Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Mit tegyek, ha diszfunkcionáli...

Mit tegyek, ha diszfunkcionális családom van, és valamilyen szinten mindenki szenved és frusztrált, de én vagyok az egyetlen, aki átlátja az okokat, viszont én vagyok egyben a legfiatalabb családtag?

Figyelt kérdés

Úgy alakult, hogy a családban én lettem az egyik fő tehervivő, legalábbis érzelmileg. Röviden: apám munkamániás és szerintem kissé nárcisztikus, jó ember, de érzelmileg megközelíthetetlen. Anyám sokkal érzékenyebb, nem tudja érvényesíteni az akaratát. A tesóm apámhoz hasonlít, nehéz vele kommunikálni. Én meg kamaszkoromtól kezdve olyan testi-lelki tünetekkel küzdök, ami nálam jóval idősebb embereket szoktak érinteni. Én lettem anyám terheinek a részleges cipelője. Már felnőtt vagyok, de sokszor érzem úgy, hogy én vagyok az egyetlen normális ember ebben a családban, egyszerűen rossz nézni, ahogy mindenkiből előtörnek a sérelmei, a szüleim érvénytelenítik a tesóm érzéseit, nem veszik komolyan, a tesómnak erre dühkitörése lesz, stb. Látom a két szülőm kommunikációján, hogy kinek mi a sérelme, és azt is, hogy egyikük se érti a másikat. Az én életem is gödörben van, úgy érzem, többek között egy normálisan funkcionáló, érzelmileg stabil család kellene ahhoz, hogy érzelmileg függetlenedjek, de ez nincs meg, és egyre nehezebb apámmal, ahogy öregszik.


Jártam pszichológusnál, de úgy érzem, hogy nem elég, ha a saját részemet megbeszéljük. Ide családterápia vagy hasonló kéne. A legrosszabb az, hogy érdemi kommunikáció, egymásra odafigyelés nagyjából nulla ebben a családban. Az összes közös programunk az, hogy időnként együtt nézzük a tévét.


2021. márc. 29. 20:48
 1/6 anonim ***** válasza:
47%

Ha nem értetted volna magadat, meg őket, meg mégfrusztráltabb lettél volna, akkor bizonyára pszichó pályára mentél volna. :D


Egyébként mindenkivel valamiképpen meg lehet találni a közös hangot, meg mindenen lehet fejleszteni, csak nehéz.


Egyébként lehet, hogy nálad se stimmel valami, vagy valamit nem egészen tökéletesen látsz, vagy túlzott elvárásaid is lehetnek.


Mivel most covid miatt jobban össze vagytok zárva, ezek így most jobban kijöhetnek.

2021. márc. 29. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Utolsó: a covid is, meg mondom, igazából én azt érzékelem, hogy apám egyre idősödik, mostanában lép át az öregkorba, és egyre jobban kijönnek rajta ezek a dolgok.


Amúgy egy szóval se mondom, hogy nálam minden stimmelne, sőt. Az én életem is "diszfunkcionális".

2021. márc. 29. 21:06
 3/6 anonim ***** válasza:
59%

Első válaszoló, szerintem fogalmad sincs, mit jelent az, hogy diszfunkcionális család... és nem, nem mindenkivel lehet megtalálni a közös hangot, sőt, van, akivel a kapcsolatot is meg kell szakítani, hiába, hogy családtag.

Kérdező, ilyen helyzetekben valóban hosszú családterápiára, regenerációra lenne szükség, plusz a tagok külön-külön való terápiájára, de ez sajnos szinte lehetetlen vállalkozás. Az embernek ugyanis fel kell először ismernie magában, illetve környezetében, hogy valami nem stimmel, és el kell ismernie, hogy vagy kitartó lesz és változtat, vagy vállalja, hogy tovább romlik a helyzet. Az emberek nagy része viszont nem hajlandó lépni, vagy mert ő maga is sérült mentálisan (nárcisztikus, személyiségzavaros, stb.), vagy lusta, önző, túl büszke, és még sorolhatnám.

