Árthat, ha "túl sok" vizet iszom? Olyan napi 5-6 litert.
Csak egy kis infó azoknak akik lebarmolják a többieket:
A vízmérgezés nem olyan ritka és nem kell hozzá iszonyatosan sok víz.
"- Ha nagy folyadékvesztés estén valaki hirtelen felhajt két és fél liter vizet, nagy veszélynek teszi ki magát, mert felbomlik a szervezet biológiai egyensúlya, szakszerűen fogalmazva az ionháztartása. Ezt a folyamatot nevezzük vízmérgezésnek."
Vízmérgezés akkor léphet fel, ha valaki olyan sok vizet iszik, hogy a szervezetében lévő tápanyagok annyira felhígulnak, hogy nem tudják a dolgukat végezni. Biztosan hallottál már az elektrolitokról, mondjuk a sportitalokkal vagy különféle betegségekkel (bulimia, hasmenés) kapcsolatban. Az elektrolitok egyszerű só-ionok, amit a sejtek használnak pl. az idegrendszer üzeneteinek szállítására. Elektrolitok nélkül a testünk nem működhet. A vízmérgezés elektrolit zavart okoz, ami nátrium-ion koncentrációra van hatással és ez a vér felhígulásához vezethet (hyponatremia).
A vízmérgezés a vér olyan mértékű felhígulása, amely végül kómához, vagy halálhoz vezethet. Ha idejében diagnosztizálják, akkor elektrolitokat tartalmazó intravénás folyadékkal teljesen felépülhet a beteg, de ha nem kezelik, akkor végzetes lehet.
Ha valaki vízmérgezésben hal meg, akkor a kiváltó tényező a nátrium egyensúly megbomlása, ami sejtek tömeges sérüléséhez vezet. A nátrium egy pozitív töltésű ion és a sejten kívüli folyadékok mozgásában vesz részt. Többek között karban tartja a vérnyomást és elősegíti az izmok mozgatásához szükséges jelek zavartalan terjedését. A sejtek pontosan szabályozzák a test nátrium koncentrációját. A sejten belül több az elektrolit, a sejten kívül több a víz. A sejt úgy tartja a nátrium koncentrációt egészséges szinten, hogy vizet és elektrolitot mozgat a sejtből ki vagy a sejtbe, attól függően, hogy hígítani vagy növelni kell a testfolyadék nátrium szintjét. De ha valaki túl sok vizet iszik meg nagyon rövid idő alatt és a víz nem tartalmaz hozzáadott elektrolitot, akkor a sejt nem tudja kezelni a hatalmas nátrium hígulást.
Az eredménye az lesz, hogy a sejtek megpróbálják növelni a testfolyadékok nátrium szintjét, úgy hogy hatalmas mennyiségű vizet felvesznek. Némelyik sejt hatalmas tud duzzadni, némelyik nem. Például az agysejteknek a koponyánk szab határt, így a víz miatt hatalmasra nőhet benne a nyomás.
Azt nem lehet pontosan meghatározni, hogy mennyi víz ivása vezethet vízmérgezéshez, egyénenként változhat. A vízmérgezés tünetei hasonlítanak az alkoholmérgezés tüneteihez (hányinger, viselkedésbeni változás, hányás). Egyéb tünetei lehetnek még a fejfájás, izomgyengeség és rángatózás. Súlyos vízmérgezés esetén a kóma és a halál igen gyorsan bekövetkezik az agy megduzzadása miatt. Az átlagemberek között elég ritkán fordul elő, de például az atlétáknál komoly veszélyt jelenthet, amit általában sportitalok fogyasztásával előznek meg."
Kell a víz valóban. Napi 2-3 liter folyadék a normális. De ha nincs oka a nagyfokú szomjúságnak (meleg, sport) az valóban utalhat cukorbetegségre ahogy az utolsó hozzászóló is írta.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!