Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Mit lehet ilyen helyzetben...

Mit lehet ilyen helyzetben tenni, anyukám sokat segít a családnak, nővérem nem, csak nagyon sokat dolgozik, szeretném, ha jó hangulat uralkodna, de nem tudom, hogy el lehet-e érni?

Figyelt kérdés

Anyukám az iskolapéldája a bűntudatkeltő depressziós szülőnek. Mindig is az volt. Azt nem állítom, hogy nem tettek mindig sokkal többet apukámmal, mint a két nagybátyám, de nem is tudnak egy probléma mellett sem elmenni.


Ők ápolják a nagyszülőket (bevásárlás, pénz adás, ajándék vásárlás, társalkodónő intézése, ebéd intézése), miközben a két nagybátyám, néha odamegy enni (minden nagyszülő 90 év fölött van).


Az egyik unokatesómat egyszer idevették magukhoz, hogy segítsenek rajta, és mindig is intézték tesóm egészségügyi gondjait. Most a másik unokatesómnak is intézik az egészségügyi problémáit és volt, hogy a tesóm négyszer hívta fel anyukámat egy nap, hogy mit csináljon a munkahelyén, a betegségével (mondjuk reflux)...


Ők intézik a születésnapok, családi összejöveteleket a nagymamámmal (ugye 90 fölött), mert valahányszor felajánlom, akkor mindig mondják, hogy nem jó nálunk. Aztán anyukám halálra sértődötten közli két hónap múlva, hogy neki senki nem segít semmit, sose takarítunk (ezt mióta nem lakunk itthon nem hallottam), és neki rosszul esik, hogy mindig magára hagyjuk, és semmi segítséget nem várhat tőlünk (ami valahol igaz is, tényleg nem segítek eleget, ő például rendszeresen el kell jöjjön a munkahelyéről, hogy orvoshoz és hasonlókhoz hurcibálja a nagyszülőket, én meg nem tudok két naponta 1 órát rászánni erre a projektre a kitérővel és a beszélgetéssel együtt (szerinte 1 óra, én valahogy nem tudok fél óra után felállni, hogy akkor megyek, ami viszont tudom, hogy az én hibám)).


A nővérem még ennyit sem segít, sőt anyukám teljesen kiakadt, mert nem ment be a nagypapámhoz a kórházba, amikor azt hittük, hogy meg fog halni, mert elég súlyos betegséget szedett össze, és nem használt a kezelés (akkor készült az esküvőre). Az esküvő sem úgy sikerült, mint vártuk, tesóm a szülői bűntudatkeltés miatti problémáit dolgozta fel, a szüleimnek volt egy-két javaslatuk, amit nem fogadtak meg, csak amikor a fotós, a másik apuka, a ... ezt javasolta. A kéréseiket lesöpörték az asztalról, miközben mindenki más kérését meghallgatták (és igen, mert hallottuk, ahogy a tervek oda-vissza változtak, aszerint, hogy ki mit mond).


Szóval a lényeg, hogy anyukám, most már közönyös akar lenni a nővéremmel szemben, de mint mindig most sem bír elmenni a problémái mellett. Órákig ecsetelgeti nekem, hogy ezek mik, meg milyen önző dög a nővérem (persze kedvesebben, de akkor is). Hogy milyen szörnyű lesz a gyerekeinek stb.


Ha valahogy segíteni szeretnék, akkor mond valami remek ötletet, ami kb. minden időmet veszi el. Mármint én szívesen segítenék, de azért lehet, hogy heti 1-2-szer elmennék sörözni, vagy sportolni vagy hasonló, úgy, hogy még marad időm megnézni egy filmet, és nincs minden időm betáblázva. Szóval olyan dolgokat mond, amire tudja, hogy írtó sok idő (pl. heti háromszor délben menj át a nagyapádhoz, aki a munkahelyedtől potom 1 órára lakik(???), maradj itthon amikor jönnek a szerelők, de nem tudom, hogy a héten mikor jönnek, jó lenne, ha egész héten itt lennél, és társai.



Amitől herótot kapok. Szóval megértem nővéremet, hogy már nem foglalkozik ezekkel, és megértem valahol anyukámat is, hogy egy párnak ez írtó sok munka, mégsem látom, hogy hogyan tudék úgy segíteni, hogy nem rokkanok bele, adom fel a munkám, marad időm a barátaimra stb.?


Bocsánat, hosszú lett! Ha unalmas inkább ne olvasd el az egészet, az utolsó bekezdés a lényeg.


2017. jan. 14. 23:06
 1/2 anonim ***** válasza:

Csináld azt amit a nővéred, és vond ki magad ebből az elmebajból.

Anyukád egy mártír.

De ha tudsz, akkor hass valahogy a nagybátyáidra (vagy a nővéred, neki ez úgy látom, hogy jobban megy), hogy nem csak akkor kellene megnézni a szülőket, amikor zabálni lehet.

Viszont azt sem hiszem el, hogy tényleg ennyi munka van a nagyszülőkkel. Csak viszonyításképp: a nagymamám vak és mozgássérült (ágyhoz van kötve), a nagyapám szintén gyengénlátó, és az öregség miatt már csak csoszogva közlekedik. Van egy szociális gondozó, aki heti kétszer megnézi, minden oké-e velük, bevásárol, befizeti a számlákat. A kaját a helyi iskolától rendelik, kiszállítják nekik. Van egy takarítónőjük, aki heti egyszer kinyalja a lakást, úgy, hogy gyerekek/unokák is beszállnak a bérébe, meg se érezzük. És valaki minden nap felhívja őket telefonon. Látogatóba akkor megyünk, amikor el tudunk szabadulni a munkából.

Senkinek nem kell feláldoznia a saját életét, és ha egy ágyban fekvő, vak asszony is elvan ennyivel, akkor másra nem tudok gondolni, csak arra, hogy anyukád a mártír szerepében akar tetszelegni. (kivéve, ha nagyapád mondjuk közveszélyes)

Szóval én felmérném, hogy tényleg szükséges-e ez, és aztán tojnék mindenre, mint a nővéred. Anyukádtól meg megérdeklődném, hogy mihez kezdene, ha mondjuk mindketten elköltöznétek? Lefagyna a rendszer?

2017. jan. 15. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Igaziból mind csak Budapesten lakunk, már elköltöztünk otthonról.


Kicsit szerintem is benne van a mártírkodás, de azért nem teljesen az. Tényleg sokat segít a nagyszülőknek, hogy érzik, hogy hasznosak, mindig tudnak beszélgetni. Én kicsit azt gondolom, hogy azért élnek még mindig teljes életet (járnak nyaralni, bevásárolni maguknak, ha nincs rossz idő, tanulnak új dolgokat stb.), mert nagyon sokat foglalkozunk velük, és nem hagyjuk őket leépülni, és nem egész nap csak a TV-t kell nézniük.

2017. jan. 15. 20:16

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!