Kezdőoldal » Egészség » Általános közérzet » Hogy gyógyitják a kilyukadt...

Hogy gyógyitják a kilyukadt tüdőt?

Figyelt kérdés
Eggyik barátom bekerült a kórházba kiderült hogy lyukas a tüdöje és levegő van a szíve körül.Intenzíven van.Ilyenkor mit csinálnak vele?
2010. jan. 8. 16:21
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
88%

Hali!


A levegőt először is el kell szívni a mellüregből, majd a barátodat meg fogják műteni, hogy a levegő utánpótlását biztosító lyukat elzárják. Ezt követően megszűnik az összeköttetés a mellüreg és a tüdő között, műtét közben pedig kiszívják a mellüregből (esetleg, ha sérült a szívburok (pericardium) akkor onnan is).


Jelenleg a barátod agya kevesebb vért kap, mert a tüdőbe került oxigénből nem minden kerül a véráramba, ill. ez elegyedik a vérkörből kiváló szén-dioxiddal, ezért is van az intenzíven.


Azt nem tudom, hogy történ7ett, hogy kilyukadt a tüdeje, ha megtisztelsz azzal, hogy leírod... azt hálásan megköszönöm.



A műtét után, -- már amiután az intenzívről és a szubintenzívről kikerült... -- nagy valószínűséggel kapni fog egy vicces kinézetű játékszert, amivel majd edzenie kell a tüdejét. Ez egy lefűrészelt végű, kiszedett belsejű 10/20/50 ml-es fecskendő lesz, amihez hozzáragasztanak egy orvosi kesztyűt, vagy csak egy 1xű lufit,... ezt kell majd fújogatnia.


Nem tudom, hogy a barátod hány éves, milyen testalkatú (magasság+testsúly), hogy dohányzik-e, és ha igen, mióta... de ha dohányzos, akkor itt az ideje leszoktatni róla!


Ami pedig téged illet, kedves Kérdező... NE AGGÓDJ! A barátod sztem jó kezekben van, és egy erős barátra/barátnőre van most szüksége, aki a lelket önti belé a műtét után. Neki pedig jobbulást kívánok! :-)



Üdv: EE

2010. jan. 8. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:

Nem tudom hogy történhetett annyit mondott még a kórház előtt hogy megemelte magát és fáj a tüdeje:(

Köszönöm a válaszodat:)

Nem cigizett,és kondizott talán ez segit hogy hamarabb felépüljön amúgy fiu vagyok és mielőtt félreértés lenne nem meleg:D

2010. jan. 8. 16:54
 3/15 anonim ***** válasza:
100%

Hali ismét!


_ Közvetlenül, amikor a fájdalomra panaszkodott, is kondizni volt? Mit csinált, amitől -- állítása szerint -- "megemelte magát"??

_ Mit mondott? Milyen jellegű fájdalmat érez? (szúr, szorít, csíp, éget, lüktet, hasogat, viszket, zsibbad,...)


Leírod (kompletten sztoriszerűen), hogyan történt meg ez az egész, ill. mi hogyan történt, milyen tünetekkel került kórházba?

_ Mióta van bent ill. az intenzíven? Megműtötték már?

_ Mindig eszméleténél volt az eset óta?

_ Szed-e bármit, ami a "kondizáshoz kell?


Jah, és hogy el tudjam képzelni vhogy, jó lenne ha megmondanád a korát, testalkatát, testmagasságát és testsúlyát! Am. te is mennyi vagy?


A kondizás az jó dolog, de most néhány hónapig felejtse el a saját érdekében! Előbb lábadozzon, gyógyuljon fel teljesen, aztán csak utána szép fokozatosan kezdjen el edzeni, és inkább fusson (tiszta közegben...parkban, kiserdőben... stb.) mint emelgessen, az a tüdejének is jót fog tenni. Akár te is vele tart6nál... úgy nem olyan unalmas... :-)


Gtam, hogy srác vagy, arra azonban egy pillanatra sem, hogy olyan barátok. Csak ugye a leírásodból nem derült ki, hogy te most egy aggódó szerető csajszi vagy, vagy egy jóhaver, span, vagy mjuk a legjobb barát... Érted... :-D

Amúgy meg nincs mit a segítségért. Gyógyulgasson csak! :-)


Várom a történetet!

