÉTŐL kezdve nem fog tolerálni a beteg.
Ha a róluk való nehéz leállásra gondoltál, az nem mellékhatás, hanem függőség maximum. Annyira, amennyire pl egy magas vérnyomásos függ a gyógyszereitől, sőt kevésbé. Előbbieket ugyanis el lehet hagyni, utóbbit tényleg soha.
16:58-nak
Itt olvashatsz bővebben a Xanax és sok más antidepresszáns hatóanyagának a hosszú távú mellékhatásairól (a cikk angol).
13:18-nak: A Xanax nem antidepresszáns!
A kédezőnek: rendes esetben a pszichiáter is pszichoterápiával kezdi, gyógyszert csak akkor ír, ha más már nem segít (vagy ha a beteg kifejezetten erőlteti). Ajánlott azonban a gyógyszerszedést egy gyógynövénnyel, az orbáncfűvel kezdeni. Ez sokaknak segít. Orbáncfű-kivonat kapszulás és tablettás formában is kapható. Orbáncfű-teával ne kísérletezzünk!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!