Kezdőoldal » Egészség » Általános közérzet » Rossz ha a pulzusnyomás 50...

Rossz ha a pulzusnyomás 50 fölött van? (Részletesebben lent)

Figyelt kérdés

Rendszeresen mérem a vérnyomásom, ami otthon mindig jó szokott lenni. De a pulzusnyomás értéke(szisztolés és diasztolés különbsége) szinte mindig 50 fölött van, pl. 124/70(PNy: 54), 123/68(PNy: 55), 124/60(PNy: 64), 129/65(PNy: 64). Ez csak pár példa. De amúgy szokott 40-50 között is lenni, amit normálisnak tekintenek.

Ami még fontos, hogy ritkán ugyan, de párszor előfordult már a másik véglet is, az hogy, nagyon alacsony lett az értéke, pl. 123/89(PNy:34), 115/88(PNy: 27).

Azt szeretném tudni, hogy a pulzusnyomás értéke az mennyire fontos? És egyáltalán mire utalhat a gyakran magasabb érték, vagy éppen az alacsonyabb?



2013. máj. 3. 20:24
 1/5 A kérdező kommentje:
Az interneten legtöbbször az izolált szisztolés hipertoniát szokta kidobni a gép, de nálam ez nem jöhet szóba, mivel egyik vérnyomás értékem sincs megemelkedve, mégis rossz a pulzusnyomásom. Éppen ezért nem tudom, hogy ezzel foglalkoznom kellene-e?
2013. máj. 3. 20:29
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Amikor a szív összehúzódik, a vér először az aortába kerül (ez a legnagyobb artériánk), majd onnan a leágazó kisebb artériákon keresztül a szövetekhez. Az aorta normális esetben rugalmas, azaz a vér egy részét közvetlenül átengedi, de egy másik részét rugalmas kitágulásánál fogva magába fogadja, majd a két szívösszehúzódás közti szünetben fokozatosan kiereszti - ezzel fenntartva két szívösszehúzódás között a vérnyomást (diasztolés érték).

Ebből könnyen belátható, hogy mikor lesz a pulzusnyomás emelkedett:

- ha a rugalmas aorta nem tudja a rugalmasságánál fogva magába fogadott vért a diasztole idején fokozatosan kiengedni, mert az "elszökik" hátrafelé a szívbe (aortabillentyű-elégtelenség), vagy "előre" a szövetek felé (a legkisebb artériák abnormálisan alacsony ellenállása, pl. életveszélyes fertőzésekben; vagy arterio-venosus fistula - azaz közvetlen járat artéria és véna között)

- az aorta merev (érelmeszesedés)

- a szív "lökettérfogata" (az egy összehúzódással kilökött vér mennyisége) növekszik (ilyenkor az aorta a továbbított vérnek összességében kisebb százalékát tudja rugalmasságánál fogva tárolni). Ilyen állapot lehet pl. a zajló testmozgás, pajzsmirigy-túlműködés, láz, terhesség, vérszegénység.


Jellemzően alacsonyabb a pulzusnyomás, ha:

- a szív "lökettérfogata" alacsony (pl. szívelégtelenség, súlyos folyadékhiány - pl. erős vérzés, pericardialis folyadékgyülem stb. esetén).

- gyors ritmus (tachycardia)


A tachycardia és a megnövekedett lökettérfogat gyakran jár együtt, ezért nehéz megjósolni, hogy ilyenkor a pulzusnyomás hogy fog változni.

2013. máj. 3. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a részletes választ. Úgy vettem ki a szavaidból, hogy nem ártana orvoshoz fordulnom. Meg hát a lehetséges okok, pl. szívelégtelenség, billentyű problémák elég komolyan hangzanak. De azt biztosan tudom, hogy vérszegénységben nem szenvedek. Meg talán az érelmeszesedés se valószínű, mert 18 éves lány vagyok. Bár az is igaz, hogy rendszeresen már nem sportolok, és néha elég össze-vissza eszem.

Tachycardiára én is gondoltam, mert a pulzusom is elég tág értékek között szokott mozogni(65-85 között).

2013. máj. 3. 21:46
 4/5 anonim ***** válasza:

Az izgatottság is emelheti a pulzusnyomást (gondolom a megnövekedett stroke volume - lökettérfogat - miatt), ezt elfelejtettem írni. Szóval ha idegesíted magad a témán, csak magasabb értékeket mérsz. Ezt kalkuláld bele.

Szívelégtelenséged tutira nincs, azt észrevennéd - főleg ha olyan fokú, ami emelkedett pulzusnyomást csinálna... :) Az aortabillentyű elégtelenségét pedig az esetek zömében lehet hallani. Gondolom a háziorvos hallgatta már meg a szívedet. Ettől függetlenül a lelked megnyugtatására nyugodtan elmehetsz orvoshoz, valószínűleg nincs baj.

2013. máj. 3. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm az újabb választ.

Hát mi tagadás, alapvetően is elég idegeskedő típus vagyok(sajnos), de miután észrevettem, hogy nem jók a pulzusnyomás értékeim, azóta tényleg idegesen, feszengve álltam neki a vérnyomásmérésnek.

Pár hónapja nézte meg az orvos a szívemet, és csak észrevette volna, hogy van valami zörej. Szívelégtelenséget én se tartom valószínűnek, mert annak lenne valamilyen tünete, én pedig teljesen jól vagyok, beteg se voltam már évek óta.

2013. máj. 4. 17:47

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!