Üdv: EE

2010. jan. 8. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:

Nem a kondizás miatt van szerintem, szedett valamit de 2hónapja szünetet kezdett kondizásba.Kedden nagyon nehéz táskája volt és suli után még mászkált a városba majd mikor hazaért irt msn-en hogy meghúzta a hátát és szúr a tüdeje mikor levegőt vesz és nehezen kap levegőt.

Szerdán nem ment iskolába emiatt de csütörtökön elment aztán 3körül hívtam hogy mi újság azt mondta akkor megy a háziorvoshoz aztán mikor még mindig nem jelentkezett 6körül felhívtam és az anyukája vette fel mondta hogy beküldték kórházba most van röntgenen este mikor hívtam alig bírt beszélni érződött a hangján nehezen kap levegőt mondta hogy inkább SMS-be beszélgessünk SMS-be elmondta hogy volt nála főorvos sebész és hogy telelőtték fájdalomcsillapítókkal.Ma mikor bementem hogy meglátogatom a nővérek azzal fogadtak hogy nem látogathatom intenzíven van.Hazajöttem írtam is SMS-t hogy tényleg intenzíven vagy és mi a baj?Mert én légmellre gyanakodtam erre mondta hogy kilyukadt a tüdeje és az orvos nem látja a szívét mivel körbefonta a levegő.Azóta semmi hír hogy megműtötték volna.

Amúgy májusba tölti be a 17et, kb 177cm izmos testalkata van régóta sportol mindenfélét.Testsúlya 50kg körül van én 15 vagyok.Igen inkább olyan legjobb barát vagyok régóta ismerem és tudja hogy bármire képes vagyok érte...

2010. jan. 8. 20:49
 5/15 anonim ***** válasza:

Bevallom őszintén, hogy ledöbbentett az eredmény, miután megadtad a testmagasságát és a testsúlyát, mert abból kiszámítva ro6 alacsony a testtömegindexe, (50 kg-val=15,9596, normális határ 18,5 =/<) ami soványságra utal. Ő is, te is még egy-egy növőfélben lévő szervezet vagytok. Dícséretes dolog, hogy sportol, jól akar kinézni a önmaga és a csajok előtt, de azért nem kéne túlzásba vinni!

A megfelelő étkezéssel bevitt anyagok a vérárammal szállítódnak el a szervekhez, ahol aztán beépül annak védelmi rendszerébe. Nem tudom, ennek köze le7 a barátod esetéhez, de ha bizonyos ételeket megvon magától (sovány, de így is fogyózik...) akkor a védelem felépítéséhez szükséges anyagok nem biztos hogy egyáltalán ill. kielégítő mennyiségben jut el az adott szervhez, (jelen esetben a tüdőhöz) az nem tud egyenletesen beépülni, és a szövetek elgyengülnek, külső behatásra pedig nem képesek megfelelő védelemre. Úgy képzeld el az esetet, mint a "Kömíves Kelemenné" c. népballadánkban...

(ajánlom figyelmetekbe :-) >> [link] )

...aamelyben Magos Déva várát a kőmívesek felépítették, és rövid időn belül vmi miatt mindig leomlott... (környezeti, avagy, külső behatásokra instabil falakkal??) Sportolókkal (is) foglalkozom tehát nem véletlenül hoztam fel ezt a példát.


Légmell általában akkor keletkezik, amikor akkor keletkezik, amikor semmilyen tüdőbetegség nincs, azonban vsz, hogy vmi miatt egy kis levegővel teli hólyagocska/bulla elpattan és így jut levegő a mellhártyába, ami ott elkezd terjedni, és szép lassan összenyomja a tüdőt. (Pneumothorax =PTX) Ez súlyos életveszélyes állapotot okoz, mivel ilyenkor a mellkasba jutott levegő nem engedi a tüdőbe áramolni a levegőt és ezzel súlyos oxigénhiányhoz vezet. De itt nem erről van szó. :-)


Amint azt a legelső hozzászólásomban is írtam, most fontos, hogy egy lelkileg erős legjobb barátja légy a barátodnak, és amikor tudsz, gondolj reá, ha te7ed, menj is be, ha beengednek hozzá, mert jól esne neki ilyenkor egy ismerős arc társasága, támogatása. Vigyél neki valami egészségeset (100%-os gyümölcslé vagy valódi gyümölcs, vagy bármi...) no és persze nem aggodalmaskodóan önmagadat. Segítsd őt a rehabilitációjában, és fogadd meg a tanácsomat, menjetek el, ha felépült akár futni, majd akár úszni is...