Én sokáig próbáltam megérteni, idősebb koromban összetartani a saját családomat, de utólag látom, hogy csak időt, pontosabban hosszú éveket és energiát pazaroltam el. Ez olyan, hogy minél jobban próbálod, a helyzet annál rosszabb lesz. Szerintem nem létezik olyan, ami megbontaná egy erősen diszfunkcionális család dinamikáját, talán csak egy olyan megrázó esemény, ami egy egészséges családot szétzilálna, például haláleset. De ebben nem vagyok biztos.

Én majdnem rámentem az egészre, végül megpróbáltam minimálisra csökkenteni a találkozások, beszélgetések számát, de aztán már egyszerűen az sem ment, így megszakítottam velük a kapcsolatot.

Nem azt mondom, hogy neked is ezt kell tenned. Talán olyan is előfordulhat, hogy a helyzet később jobbra fordul, meg biztos vannak kevésbé súlyosan torz családok, ahol még változhat a dolog. De ehhez ők is kellenének. Sajnos. Még annyit tudsz majd tenni, hogy tanulsz az ő hibáikból, és nem követed el ugyanezeket majd a te gyerekeiddel.

2021. márc. 29. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Igen, én is ezzel nyugtatom magam, hogy én majd tudatosabb leszek a saját családomban... de őszintén szólva, ahogy jelenleg állnak a dolgaim, azt se tudom, lesz-e nekem valaha családom. Még barátokkal is nehéz közeli kapcsolatot kialakítanom, lányokkal se igazán sikerült. Úgy érzem, az én személyiségem is sérült, torzult ebben a működésben. A tesómon is ugyanezt látom egyébként, csak máshogy.
2021. márc. 29. 21:53
 5/6 anonim ***** válasza:
73%
A #3-as hozzászólását kicsit sarkítva: tudomásul kell venni, hogy másokat nem lehet "megmenteni". A származási család kissé túl van értékelve Magyarországon - az, hogy milyen családban nőttél fel, nem predesztinálja, te milyen emberi viszonyokat teremtesz magad körül (bár persze mivel kevés jó mintát láttál, nyilván nehezebb megtanulnod, hogyan érdemes "bánni" az emberekkel); le kell válni róluk és elfogadni, hogy abban a viszonyrendszerben azok a dinamikák mennek. Azt tudod tenni, hogy a családtagokkal egyesével külön-külön kapcsolatot alakítasz ki a saját feltételeid mellett, ha ebben partnerek, és anélkül, hogy lelki szemétládának használjanak.
2021. márc. 29. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

“Látom a két szülőm kommunikációján, hogy kinek mi a sérelme, és azt is, hogy egyikük se érti a másikat.“


Ezt az egy mondatot ragadtam ki. Pont ez okozza az egész problémát. Csak a problémáról beszélhetnek, ami csak tovább ássa az egészet.

Ha maguktól nem képesek erre rájönni vagy nyitni, a családterápia sem segítene.

Nem egymással szemben kéne állni, hanem egymás mellett. Ez pedig azzal kezdődne, hogy mi a baj, segíthetek e valamivel? Majd ezt ugyanúgy visszafele is. Általában mindenki úgy gondolja, az ő problémája nagyobb, majd a másik ugyanezt mondja. Ebből jön a gödör, ami egyre mélyebb lesz. Mert mindig “nekem” nehezebb és jön a sérelem.

Talán egyszer le kéne ültetni a családot és higgadtan beszélni, kezdhetnéd te, hogy neked ez nagyon rosszul esik, majd feldobnád a kérdést, hogy te mit tudsz tenni azért, hogy ne így legyen. Ugyanígy elmondatni a család többi tagjával, hogy mit gondol negatívnak, ő mit tud ígérni miben változtat és tanácsot, hogy ő miben tud hozzátenni.

2021. ápr. 28. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!