Hogy fog így kialakulni normális szülő-gyerek kapcsolat?
Egyre többször látom, hogy nyűg lett a gyereknevelés. A minap a vonaton egy 5-6 év körüli gyerek csillogó szemmel bámult ki az ablakon, kérdezgette az anyukáját a látottakról. Az anyja szemmel láthatólag nagyon unta a dolgot, így elővett egy tabletet a táskájából és a gyerek kezébe nyomta.
Másik alkalommal rokolátogatóban voltunk. Meglepődve tapasztaltam, hogy a nem egészen két éves gyerek szobájában már ott lógott a falon az okos TV. Mikor a gyerek felkelt (uzsonnára lettünk hívva), az anyuka beadott neki egy tasakos gyümölcspürét, és már kapcsopta is be neki a Bing nyuszit, ahelyett, hogy kivette volna a kiságyból.
Szintén más alkalommal az egyik kolleganőm behozta az 5 éves kislányát a munkahelyünkre. Szegény nagyon unatkozott, így adtam neki lapot és íróeszközöket, hogy rajzoljon valamit. Mint aki életében nem fogott még ceruzát, olyan ügyetlen volt. Kérdeztem is, hogy otthon nem szoktál rajzolni? Kiderült, hogy csak az óvodában szoktak.
Tudom, foglalkozzak a magam dolgával, de annyira szomorú látni, hogy néhány gyereknek csak ilyen sivár gyerekkor jut. Az estimese olvasást is felváltja lassan a mesenézés, pedig az egy biztos és meghitt pontja a gyermekkornak.
Nem fog. Nem tudom pontosan hogy mire akarsz célozni a kérdéseddel, bár nekem úgy tűnik hogy csak ki akartad adni magadból. Persze ezt nem találom problémának egy percig se.
De azért szerintem feltűnhet, hogy egyre kevesebb a normális kapcsolat, főleg de nem csak szülő-gyerek. A gyerekneveléshez türelem kell, ami az ember állandó stimuláció következtében lecsökkent koncentrálóképessége miatt egyre kevésbé van meg. Meg ahogy az egyik kedvenc számom is mondja, "mindenki tud gyereket csinálni szülőt meg szinte senki". Így az okoseszközök világában a szülő is sokkal inkább el tudja magát foglalni így akaratlanul kevesebb idő jut a gyerekre; nem beszélve arról hogy nem fogja érdekelni hogy a gyerek mit lát a vonat ablakán át.
Akit igazán érdekel hogy jó szülő legyen, az ezt nem fogja a technológiára fogni. Az még ugyanúgy lehet jó szülő. Szomorú hogy ez nagyon ritkán a helyzet.
Nezd, reszben igazad van abban, hogy sokan inkabb az egyszerubb utat valasztjak, aztan hagyjak a gyereket napi 10 orat jatszani meg meset nezni, de ez nem ilyen egyszeru.
Van az ugy, hogy az ember kimerult, nem aludt mar 5 eve, mert a gyerek ejjel hatszor kel, esetleg egyedul neveli a gyereket, dolgozik napi 10 orat, es a vegen mar csak arra van energiaja, hogy a vonaton odaadja neki a tabletet, mert mindjart elajul a faradtsagtol. Van ilyen.
Van az ugy, hogy a gyerek nem egeszen az igazat mondja, mint peldaul a rajzolassal kapcsolatban. Lehet, hogy azert nem rajzol otthon, mert 2 perc utan szetdobalja az eszkozoket es a falat firkalja inkabb. Tehat a lehetoseg attol meg adott, de nyilvan en is elveszem a filcet a 3 eves unokaocsemtol, akkor, amikor rohan a fal fele, aztan hisztizni kezd, es vegul inkabb el is pakolok mindent. O is inkabb a bolcsiben rajzol egyebkent, mert otthon kedve sincs sokszor hozza, hiaba kerdezem.
Szerintem azzal sincs gond, ha delutani alvas utan a gyerek nez 10 perc meset, es gyumolcspuret eszik. Lehet, hogy nekik ez a ritualejuk, igy szeret felebredni.Attol meg, hogy van a szobaban tv, nem biztos, hogy allandoan megy.
Nem minden ennyire fekete-feher.
Kérdező: amit leírtál, ezt tapasztalom én is. Trend lett, a digitális kütyükre szoktatás, a gyereket nem nevelni, semmit el se magyarázni neki, csak ráordítani időnként hogy "nem szabad!", de se értékrendet, se semmit nem közvetíteni, átadni stb...
Amit a digitális kütyüből lát, elles, az van. Észre lehet venni, hogy nem tudnak kreatívan játszani, vagy bármit tenni, levezetetlen feszültség, unalom van bennük...
Jól látod Kérdező amit felvázoltál, amire utalni szerettél volna...
Én 45 éves vagyok és mikor én voltam gyerek sem meséltek nekem,semmi kor,tv néztem.
Foglalkozni max nagyszüleim foglalkoztak velem.mikor szünetben elvittek magukhoz.
Én pl olvasók a gyerekeimnek,de nézhetnek mesét tableten is ,elmegyünk kirándulni a közeli erdőbe most is lányommal,és jót bohockodunk közbe vagy csak beszélgetünk.
De egy biztos sok energia kell a gyerekekhez.
Látszik, hogy nincs gyereked, és fogalmad sincs róla, mivel is jár. ;)
És igen, nyolc óra munka után sokan adják a gyerek kezébe a mobilt, csak hogy arra a félórára elhallgasson, míg hazaérnek.
Utána ugyanis ott a házimunka, főzés, tanulás, vacsorakészítés, és anyuka megint 13 órát állt talpon, mire ágyba zuhan.
A gyereknevelés egy nagy rakás kaka, semmi szépség nincs benne, csak a pénzt meg az idegeket eszi. Persze, a rózsaszín maszlag miatt sokan hiszik azt, hogy a legcsodálatosabb dolog a világon. Hogyne :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!