Ha valakinek a családjában mind keveset éltek akkor az 100% hogy a gyereke is nagyjából csak azt a kort fogják megélni?
Most ezt leirom egy peldan keresztul, mondjuk legyen Pista.
Pista szulei 50 eves korukban elhunytak, Pista tesoja is nagyjabol 50 eves korban korul hunyt el. Igy az biztos hogy Pistanak is hasonlo elettartama lesz? Vagy ez nem fugg genetikatol?
Nem mindegy, hogy miben haltak meg... ha autóbalesetben, akkor semmi kihatása nincs Pistára, de ha mondjuk sztrókban vagy daganatos megbetegedésben, akkor örökölhette rá a hajlamot ő is.
Viszont ez általában csak hajlam, tehát így sem lehet egyáltalán biztosra venni semmit, csak tanácsos Pistának fokozottan vigyázni magára és egészségesen élni, hogy minimalizálja az esélyét a saját megbetegedésének.
Speciális esetben pedig vannak konkrétan örökölhető betegségek is, de arról nyilván tudna már, ha hordozná a hibás gént, és tisztában lenne az esélyeivel is.
A genetika hajlamosít, igen, pl. magas vérnyomásra, de NAGYON nem mindegy az életmód. Nem mindegy, hogy valaki egész életében dohányzik, iszik, egyoldalú, egészségtelen étkezést folytat és nem mozog, sportol rendszeresen vagy ezek ellentéte.
Anyámék testvérei közül sokan fiatalon, 50-60 év között haltak meg, tipikusan érrendszeri problémákból, magas vérnyomásból, 2-es típusú cukorbetegségből stb. fakadóan, több amputáció is volt stb. Már csak 3-an élnek, 70 felettiek, nem véletlenül, egyértelműen az életmód, még úgy is, hogy ők sem az egészséges életmód élharcosai.
De pl. anyunál is látszott, hogy amikor elhatározta magát, elkezdett odafigyelni a kajára (addig pl. salátát, nyers zöldséget gyakorlatilag nem evett, csak fehér kenyeret evett, sok sót és cukrot használt - ezeken változtatott elsősorban) és a testmozgásra (semmi extra, séta szinte mindennap, néha kis torna, lépcső a lift helyett, ilyesmi) akkor fogyott vagy 15 kilót, elhagyhatta a 2-es típusú cukorbetegségére kapott gyógyszerét, rendbe jöttek a vese- és májértékei stb.
5-ös vagyok: nem mindegy a daganat típusa sem, a tüdőrák/torokrák és az emésztőszervi daganatok többnyire az életmódból fakadnak - igen, vannak kivételek, de _többnyire_ számít az életmód.
A hajlam örökölhető, ma már különböző vérvizsgálatokkal ennek utána lehet menni, de főleg életmóddal és rendszeres szűréssel sokat lehet tenni a megelőzésért, illetve a korai felismerésért.
Nőknél sajnos a mellrák bizonyos típusai örökletesek, akiket ez érint családilag azoknak erre nagyon érdemes odafigyelni. Szintén nőknél a méhnyakrák az éves szűréssel nagyon korán felismerhető, sőt, még a rákmegelőző állapot, és jól kezelhető a legtöbb típusa).
Kivételek sajnos mindig vannak, a mi családi, baráti körünkben is volt néhány ilyen, nagyon fiatalon történt eset, de ezekben az esetekben pl. nem volt családi előzmény sem. :(
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!