Miért depressziós ennyi ember az utobbi pár évben?
“The Selfish Kapitalist című könyvében Oliver James meggyőzően mutat ki összefüggéseket a szorongás és a neoliberalizmus térnyerése között olyan országokban, mint az Egyesült Királyság, az USA, vagy Ausztrália. James érvelésével összhangban azt állítom, hogy újra kell kereteznünk a stressz (és a distressz) egyre súlyosabb problémáját a kapitalista társadalmakban. Ahelyett, hogy az egyénekre hárítanánk a felelősséget a pszichés szorongásaik megoldásában, vagyis elfogadnánk a stressz hatalmas mértékű privatizálását az elmúlt harminc évben, fel kell tennünk a kérdést: hogyan válhatott elfogadhatóvá, hogy a népesség, különösen a fiatalok, ekkora hányada beteg? Mi lenne, ha e rohamosan terjedő mentálpestist a kapitalizmus lényegi diszfunkcionalitásának látványos tüneteként közelítenénk meg, amely jelzi, milyen súlyos árat fizetünk azért, hogy fenntartjuk róla az egyetlen működő társadalmi rendszer képzetét?
[...] Lehet, hogy a depressziót az alacsony szerotoninszint váltja ki, de akkor fel kell tenünnk a kérdést, hogy miért alacsony ennyi embernek a szerotoninszintje? Ha a baloldal ki akarja kezdeni a kapitalista realizmust, a mentális zavarok repolitizálása lenne az egyik elsődleges feladat.”
Mark Fisher: Kapitalista realizmus
"A késő huszadik századig a történelem minden generációja azzal a hallgatólagos bizonyossággal élhetett, hogy lesznek következő generációk. Mindegyikük könnyen feltételezhette, hogy gyerekeik és unokáik ugyanazon Földön fognak járni, ugyanazon ég alatt. Minden személyes nehézség, kudarc és halál a folytonosságnak eme nagyobb bizonyosságába volt foglalva. Ezt a bizonyosságot mára elvesztettük, bármilyen politikát is követünk. E veszteség megméretlen és mérhetetlen, és napjaink kulcsfontosságú pszichológiai valósága."
Joanna Macy: A környezeti kétségbeesettség feldolgozása
2020 meg a covid (a vírust nemtagadom) és a lezárások valaminek a főpróbája volt.
A fenti 2db válasz gyakorlatilag mindent leír.
A fő probléma a neoliberalizmus (gazdasági értelemben) és a neoliberalizmus, aminek már köze sincs a liberalizmushoz. Ez a kettő és az ezt koordinálő "gazdasági" "elit" meg válságba került, mert csúszik ki a hatalom a krzűkből, meg egyre több ember tesz fel kérdéseket, állít valamit, sőt, kínálnak narratívákat. Ez pedig nem tetszik nekik.
Most a médiát használják manipulációra és pénzügyi diktatúrát akarnak.
A készpénz és a pénzzel való rendelkezís a szabadságjog. Ezt már tüntetőkkel szemben alkalmazták is.
Kanada, kamionos sztrájkolók. És Kanada elviekben demokrácia index szerint valódi demokrácia.
Aha.
1, Divat lett, egyre nagyobb divat
2, A depresszio nem egyenlo klinikai depresszioval
3, A depresszio egy hangulat, nem betegseg
4, Azert mert valakivel szakitanak es 3 het mulva mar csak szomoru es depressziosnak hivja magat mert neha pityereg meg, nem mentalis beteg
5, Az sem mentalis betegkent depresszios aki borderline egyekent ez mondjuk erdekes, mert a szemelyisegzavar nem mentalis betegseg. Tehat onserto lehet, de nem mentalis beteg depresszios. Kicsit fura, de ja ez van.
6, Ezert a kerdes elegge fals, mert nincs tobb, a valodi mentalis beteg major/klinikai/unipolaris depressziosok szamat nem neztem, de nem ad ra okot, hogy lassam, hogy olyan komoly lenne. Nincsenek ongyilkossag tomegek, aggresszio az utcakon, magabiztossag hianya az soknak van, soknak van szorongas gondja munkahelyen, hazassag, gyerekek miatt, de ez nem mentalis betegseg ez mind hetkoznapi szorongas, amire szepen a haziorvos majd felir frontinkat vagy rivotrilt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!