Ketten mégiscsak könnyebb... ;-)


Jómagam nevében sikeres gyógyulást kívánok neki, ne hajtsa túl magát,...neked meg kitartást, hosszú, jóbarátságot,... és ha bármi hasznos tanáccsal, tippel segíthetek nektek, ill. vmeikőtöknek, nyugodtan keress vagy keressetek fel privi üzenetben és hivatkozz erre a témára)!


FEL A FEJJEL, PAJTÁS :-)

Üdv: EE

2010. jan. 9. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 A kérdező kommentje:

Köszi.Igazábol az a baj ő is hizni akar de nem tud nagyon jó anyagcseréje van bármit eszik nem tud hizni pedig naponta több mint 4szer eszik rendes kaját+sok édességet.

Ha bemehettem volna már tegnap is bent lettem volna de elküldtek mivel intenzivre nem mehetek be.

De most küldött sms-t hogy kiszivták a levegőt a többi meg elvileg felszivodik igy nem fogják műteni.Már várom hogy megint közös 5órás xbox partikat:)

2010. jan. 9. 16:20
 7/15 anonim ***** válasza:

Jól van... akkor örülök, mert mégsem kell műteni. (Régebben még kellett...) és te is, mert ez azt jelenti, hogy már csak pár nap, és újra találkozhattok!

Ha nem me7sz be az intenzívre, akkor készíts neki vmi ajándékot! Íme egy tipp...találj ki vmi hasonlót:


__ Amikor az egyik spanom autóbalesetben kishíján meghalt,... (idén augusztus végén lesz újraszületettként 3 éves, -- akkor volt 17 -- neki iszapot kellett leszívni a mindkét tüdejéből + újra is kellett éleszteni) ... mi úgy kedveskedtünk neki, hogy csináltunk néhány jópofa fotót, amin minden barát/haver felsorakozik és egy A/4-es lapon tart egy összefüggő "GYÓ GYU LJ ME G, XY!" szöveget. Mondanom sem kell, milyen hatással volt rá a fotó... :')


Ami az anyagcseréjét illeti,... nem fog ez örökké tartani, csak addig amíg serdül vagy fejlődik. Betölti a 21-24-et, és egy kicsit pockosabb lesz, hiába az edzés. Egyik sportóló spanomat (és kollégámat) tudom erre felhozni példaként, aki egypetéjű ikertestvérével ("kettőslátás"... X-D) mindigis dettó... olyan vékonyak voltak, mint a kisujjam. Egészen huszonéves-korukig. Most már egy pici mindkettejük hasán van, úgy 23-25-től vettem ezt edzés közben észre rajtuk, ill. testfelépítésükön. Érdekes... (O.o)


Élvezze ki, amíg ilyen (persze túlzásmentesen)... és naponta egyen 5x sok gyümölcsöt-zöldséget is, pláne most majd ezután! Nem tudom, te is hasonlítasz hozzá ebben vagy eltérőek vagytok? (testmagasság, testsúly, alkat) Együtt is edzetek? Mert, ha mint két "tojás" akkor ezt neked is ajánlom a figyelmedbe. :-)


Üdv: EE

2010. jan. 9. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:

nem én eléggé más testalkat vagyok én 185 cm 80kg és kicsit pocakos én régebben edzettem mostanában már nem.:)

Igen fogunk neki kedveskedni valamivel:)

2010. jan. 9. 19:55
 9/15 anonim ***** válasza:

Egy kis pocak az még nem gáz... A testtömegindexed viszont ideális. Akkor ez az eset egy tökéletes apropó lehet, hogy ismét formába hozd magad, és segíthess akár a barátod felépülésében is. :-)


És régebben mit edzettél?

Barátod azóta hogy van? Kijött már az intenzívről?

Van már vmi hír arról, hogy mikor mehetsz be meglátogatni őt? Csak kíváncsiságból,...megkérdezhetem mivel akarod meglepni? (Vagy az titok? :-) )


Üdv: EE

2010. jan. 11. 04:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:

Holnap mehetünk be elvileg ha minden igaz.

Én is kondiztam vele:)

És egy olyan képet kinyomtatva amin régen órákig nevettünk:)

Meg a kedvenc csokiját:)

2010. jan. 11. 15:24
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!