Kinek van több joga a lakásban tartózkodáshoz?
A szüleim elváltak, majd évekkel később édesanyám összeházasodott egy férfival, aki ide is költözött. Nem ide van bejelentve, de életvitel szerűen itt él az anyukám tulajdonában lévő lakásban. A probléma az, hogy alkoholisták. Ebből folyamatos feszültség van, megy a hangos zene és a "buli" olykor, a lakás leamortizálódik, mert a konyha környékén szanaszét hagyják az ételeket, néha eltörik ez-az, stb...
Én, anyám egyik nagykorú fia még ebben a lakásban élek, természetesen ide bejelentve. Igen, mehetnék albérletbe, ha nagyon nem tetszik a helyzet, de kidobott pénznek érezném, ehelyett az a terv, hogy egy pár évet még itt élek és utána lakást veszek. De egyszerűen lehetetlen velük együtt élni, ha elindul az ivás. Nem esti fröccsözésekről van szó, hanem egy héten át tartó masszív részegségről. Hogy világosabb legyen a szitu: már több munkahelyről kellett eljönniük amiatt, mert szó nélkül kihagytak napokat... olyankor elérhetetlenek.
A kérdéseim, amik felmerültek:
1. Házasságkötés megtörtént köztük, de a hapsi nem ide van bejelentve. Van joga itt tartózkodni abban az esetben, ha ez nekem megnehezíti az ittlétet vagy van valamilyen jogi lehetőség, amivel tudnék élni?
2. Egy esetleges halál után (ha nincs végrendelet anyám részéről), őt is megilleti az öröklés egy gyereknyi hányadban? (Ezt olvastam a Polgári Törvénykönyvben.)
3. Van valamilyen módja kitenni innen a pasit?
Nem gonoszkodni akarok, nem az apámat sírom vissza (régen elváltak, apám egy külön történet, nem kötődöm hozzá, sőt, nem nevezném egyáltalán jó szülőnek édesanyám korábbi példás hozzáállása mellett), nem egy hirtelen kitalált dolog ez az egész, hanem hosszú évek kilátástalansága és nyomasztó hangulata.
Kíváncsi vagyok, ki hogyan látja ezt és hogy milyen lehetőségeim vannak!
Az utolsónak van igaza, semmi köze az új csávónak a házhoz, ha az házasság előtt szerzett különvagyon.
Viszont sajnos egyedül édesanyád dönt arról, hogy ki élhet ott és ki nem. Nagyon sajnálom, amibe kerültél :( undorítóak az alkoholisták.
Esetleg ha szobát bérelnél? Az jóval olcsóbb, mint egy egész lakás. 50 körül megúszhatod.
"Arról, amit a 4-es ír nem hallottam, de bizonyosan nem beszél mellé. Jó tudni."
2010-es évek elejétől van így, nem tudom pontosan, mióta. Csak mindenki ezt a "gyereknyi részt" jegyezte meg. Viszont ez a közösen lakott ingatlanra nem vonatkozik. Ott jelen esetben az anyuka esetleges halála után a lakás fölött haszonélvezeti jogot kap a pasi (mert házastárs). Viszont az egészet a gyerek örökli meg. (Házastárs lakhatja élete végéig, és azt enged be, akit akar).
Körüljártam ügyvéddel, mert érintve vagyok benne.
Az özvegyet védi, (ahogy régebben is amúgy), de csak addig az egy ingatlanig bezárólag, amit együtt laktak. Ez pont a mozaikcsaládok miatt lett így, hogy ha van pl. még a lakott ingatlanon kívül 25 nyaraló, akkor nehogy már az örökösök ne nyúlhassanak ahhoz sem. Tehát ott már valóban egy gyereknyi részt örököl az özvegy is, és ott nincs haszonélvezeti jog.
"- a ferjenek KOZE NINCS ahhoz a lakashoz"
Aha. Csak annyi köze van, hogy holtáig tartó haszonélvezeti jogot kap rá, és azt vág ki onnan, akit akar. Akár a tulajdonost (jelen esetben a kérdezőt) is.
Ez akkor is így van, ha törvényesen nincs ide bejelentve?
Jelen esetben a szomszédok sem nézik jó szemmel a dorbézolást, volt már probléma a közös képviselővel emiatt és akkor ő azzal jött, hogy amíg nincs ide bejelentve, addig inkább húzza meg magát.
Hogy bizonyítja, hogy itt lakott? Hogy van pár cucca itt? Bezzeg munkahelyen az üzemanyag-térítés miatt persze az eredeti címet írta be, mert az 20 km-re volt az akkori munkahelytől, ez pedig csak pár km-nyire.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!