Kezdőoldal » Egészség » Általános közérzet » Más is érzi úgy hogy az...

Más is érzi úgy hogy az orvosok élvezkednek abban hogy ők olyan dolgokat tudnak amit mi egyszerű emberek nem, és néha vannak olyan dolgok amikről nem beszélnek mert "nem kell tudnunk róla" holott rólunk van szó?

Figyelt kérdés
2011. ápr. 11. 08:47
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:

Lehet van ilyen orvos is, amilyet leírsz, de a többségre nem igazak ezek.


Másodéves orvostanhallgató vagyok. Még egyetem előtti nyáron, gólyatáborban összeakadtam egy sráccal, akinek már volt egy mentőápoló szakképesítése.

Mikor mesélt, szinte mindent latinul, orvosi nyelven mondott.

Állandóan lecsesztem, hogy ne vagánykodjon már azzal, hogy ő mennyi mindent tud. Nem hittem el neki, hogy nem direkt csinálja.

Most itt vagyok másodévesként, és minden egyes dolgot latinul, biológiai, orvosi szakszavakkal nyomnak a fejünkbe. Sokszor szinte nem is tudunk rá magyar kifejezést mondani (lehet, hogy nincs is magyar kifejezés!).

Ezt szoktuk meg. Már eszembe sem jutnak néha a dolgok magyarul, mert sosem úgy kérik.

Igen is el kell gondolkodnom néha, hogy hogy is mondják magyarul az adott dolgot.

Ez az egyik része.


A másik része pedig az, hogy nincs idő elmagyarázni a betegnek mindent. Így is pár perc van egy betegre, még is 3 hónapos várólisták vannak bizonyos szakrendeléseken. Ha minden egyes szót, leletet, laborértéket elmagyaráznának az orvosok, akkor egy beteg ott ülne egész estig. Mert persze arról is tudni akarná micsoda, ami amúgy teljesen normális.

(Pl. nem egyszer raknak fel ide úgy kérdést, hogy az orvos rámondta, hogy normális, de ő tudni akarja melyik szó mit jelent...)


A harmadik dolog pedig, hogy az emberek nagy részének még az alapvető biológiai ismerete sincsen meg ahhoz, hogy megérte a dolgokat És ezt most nem lenézésből írom, mert én ugyanúgy nem értek pl. a műszaki dolgokhoz, vagy épp a történelmi szakkifejezésekhez.

Ahhoz, hogy mi egy-egy betegséget megértsünk, ahhoz több évig tanulunk alapozó tantárgyakat. Ha azokat nem tanulnánk, sose értenénk meg a betegségeket.


Pl. gondolj bele, van egy laborpapír, rajta mondjuk az ASAT érték.

Megkérdezi a 80 éves öreg néni, hogy mi az.

Megmondjuk neki, hogy egy enzim, ami a májban van.

De szegény azt sem tudja, mit jelent az, hogy enzim.

Most akkor kezdjem el neki magyarázni, hogy mi az?


Ha túl magas neki, akkor úgy is elmondja az orvos, hogy baja van és ad rá gyógyszert.

De ha normális, akkor minek elemezgesse ki az összes értéket?

2011. ápr. 11. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:

Ja és még vmi. Az orvosi nyelvet nem azért találták ki, hogy az orvosok ezzel olyan nagyon okosnak tűnjenek. Hanem azért, mert mindenhol ezt használják. Ha mindenre kitalálnánk magyar szót, akkor nagyon szipiszupi lenne, csak épp külföldön nem értené meg senki.

Így ott egy latin labor lelet, vagy egy diagnózis, és a külföldi orvos is megérti.

2011. ápr. 11. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 homo ludensz ***** válasza:
Azért van ellenpélda is.Jobb kezemmel vártam a műtétre a balesetiben és jött az altatóorvos leült az ágyam szélére és elmondta érthetően mi fog történni. Helyi érzéstelenítést fognak alkalmazni stb. stb. végig ott állt műtét közben a fejemnél és az volt a benyomásom hogy egy jól összeszokott csapat dolgozik rajtam. Halkan precízen mindenki tette a dolgát és én is nyugodt voltam. 3x műtötték a kézfejem és mindig tudtam mikor mi miért szükséges pl. bőrpótlás az alkarom belső feléből lett kimetszve és nekem nem karatyoltak össze feleslegesen latinúl. Ott ahol nagyon rossz állapotban hoznak be sérülteket ott fegyelmezett s jól képzett csapat munkája lehet eredményes.
2011. ápr. 12. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!