Idősebb korosztály számára mik azok a vitaminok, amelyeknek a szedése szinte már elengedhetetlen 70 év felett?
Az orvos megmondja!
Vitaminkufárokra meg ne hallgass, azok A-z-ig mindent "nélkülözhetetlennek" titulálnak....
Vérvétellel csak néhány B-vitamin mutatható ki és a D-vitamin, de ez utóbbi csak magánban, meg ásványi anyagok. Ráadásul a szérum szint nem is informatív, mert pl. a folsavnál a szérum folsav szint azt mutatja, hogy inaktív formában mennyi folsav kering a véredben, de hogy azt fel tudod-e használni vagy az emberiség azon felébe tartozol, akik nem tudják, erről semmi infó. Ásványi anyagoknál is a teljes vérben található szint lenne mérvadó, nem a szérum, de ilyen vizsgálatot csak pár helyen végeznek az országban magánban és csak egyes ásványi anyagokra - pl. szelén. Nem tudom, honnan ez a rögeszme, hogy a vérből minden kiderül, mert nagyon nem.
A lényeg, hogy kalciumot lehetőleg ne szedjen, mert növeli az érrendszeri problémák kockázatát azzal, hogy kiülepszik az erekben. Helyette elég D-vitamint szedni jól felszívódó K2-vitaminnal, ilyen párosításban már van esélye a kalciumnak a csontokat erősíteni és a D-vitamin miatt jóval több kalcium szívódik fel az ételekből is. Q10-et szoktak még javasolni 35 éves kor felett, de az horror drága, úgyhogy ötször meggondolandó, ráadásul azzal is az van, mint a legtöbb vitaminnal, hogy kezdetben azt gondolták, hogy pár mg elég, ma meg már több száz mg-ról van szó. Miközben a termékek többsége még mindig csak pár tízet tartalmaz és azt is aranyárban.
Ami tök jellemző hiány Magyarországon, az a jód és a szelén, de ezt is kb. minden életkorban pótolni kéne, pont azért, mert alapból hiányzik. Csak ez se olyan egyszerű, mint az 1×1, mert ahhoz, hogy beépüljön a jód, először fel kell töltekezni szelénnel, de az persze ne nátrium-szelenit legyen, meg még kell C-vitamin, magnézium, kutyafüle, de ez minden ásványi anyagra érvényes, hogy nagyon nem mindegy, mikor, mivel, milyen formában szeded be.
Férfiaknak ezen felül prosztataproblémákban védő szerepe van a komplex E-vitaminnak, viszont itt fontos, hogy a nem komplexnek meg pont rizikófokozó hatása lehet. Nem komplex az, ami csak alfa tokoferol, a komplexben meg van többféle tokoferol. De szerencsére a gyártók jelzik, hogy komplex-e. Persze a komplex jóval drágább, mint a filléres alfa.
A #3-as válasza eléggé leírja a lényeget.
A háziorvosod ismeri a betegségeidet, tehát tőle kérdezd meg. Vaktában, a reklámok dicséretében ne higgy!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!