Igaz, hogy a vérnyomás és a pulzus fordítottan változik?
Arra gondolok, hogy ha a pulzus hirtelen szaporább lesz, akkor a vérnyomás csökkeni fog. Vagy ha nagyon alacsony a pulzus, akkor magasabb a vérnyomás.
Nem extrém helyzetekre, vagy gyógyszerekkel beállított értékek esetén kérdezem, hanem úgy általánosságban.
Ömmmmmmm
Képzelj el egy pumpát ami egy slaggban vizet keringtet.
Ha gyorsabban kezded el pumpálni a vizet, több vizet próbálsz belökni az ugynaakkora átmérőjű csőbe, szóval a fizika törévnyei szerint megnő a nyomás a csőben.
Azaz a pulzussal együtt nő a nyomás is.
Viszont ez csak addig van így, amíg a pumpa - azaz a szív - kiengedéskor teljesen kitágul. Ha a túl gyors tempó vagy egyéb rendelenesség miatt ez nem történik meg, akkor kisebb lesz a befogadott folyadékmennyiség amit aztán a nyomásnál ki tud lökni.
Ekkor ugyan magasabb a pulzus, de a nyomás nem nő annyival, mert nem került annyi folyadék a rendszerbe, ami feszítené a rendszer falát.
Ugyanígy ha nagy a pumpád és az jó ngyra tágul, hogy ztán egy lökéssel sokat nyomjon be egyszerre a rendszerbe, akkor átlagos nyomásszám mellett is képes nagy noymást eredményezni, mert egyszerre nag ymennyiséget nyom be a rendszerbe ami adott átmérőnél nem fér el olyna egyszerűen. Tehát ez esetben is nő a nyomás, annak ellenére, hogy a pulzus nem lett magasabb.
Illetve ott van még maga a rendszer anyagának minősége. Ha a rendszer (érrendszer) fala ruganyos, akkor képes a megnövekedett nyomás hatására kicsit kitágulni. A nagoybb átmérő a megnövekedett folyadékmennyiségnek több teret enged, így csökkenti a nyomást.
Ha viszont az érfalak merevek - pl öregség, sok odhányzás, zsíros étkezés miatt - akkor rosszul reagál a megnövekedett nyomásra, és nem tágul ki, azaz nagyobb lesz a nyomás a rendszerben.
Összesítve:
Egézséges esetben a vérnyomás a pulzussal együtt emelkedik egy bizonyos szintig. ha a pulzus viszont túl magas lesz ahhoz, hogy a szív teljesen ki tudjon tágulni, akkor onnantól már a pulzus növekvése ellenére a noymás nem fog tovább nőni. Bááár ezutóbbi már nemannyira az egészséges eset, mert itt már ilyen 130-150es pulzusról besézlünk, ami az egészséges duplája:D
180as pulzusnál beszélünk fibrillációról, ami azt jelenti, hogy a szív olyan goyrsan ver, hogy nem tud kitágulni eléggé ahhoz, hogy érdemi mennyiségű vért szívjon magába, így kilökni sem tudja. Azaz a szív nagoyn dolgozik, de a vér keringése kb megáll.
Nekem magas a pulzusom, kiderült hogy vashiány miatt, de ez most nem ide tartozik. Kardiológusnál is voltam, ott ültem 100-as pulzussal, és a vérnyomásom meg 90/60 volt. Ekkor mondta a doki, hogy az alacsony vérnyomást próbálja a szívem kompenzálni, szaporán ver, hogy mindenhova jusson vér.
Azóta rendeztem a vas szintet, és a pulzusom is normális lett, 65, és ezzel párhuzamosan a vérnyomásom 110/75 (igen, alacsonynak tűnhet, de nálam ez normális).
Szóval a válasz igen.
Érdekes ez, és logikus is ahogy a 3. levezette. Csak több olyan esetet is tudok, amikor vki pl hirtelen felpattan, a vérnyomása lezuhan, a pulzusa pedig megugrik, hogy kompenzálja az alacsony nyomást.
Vagy alacsony a pulzusa, keveset, de hatalmasakat üt a szíve, emiatt nagy a nyomás az erekben. Szóval ellentmondó adatok, válaszok vannak. Nem jutottam közelebb az igazsághoz, de mindenkinek zöldet nyomtam, köszönöm!
7es, a felugrik és hirtelen felmegy a pulzusa hogy kompenzáljon az pont azért van, mert a magasabb pulzus magasabb nyomást eredményez.
Nyugalmi helyzetben van, alacosny a pulzusa, vérnoymása. Hirtelen felpattan, de az alacsony noymás nem ilyen megterhelésre van kitalálva, ezért sokan - főleg ugye kamaszok akik hirtelen nőnek nagyot - meg is szédülhetnek. A pulzus felpörög, ezzel följebb nyomja a vérnyomást, hogy az új igénybevételhez legyen igazítva. Szóval ez tök okés.
Az alacsony pulzus magas nyomással meg az, amit megintcsak leírtam 3asban: a szív egyetlen lökéssel sok vért pumpál az erekbe. Ez főleg sportolóknál jellemző, akiknek a szíve jóval erősebb az átlag emberénél egyszerűen azért, mert a nagyob bigénybevételtől erősebbre fejlődött. 58as pulzus egy átlag ember számára nagoyn alacsony, hajlamos kornyadozni. De egy sportoló szíve simán fenntartja a 120/80as nyomást 58as pulzus mellett is. Cserébe ha az ő szíve felpörög - azaz eléri azt a 70-80as pulzusszámot ami az átlagos egészséges - akkor az ő vérnyomása már jóval magasabb lesz.
Igazából tényleg nem túl bonyolult, aki pumpált már biciklit az a nagjyával már találkozott a gyakorlatban is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!