Mit nyernek illetve veszítenek a szülők válás után a közös és a kizárólagos felügyeleti joggal?
Melyik esetben tudja jobban megnehezíteni, ha akarja az egyik szülő a másik helyzetét a gyermekkel kapcsolatban?
A két verziónak mik lehetnek a buktatói?
az elvált szülőknek eltérő megfontolásaik lehetnek a közös és a kizárólagos felügyeleti jogról. Az alábbiakban bemutatjuk, hogy milyen előnyökkel és hátrányokkal járhat mindkét lehetőség a szülők és a gyerekek szempontjából:
Közös felügyeleti jog:
Előnyei:
Mindkét szülő továbbra is aktív résztvevője lehet a gyermek életének.
A gyermeknek továbbra is szoros kapcsolata lehet mindkét szülőjével.
A gyermeknek jobb esélye lehet az érzelmi stabilitásra és a mentális egészségre.
Hátrányai:
A szülőknek együtt kell dolgozniuk, és ha nincs megfelelő kommunikáció és együttműködés, az konfliktusokat és stresszt okozhat mindkét szülőnek és a gyermeknek is.
A döntéshozatal nehézkessé válhat, ha a szülők nem értenek egyet bizonyos dolgokban.
Az idő egyensúlyozása a két szülő között nehéz lehet, különösen akkor, ha távolabb élnek egymástól.
Kizárólagos felügyeleti jog:
Előnyei:
A szülőnek nagyobb szabadsága van a döntéshozatalban és a gyermek nevelésében.
A szülő számára könnyebb lehet időt szakítani a gyermekre.
Ha a másik szülő problémás vagy bántalmazó, akkor a gyermeknek jobb lehetősége van a biztonságos életre.
Hátrányai:
A gyermeknek csak egy szülője van, akivel rendszeresen találkozik, és ez megnehezítheti a kapcsolattartást a másik szülővel.
A szülőnek nincs segítsége a másik szülőtől a nevelésben és a döntéshozatalban.
A szülőnek nagyobb felelőssége van a gyermekre, ami stresszt és nyomást okozhat.
Az egyik szülő szándékosan megnehezítheti a másik szülő helyzetét a gyermekkel kapcsolatban, ha például az egyik szülő rosszat beszél a másikról, vagy ha nem engedi a másik szülőt találkozni a gyermekkel. Az ilyen viselkedés általában nem a gyermek érdekét szolgálja, és hosszú távon ártalmas lehet a gyermek mentális egés
A kozosnek kizarolag akkor vannak elonyei, ha mindket szulo egyforman fontosnam erzi es ugyanazon elvek menten erzi fontosnak aagyerek: vagyoni helyzetet, egeszseget, iskolaztatasat.
De egy valas alap esetben ha a gyerekben ilyen nagy egyetertest mutatna, akkor nem lenne valas se nagy esellyel.
Nalunk egyedul.a gyerek anyagi vagyini helyzeteben nem engedtem a kozos fwlugyeleti jogot. Mivel a masik fel kb. munkanelkuli, igy szerintem ne szoljon bele semmi olyanba higy milyen kotvenyt, hazat, orokseget kap a gyerek vagy a megkapott ingatlanat higyan adjuk el megiscsak.
Amennyiben kozos a felugyelet kb rajzszakkorrol is meg kell egyeznetek vagy egy sima edzesrol nemhigy a gyerek iskolavalasztasarol. Tehat ha nincs normalis kommunikacio itt bizony nagyokat lehet bukni.
Az egeszsegnek es eü ellatasnak evidensnek kellene lennie kozos szuloi felugyelet nelkul is. (pl elesik.bedagad a laba viszem korhazba, de hat ugye vedooltas a covid mizeria ota vagy pl. orrmandula kivetel vagy engedjuk e rontgenezni vagy az sugarterheles es minek...tehat itt is ha kozos akkor mindenhez ketszulo kell es eleg rend3sen be lehet tenni a masiknak.
Ha ujra lehetne kezdenem, a tanittatasi dolgokban es az egeszsegben se engednem a kpzoset a volt parommal, ennek oka, hogy szerinte a gyerek jatszon es nem kell tanulnia...masik pedig higy volt ra pelda elfelejtett szolni hohy epp rohannak a surgossegire baleset miatt. ok nyilvan ne velem ertekezzen hosszan, de masokkal voltak egy uzeneet vagy egy rovid hivas boven belefert volna nem pedig 3 nappal kesobb aruljak el mi tortent.
Tehat en ertem a magyar viszonylatot hogy a kpzos szuloi felugyeleti jog nem divat vagy sokan utaljak es el akarjak kerulni.
Persze ha en az apa vagyok es anyaban nem bizok akkor lehet foggal korommel.ragaszkodni hozza...de akkor valoban napi szinten kepben kell lennem a gyerekemmel nem am csak ugy majd intezi az anyja cimuen.
Ma Magyarországon alap a közös szülői felügyeleti jog, a kizárólagos pedig nagyon-nagyon ritka. A közös esetén se kell mindenről együtt dönteni, hiszen alapból el van helyezve a gyerek A szülőnél, aki az erről szóló jogerős bírósági ítélet alapján kb bármit elintezhet egyedul. Van pár kivétel, pl ovodai/iskolai beiratkozás és hasonlók, ahova kell q másik szülő is, de alap dolgokhoz elég az ítélet.
A kizárólagos felügyelet esetén a masik szulo felügyeleti joga szünetel, vagy megszunik, így a világon semmibe nem lesz beleszolasa. Ebben az esetben általában a kapcsolattartasi jogot is megszuntetik, így aztan senki nem tud a másik szülő helyzetét megneheziteni. Megegyszer, ez utóbbi rendkívül ritka, igen komolyan meg kell dolgoznia a szülő azért, hogy elvegyek a felügyeleti jogát.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!