Hová érdemes fordulnom ha gyanúm szerint laktóz érzékeny vagyok?
A háziorvosod indokolt esetben beutal a gasztroenterológiára:
Első körben házi orvos, majd ő tovább küld.
De teljesen felesleges. Ha az vagy, minimalizáld a tejtermékfogyasztás, kísérletezd ki, mennyit miből bírsz.
Nekem pl. a sajtoktól semmi bajom, 2-3 dl. tej, tejföl még belefér, a több után rosszul vagyok.
Hiába mész dokihoz, ebből nem tudnak kigyógyítani, annyit fognak mondani, hogy kerüld, amit nem bírsz.
Ill. mostanában reklámoznak valami gyógyszert, amit ha beveszel, és utána eszel tejterméket, nem leszel rosszul.
Ha Te magad is meg tudod állapítani, akkor ennél többet egy orvosi kivizsgálás sem tud. Bár már reklámoznak valami "gyógyszert", de ez nem igazi megoldás, legfeljebb eseti tüneti kezelés. A legnormálisabb megoldás az étrend olyan megváltoztatása, hogy nem eszel olyat, amiben laktóz, azaz tejcukor van. A laktóz érzékenység (laktóz intolerancia) nem különleges, hiszen állítólag a Föld népességét tekintve az emberek 75%-a ilyen. Az ázsiaiak és afrikaiak között nagyon gyakori, a fehér népességben valamivel ritkább.
Az újszülöttekben érthető módon még megvan a tejcukor lebontásáért felelős enzim, de az életkor előrehaladásával egyre kevesebbet termel belőle az emberi szervezet, így a bélbaktériumok bontják le erős gázképződés mellett. Ezért mondják sokan, hogy a tej nem igazán "egészséges" táplálék, élelmiszer a felnőtt ember számára. Ez persze szélsőséges vélemény, mert az erjesztéssel készült tejtermékek, amelyekben már nincsen tejcukor, mert az erjesztésben résztvevő baktériumok lebontották, azok kifejezetten egészséges és hasznos élelmiszerek (joghurt, kefír, sajtfélék).
Azért is érdemes saját magadnak kikísérletezni a dolgot, felmérni a még emésztési kellemetlenséget nem okozó tejmennyiség adagját, mert például nagyon sok gyógyszerben töltőanyagként éppen tejcukor (laktóz) van, tehát elképzelhető olyan szélsőséges eset is, amikor egy többféle gyógyszert szedő embernél éppen a tablettákban levő tejcukor okoz átmeneti kellemetlenségeket. Egyébként ma már van forgalomban laktózmentes tej, érdemes lenne azt is kipróbálni, ha már tej nélkül nem tudsz meglenni.
Lehet venni laktóz mentes tejtermékeket is, és szinte nem is drágább, mint a többi.
Problem solved.
DOki sem mond többet, max. költséges kivizsgálásoknak veted alá magad.
Mindenképpen menj el orvoshoz! Minden, témával foglalkozó oldalon azt olvasom, hogy az öndiagnózis veszélyes lehet, mert a kezelés attól is függ, hogy elsődleges vagy másodlagos laktózintoleranciád van-e. Itt olvashatsz a laktózintolerancia fajtáiról és a vizsgálatokról: [link]
Nekem egyebek mellett az arcbőröm volt nagyon pattanásos évek óta, ezért végső kétségbeesésemben önköltségen elmentem egy laborvizsgálatra, ahol liszt- és tejcukorérzékenységet is néztek. Itt derült ki, hogy lisztérzékeny nem vagyok, viszont elsődleges laktózintoleranciám van, vagyis egész életemben laktózérzékeny voltam, és az is maradok.
Az eredménnyel felkerestem a háziorvost, aki felírt laktázcseppet. Mióta ezt szedem, a tüneteim szinte nullára csökkentek, jobban érzem magam, nem puffadok állandóan, a bőröm szebb, mint valaha. És úgy, hogy közben tejtermékeket is ugyanúgy eszem, mint eddig. Laktázentim tablettát egyébként drogériákban (DM, Rossmann) is lehet kapni, nem csak patikában, 1600.- körül van egy doboz.
A háziorvos mondta, hogy a laktózérzékenyeknek adókedvezmény is jár, amihez igazolást viszont csak gasztroenterológus adhat. Fel is kerestem egyet, de ő azt mondta, el kellene mennem H2 kilégzéses vizsgálatra is. Pedig azt olvastam, hogy nálam a genetaikai eredménynek is elégnek kellene lennie, mivel elsődleges a tejcukor érzékenységem. Így most azon dilemmázom, hogy elmenjek-e erre a vizsgálatra, vállalva, hogy újra tiszta ragya lesz a fejem, vagy keressek egy olyan szakorvost, aki a genetikai eredmény alapján is kiállítja az igazolást.
Nem tudom, mi számít nálad drágának, de mind a genetikai, mind a kilégzéses vizsgálatot 5-10 ezer forintért meg lehet csináltatni különféle laborokban. Persze ha megvan az eredmény, mindenképpen fel kell keresni egy orvost, aki elmondja a további tudnivalókat, illetve ad igazolást.
De ha nem akarsz sokat költeni a dologra, akkor először háziorvoshoz menj, aki beutal majd gasztroenterológiára, ahova jó esetben 2 hónapon belül kapsz időpontot. A szakorvos pedig továbbküld majd a H2 kilégzéses vizsgálatra, ami szintén kb. 2 hónap még. Plusz valószínűleg egyéb vizsgálatokra is beutal, mivel nem lehet tudni, hogy tényleg a tej okozza-e a panaszaidat. (A genetikai vizsgálatot nem támogatja az OEP, ha olyat szeretnél, az mindenképpen pénzbe fog kerülni.)
Ezen a két oldalon információkat és diagnosztikai helyeket is találsz:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!