Kezdőoldal » Egészség » Általános közérzet » Árthat, ha "túl sok" vizet...

Árthat, ha "túl sok" vizet iszom? Olyan napi 5-6 litert.

Figyelt kérdés
2008. jún. 25. 16:30
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
82%

Csak egy kis infó azoknak akik lebarmolják a többieket:

A vízmérgezés nem olyan ritka és nem kell hozzá iszonyatosan sok víz.

"- Ha nagy folyadékvesztés estén valaki hirtelen felhajt két és fél liter vizet, nagy veszélynek teszi ki magát, mert felbomlik a szervezet biológiai egyensúlya, szakszerűen fogalmazva az ionháztartása. Ezt a folyamatot nevezzük vízmérgezésnek."


Vízmérgezés akkor léphet fel, ha valaki olyan sok vizet iszik, hogy a szervezetében lévő tápanyagok annyira felhígulnak, hogy nem tudják a dolgukat végezni. Biztosan hallottál már az elektrolitokról, mondjuk a sportitalokkal vagy különféle betegségekkel (bulimia, hasmenés) kapcsolatban. Az elektrolitok egyszerű só-ionok, amit a sejtek használnak pl. az idegrendszer üzeneteinek szállítására. Elektrolitok nélkül a testünk nem működhet. A vízmérgezés elektrolit zavart okoz, ami nátrium-ion koncentrációra van hatással és ez a vér felhígulásához vezethet (hyponatremia).


A vízmérgezés a vér olyan mértékű felhígulása, amely végül kómához, vagy halálhoz vezethet. Ha idejében diagnosztizálják, akkor elektrolitokat tartalmazó intravénás folyadékkal teljesen felépülhet a beteg, de ha nem kezelik, akkor végzetes lehet.


Ha valaki vízmérgezésben hal meg, akkor a kiváltó tényező a nátrium egyensúly megbomlása, ami sejtek tömeges sérüléséhez vezet. A nátrium egy pozitív töltésű ion és a sejten kívüli folyadékok mozgásában vesz részt. Többek között karban tartja a vérnyomást és elősegíti az izmok mozgatásához szükséges jelek zavartalan terjedését. A sejtek pontosan szabályozzák a test nátrium koncentrációját. A sejten belül több az elektrolit, a sejten kívül több a víz. A sejt úgy tartja a nátrium koncentrációt egészséges szinten, hogy vizet és elektrolitot mozgat a sejtből ki vagy a sejtbe, attól függően, hogy hígítani vagy növelni kell a testfolyadék nátrium szintjét. De ha valaki túl sok vizet iszik meg nagyon rövid idő alatt és a víz nem tartalmaz hozzáadott elektrolitot, akkor a sejt nem tudja kezelni a hatalmas nátrium hígulást.


Az eredménye az lesz, hogy a sejtek megpróbálják növelni a testfolyadékok nátrium szintjét, úgy hogy hatalmas mennyiségű vizet felvesznek. Némelyik sejt hatalmas tud duzzadni, némelyik nem. Például az agysejteknek a koponyánk szab határt, így a víz miatt hatalmasra nőhet benne a nyomás.


Azt nem lehet pontosan meghatározni, hogy mennyi víz ivása vezethet vízmérgezéshez, egyénenként változhat. A vízmérgezés tünetei hasonlítanak az alkoholmérgezés tüneteihez (hányinger, viselkedésbeni változás, hányás). Egyéb tünetei lehetnek még a fejfájás, izomgyengeség és rángatózás. Súlyos vízmérgezés esetén a kóma és a halál igen gyorsan bekövetkezik az agy megduzzadása miatt. Az átlagemberek között elég ritkán fordul elő, de például az atlétáknál komoly veszélyt jelenthet, amit általában sportitalok fogyasztásával előznek meg."



Kell a víz valóban. Napi 2-3 liter folyadék a normális. De ha nincs oka a nagyfokú szomjúságnak (meleg, sport) az valóban utalhat cukorbetegségre ahogy az utolsó hozzászóló is írta.

2008. jún. 27. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:
100%
Létezik olyan, hogy a túlzott mértékű vízfelvétel ozmotikus zavart okoz (kb. kipukkadnak a vörösvértestek), de ez csak hosszú időn keresztül történő, nagyon nagy mennyiségű vízfelvételnél történhet meg. Egyél sok gyümölcsöt, esetleg szedj valamilyen multivitamint, és igyál annyit, amennyi jól esik. Egy nap én is simán belökök 3-4-5 liter ebben a melegben.
2008. jún. 28. 01:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 A kérdező kommentje:
Hidegben is kb. ennyit iszom. 25 éves vagyok, s amióta az eszemet tudom, nem nagyon bírtam ki 2 órát ébren, szomjan:) (ha alszom is felkelek egyszer este inni vagy 3-4 deci ásványvizet-gyümölcslevet). Cukorbeteg tuti nem vagyok - már rég nem lennék itt:)))
2008. jún. 30. 12:38
 14/20 anonim ***** válasza:
68%
Szerintem egyáltalán nem rossz hogy ennyit iszol. Szeretnék én is ennyit inni, csak velem az ellenkező fordul elő leginkább... A sok víz méregteleníti, átmossa a szervezetet. Csak ügyelj a sópótlásra!
2008. júl. 7. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:
51%
Nem árt.Sőt használ.Van aki nagyon keveset iszik és ezekből akár baja is lehet.Szerintem ezzel semmi gond nincsen.Én is nagyon sok vizet iszom naponta:)
2009. aug. 31. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:
33%
Nem árt.Sőt használ.Aki nagyon keveset iszik,baja is származhat belőle.Én is nagyon sokat iszom naponta:)
2009. aug. 31. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:
0%
azt hallottam cukros lehetsz tőle.:(
2009. szept. 21. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim válasza:
valamelyik újságban olvastam, h egy tudós azzal kísérletezett önmagán,h milyen hatásai vannak a túlzott vízfogyasztásnak és belehalt.Szóbal ne igyál napi 8 litert 3 hónapon keresztül... az valszínűeg ártani fog.
2013. aug. 23. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim válasza:
31%
Csökkentsd a folyadékbevitelt! Szerintem pszichogén polidipsziád is lehet, ami lelki okból történő túlzott folyadékbevitel. Nekem is ez van. Mellé természetesen gyakori vizelés is társul. Szintén pszichés okból. A vizelések mennyisége is csökken, ha csak napi 2-3 liter vizet iszom. Amúgy énis legalább 5 litert ittam naponta. Kórházban állapították meg a betegségeimet.
2013. aug. 26. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim válasza:
51%
Én napi 3 liter vizet iszom, mert sokszor fáj a fejem,de még így is szokott fájni. Csak azért iszom mert tudom hogy kell, egyébként nem szoktam szomjúságot érezni. Szerencsés vagy hogy szomjas leszel,de úgy hallottam hogy 5l.-nél több folyadék nem egészséges a szervezetnek. Ha nem múlik a szomjad, igyál szénsavas vizet citromlével! Egyébként lehet hogy nem is szomjas vagy hanem meleged van. Javaslom vizezd be napközben a hajad a nyakad az arcod! Ha így is szomjazol szerintem kérdezz meg egy orvost hogy egészséges e ez.
2014. júl. 2. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!