Ha leveszem apám nevét, nem örökölhetek majd?
Kérdező, sok benned a düh, a harag. Ami részben jogos.
De szerinted, ha megváltoztatod a nevedet, ezek a múltbéli események is megváltoznak? Eltűnnek?
Nem gondoltál még arra, hogy szakember segítségét kérjed? Valahol el kellene kezdeni mindezt feldolgozni. A jövőd érdekében.
Kérdező, vagy nem sok van odafönt, vagy csak formázatlan a winchester.
Én is változtattam nevet, de ha nem tagadnak ki, örökös maradok.
De az öröklési jog még akkor is megmarad, ha mondjuk téged valaki nyílt örökbefogadással örökbefogadott volna úgy hogy apád lemondott volna. (Nyílt azt jelenti, ismert az apa)
#4: anyád szemmel láthatóan nem jogász.....
Az öröklésnek semmi köze a névhez.
Ha pl. férjhezmennél, akkor is változna a neved - de ettől még a törvényes öröklés rendje továbbra is érvényes.
Mondjuk ha húzgáljátok a bajszát, akkor megteheti, hogy végrendeletet ír és az új gyerekre hagyja a vagyonát - de még ebben az esetben is jár neked a köteles rész.
"Anyám azt mondja hogy ha nem tartom vele a kapcsolatot meg a nevét is leveszem akkor automatikusan nem jár semmi."
Anyád ostobaságot beszél.
Örökölsz utána.
Mi van, ha apukád végrendeletet írna, és abban rád semmit se hagyna?
Akkor is járna a kötelesrész, ami egyharmada annak, mint amennyit végrendelet nélkül, az öröklési szabályok szerint kapnál.
5. válaszra reflektálva: El tudja-e érni apukád új párja, hogy mindent az ő gyereke ill. ő örököljön?
Öröklés formájában nem, de lehet trükközni. Pl. még apukád életében mindent magára vagy a gyerekükre írat ajándékozási szerződéssel. Ha utána még 10 éven át él, akkor valóban nem lehet megtámadni ezt a szerződést, és azok a vagyontárgyak valóban a megajándékozotté lesznek teljes egészükben.
Ennyit jogról.
Nézzük az erkölcsi-emberi oldalát.
"Ha gyűlölöd, akkor az örökségre se fájjon a fogad!"
"Utálod, de az öröksége kellene aszért ugye?"
Az igazat megvallva, egyetértek ezekkel a fölvetésekkel. Noha jogilag jár, erkölcsileg én is elítélendőnek tartom, amikor valaki olyan rokona öröksége után kapar, akivel életében nem törődött, vagy pláne gyűlölte.
Más kérdés, hogy itt az apa sem törődik a gyerekével (a kérdezővel). Ebbe nem látok bele. Alapesetben elítélem azt is, ha az apa a válása után nem tartja a kapcsolatot a külön élő gyerekével. Viszont ha a gyereket az anya következetesen ellene neveli (vagy a gyerek eleve ellenséges vele), akkor ne csodálkozzanak, ha az apa végleg búcsút mond régi családjának és teremt magának egy másikat, ahol őt a párja nemcsak szereti, de egy kisgyerekkel is megajándékozza, és mindenki mindenkit szeret, ahogyan egy normális családban lenni is szokott. És ezek után az se csoda, hogy erről a gyerekéről akar gondoskodni idős korában, nem arról, aki ellenséges volt vele és meg is szakadt a kapcsolat köztük.
Azért egy kicsit álljunk meg egy pillanatra.
Igen, egyenesági leszármazott, automatikusan örökölne. Ha csak az öreg éltében nem ajándékozza el mindenét fiatalabb gyermekének, vagy ha nem zárja ki őt a végrendeletből.
Persze a kérdező megtámadhatja a végrendeletet, mert meg van a joga, de milyen alapon?
Kedves bírónő, apámmal már 20 éve nem beszélek (ha mondjuk él még addig a fater), és teljes szívemből gyűlölöm. Kérem, ne zárjanak ki az öröklésből, kell a fater vagyona. :)
Vagy hogy kell ezt elképzelni?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!