Kezdőoldal » Egészség » Általános közérzet » Hogyan lehet az, hogy egy 22...

Hogyan lehet az, hogy egy 22 éves focista folyamatos orvosi ellenőrzés mellett infarktust kap?

Figyelt kérdés
infarktus

2013. szept. 27. 10:35
 1/6 anonim ***** válasza:
Sajnos előfordul. Nem mindent lehet előre jelezni :(
2013. szept. 27. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Az infarktus azt jelenti,h a szív egy,v. több területe nem kap elegendő vért és ez a rész elhal. Ezt a coronáriák meszesedésén kívül,ami idősebb korban alakul ki általában és rendszeresen ellenőrzött esetben ritka, pl. szívizomgyulladás, toxinok is okozhatja.
2013. szept. 27. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Aki orvosok közelébe ment még egy sem élte túl. Engem például az lepne meg, ha nem kapott volna.
2013. szept. 27. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
22 évesen még nem lehet meszes az érfal...
2013. szept. 27. 21:20
 5/6 anonim ***** válasza:
Azért írtam,h nem csak az okozhatja,h meszesedik az érfal. Egy szívizomgyulladás. Vagy toxin. Mit tudjuk mi,h milyen gyógyszereket,roborálókat,teljesítmény fokozókat szedett esetleg.
2013. szept. 28. 07:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 gromo ***** válasza:

"22 éves korban még nem lehet meszes az érfal.. "

De igen. Az atherosclerosis (érelmeszesedés) már fiatal korban elkezdődhet. Erre a vietnami háború kapcsán jöttek rá, amikor is nagyon sok fiatal amerikai harcban elesett katona holttestét boncolták a 60-as években, ekkor írták le nem kis meglepetésre, hogy igenis már ebben az életkorban is van atherosclerosis. Nyilván az átlagpopulációban ez még kezdeti stádiumban van, nem okoz tüneteket, majd csak 40-50 éves korban súlyosbodik olyan mértékűvé, hogy tüneteket okoz. Emellett a "vérzsírokat" szállító lipoproteinek között lehetnek olyan genetikai rendellenességek (LDL) aminek következtében a beteg már kisgyermekkorban infarktust kap, olyan súlyos érelmeszesedés a következmény. Ez szerencsére ritka.

Az akut infarktus keletkezési mechanizmusa nem elsősorban a szűkült ér elzáródásán alapszik, hanem az érelmeszesedéses plakk hirtelen megrepedésén. Ezt úgy kell elképzelni, hogy a koszorúsér falában kialakul egy cholesterindús plakk, ami nem okoz szűkületet, viszont az érfalban mindeféle gyulladásos reakciót indít el, az érfal ezen a helyen meggyengül, "instabillá " válik. Szerencsétlen esetben az érbelhártya is sérül a plakk felett, szabaddá válnak az érbelhártya alatti kötőszövetes struktúrák, s ehhez a keringő vér vérlemezkéi kitapadnak, s robbanásszerűen elindítják a véralvadást ezen a helyen.Ezt plakkruptúrának nevezzük. Ennek következménye egy vérrög képződés az adott helyen, ami hirtelen elzárja, jobb esetben csak kritikusan szűkíti az adott koszorúeret. A hirtelen elzáródás következménye az, amit szaknyelven ST Elevációs Infarktusnak ( STEMI ) nevezünk. .Ha az elzáródás csak részleges, de eléggé szűkíti az eret ahhoz, hogy szívizomelhalást okozzon, akkor Nem ST Elevációs Infarktusról ( NSTEMI ) beszélünk. Ha "csak " komoly vérellátási zavart okoz, az az Instabil angina . A fenti három kórkép csak fokozatában különbözik egymástól, ezért összefoglaló néven akut koronária szindróma a nevük. Közös bennük, hogy a szívizom vérellátási zavart szenved, aminek következtében egyrészt a működése sérülhet, másrészt ritmuszavarok is keletkezhetnek, ami esetleg hirtelen szívhalálhoz vezet.

A fentiekből talán érthető, hogy amíg a plakkruptúra be nem következik, addig a plakk kicsi, nem okoz vérellátási zavart, nem okoz tünetet, és ami a lényeg : a szokványos szűrővizsgálatokkal nem mutatható ki, még szívkatéterezéssel sem mindig, mivel a plakk az érfalon belül van, nem domborodik be a lumenbe, hiába "festik meg" kontrasztanyaggal a lument ( ugye a szívkatéterezés során ez történik), nem látszik. Terheléses EKG-val nem provokálható vérellátási zavar, szívultrahang nem jelez falmozgászavart. Viszont fokozott , extrém terhelésre, amikor hirtelen komoly vérnyomás emelkedés, hirtelen koszorúér áramlásfokozódás történik ( pl focimeccsen hajt a játékos) a plakk megrepedhet. Hát, dióhéjban valahogy így.

#3 : " Aki orvosok közelébe ment, még egy sem élte túl..." Ez is egy vélemény, amit tisztelek, főleg ha a gyakorlatban is e szerint élsz, azaz ha komoly bajod van vagy lesz, akkor nem fogsz orvoshoz menni. Ez esetben megemelem a kalapom a konzekvens viselkedésed irányában és béke poraidra !

2013. szept. 30. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!