Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Nagy gond az ha utálom a...

Nagy gond az ha utálom a szüleimet és az egész családomat?

Figyelt kérdés
Sajna mikor velük vagyok folyton ideges vagyok nem érzem magam jól..

2014. szept. 22. 13:33
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:
Ha tényleg szükséges a beavatkozás, elvégzik TB költségre. Csináltasd meg most, amíg kiskorú vagy. Ha tényleg vertek téged, akkor sanszos, hogy az utálat nem csak kamaszkori tünet, hanem megmarad.
2014. szept. 22. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:
Majd kinövöd...., hidd el benned van a hiba.
2014. szept. 26. 01:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim ***** válasza:

Ha úgy tűnik, hogy sehogy sem tudsz kijönni a szüleiddel, talán arra gondolsz, hogy nekik kellene változtatniuk valamin, hogy javuljon a helyzet. Pedig hidd el, te is tehetsz azért, hogy ne vitatkozzatok annyit, és ne fajuljanak el a vitáitok. Gondold át a következőket:


Miből adódik a konfliktus?

Gondolkodás. Ahogy idősebb leszel, már alaposabban átgondolod a dolgokat, mint amikor még kicsi voltál. Ezzel együtt kialakul a saját véleményed, ami talán egészen más, mint a szüleidé. A Biblia azonban ezt írja: „Tiszteld apádat és anyádat” (2Mózes 20:12).

Tény: Érettségre vall, ha valaki úgy tudja kifejezni az ellentétes véleményét, hogy közben nem bántja meg a másikat.


Függetlenség. Ahogy egyre érettebbé válsz, feltehetően nagyobb mozgásteret kapsz a szüleidtől. Csak az a gond, hogy talán nem akkorát, mint amekkorát szeretnél, vagy nem olyan hamar, mint szeretnéd. Ebből alakulhat ki a súrlódás. A Biblia viszont erre szólítja fel a fiatalokat: „engedelmeskedjetek szüleiteknek” (Efézus 6:1).

Tény: Az, hogy mekkora mozgásteret kapsz a szüleidtől, általában attól függ, hogyan élsz a már meglévő szabadságoddal.


Mit tehetsz?

Tedd meg a magad részét. Ahelyett, hogy csak a szüleidet hibáztatnád, gondold át, hogy te mit tehetsz a béke érdekében. „A vita nem mindig amiatt mérgesedik el, amit a szüleid mondanak, hanem amiatt, ahogyan te reagálsz – jegyzi meg egy fiú, Jeffrey. – Ha higgadt maradsz, sokat tehetsz azért, hogy lecsillapodjanak a kedélyek.”

A Biblia ezt írja: „amennyire tőletek függ, minden emberrel békében legyetek” (Róma 12:18).


Hallgasd meg őket. „Nekem ez a legnehezebb – vallja be a 17 éves Samantha. – De rájöttem, hogy ha a szüleim látják, hogy meghallgatom őket, valószínűleg ők is meg fognak hallgatni.”

A Biblia ezt írja: „[legyél] gyors a hallásra, lassú a szólásra” (Jakab 1:19).


1. Egy serpenyő lángra kap egy tűzhelyen; 2. A tűz elharapódzik

A konfliktus olyan, mint a tűz, amely elharapódzik, ha nem figyelünk rá

Gondolj arra, hogy egy csapat vagytok. Tekintsd úgy a konfliktust, mint egy teniszmeccset. De a háló másik oldalára ne a szüleidet képzeld, hanem a problémát. „Egy vitában a szüleid a legjobbat akarják neked, és te is a legjobbat akarod magadnak – jegyzi meg Adam. – Szóval egy a célotok, legalábbis elméletben.”

A Biblia ezt írja: „törekedjünk olyasmikre, amik elősegítik a békét” (Róma 14:19).


Legyél megértő. „Nekem sokat segít, ha arra gondolok, hogy a szülőknek is megvannak a maguk gondjai, és ezek gyakran éppolyan súlyosak, mint a mi problémáink” – jegyzi meg Sarah, egy tizenéves lány. Carla ezt mondja: „Próbálom a szüleim helyébe képzelni magam. Én mit tennék, ha gyereket nevelnék, és egy ilyen helyzetet kellene megoldanom? Mivel tenném a legjobbat neki?”

A Biblia ezt írja: „nemcsak a magatok dolgaira fordítva személyes figyelmet, hanem a többiekéire is” (Filippi 2:4).


Engedelmeskedj a szüleidnek. Végtére is, a Biblia szerint ez a kötelességed (Kolosszé 3:20). Ha engedelmeskedsz, egyszerűbb lesz az életed. „Ha azt teszem, amit a szüleim kérnek tőlem, egy csomó gondot elkerülök – mondja Karen. – Már annyi áldozatot hoztak értem! Ez a legkevesebb, amit tehetek.” Az engedelmesség a nézeteltérések legjobb ellenszere.

A Biblia ezt írja: „Ahol nincs fa, kialszik a tűz” (Példabeszédek 26:20).


Ötlet: Ha úgy érzed, hogy nem tudod megbeszélni a dolgot a szüleiddel, próbáld meg leírni a gondolataidat egy rövid levélben vagy egy szöveges üzenetben. „Én mindig ezt csinálom, ha nem vagyok olyan hangulatban, hogy beszélgessünk – mondja Alyssa, egy tizenéves lány. – Ez segít, hogy kiabálás nélkül tudassam a véleményemet, és ne mondjak olyasmit, amit később megbánnék.

2015. dec. 28. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!