Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Mi a menete annak ha a mostani...

Mi a menete annak ha a mostani férjem a nevére szeretné venni a 7 éves gyermekemet?

Figyelt kérdés

A vér szerinti apját 2,5 évesen látta utoljára a gyerek, lelépett. Azóta nem is nagyon érdeklődik felőle, a gyerektartást is olykor elég nehézkesen fizeti.

A gyerek is szeretné ha az új apja a nevére venné, oda vannak egymásért.

Annyit tudok, hogy a volt férjemnek le kell mondania a gyerekről. De utána? Hogy és hol kell elindítani? Költsége van?



#Névrevétel
2020. júl. 17. 12:34
 1/8 anonim ***** válasza:
39%

A neten elérhető egy több oldalas nyomtatvány, amit ki kell tölteni. Illetékbélyeget kell venni a postán, 10 ezer Ft értékben. Ezekkel kell bemenni a helyi önkormányzathoz.

Én csak a vezetéknevemet fogom megváltoztatni és felnőtt is vagyok, úgyhogy azért a biztonság kedvéért hívd fel az önkormányzatot, hogy mire lehet még szükség.


Ez az a nyomtatvány:

[link]

2020. júl. 17. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
57%
2020. júl. 17. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
80%

"Nevére venni" nem lehet, csak örökbefogadni!

A volt férj nem mondhat le a gyerekröl, csak beleegyezhet az örökbefogadásba.

A gyámhatóságon meg minden infót megkapsz.

2020. júl. 17. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
54%
Ahhoz, hogy a gyereket a párod a nevére vegye, semmilyen lemondó nyilatkozat nem szükséges. Az az örökbefogadáshoz kell. Tudom, mert az én "apám" is lelépett, és a rohadék nem volt hajlandó aláírni a lemondó nyilatkozatot, direkt csak azért, hogy szívasson minket. Pedig le sem szart azóta sem, ha anyámmal véletlenül összefut a városban, annyit se kérdez, hogy élek-e még, vagy esetleg már megdöglöttem. Ettől függetlenül az apám (aki felnevelt) nevét fel tudtam venni, ahhoz szerencsére nem kellett semmilyen beleegyezés a féregtől.
2020. júl. 17. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 Rodi91 ***** válasza:
43%
Én is felvettem 17 évesen anyukám új férjének a nevét,és akkor nem láttam az igazi apámat vagy 10 éve,és így is le kellett mondania a felügyeleti jogáról.Viszont nem fogadott örökbe,csak ő lett a gyámom anyukám mellett. Ki kellett még tölteni egy nyomtatványt és 10ezret befizetni.
2020. júl. 17. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
95%

Nem mindegy, hogy névváltoztatásról, vagy örökbefogadásról van-e szó.

A "nevére vesz" egy laikus kifejezés, ami mindkettőt takarhatja. Kár ezen a válaszolóknak összeveszni, először a Kérdezőnek kellene tisztáznia, hogy pontosan mire is gondolt.

2020. júl. 17. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
95%

Nincs olyan, hogy nevére venni. Az örökbe fogadást a gyámhatóságon lehet kérvényezni.

[link]

2020. júl. 17. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
93%

Örökbe fogadás van. Ennek semmi köze a névhez.


AMúgy itt egy leírás: [link]


Az örökbefogadáshoz az örökbefogadni szándékozó személynek, a gyermek törvényes képviselőjének egyező kérelme és a gyermek szüleinek, valamint a házasságban élő örökbefogadó házastársának a hozzájárulása szükséges.


A tizennegyedik életévét betöltött, korlátozottan cselekvőképes kiskorú a beleegyezésével fogadható örökbe. A tizennegyedik életévét be nem töltött, de ítélőképessége birtokában lévő kiskorú véleményét örökbefogadására vonatkozóan megfelelő súllyal figyelembe kell venni.


Az örökbefogadás során törekedni kell a gyermek nevelésében kívánatos folyamatosságra, különös tekintettel a gyermek családi kapcsolataira, nemzetiségére, vallására, anyanyelvére és kulturális gyökereire.


Az örökbefogadást a gyámhatóság engedélyezi. A kiskorú gyermek érdekében a gyámhatóság elsősorban a házasságban élő örökbefogadók általi örökbefogadást engedélyezi.


Az örökbefogadó személye:


Örökbefogadó az a huszonötödik életévét betöltött, cselekvőképes személy lehet, aki a gyermeknél legalább tizenhat évvel, legfeljebb negyvenöt évvel idősebb, és személyisége, körülményei alapján alkalmas a gyermek örökbefogadására. Rokoni vagy házastársi örökbefogadás esetén a korkülönbségtől el kell tekinteni.


Közös gyermekként történő örökbefogadás esetén a meghatározott életkornak és korkülönbségnek az egyik örökbefogadó tekintetében kell fennállnia. Ha testvéreket fogadnak örökbe, az idősebb gyermek életkorát kell alapul venni.


Nem fogadhat örökbe az, aki a szülői felügyelet megszüntetését vagy a közügyektől való eltiltást kimondó jogerős bírósági ítélet hatálya alatt áll, és az, akinek gyermeke átmeneti vagy tartós nevelésben van.


Az örökbefogadásra való alkalmasság megállapítása

Az örökbefogadásra való alkalmasságot - jogszabályban meghatározott előzetes eljárás és felkészítés lefolytatását követően - a gyámhatóság állapítja meg.


A rokonok, a szülő házastársa, a gyermeket a szülő hozzájárulásával legalább egy éve folyamatosan a saját háztartásában nevelő örökbe fogadni szándékozó személy és nemzetközi örökbefogadás esetén az örökbe fogadni szándékozó személy alkalmasságát a gyámhatóság az örökbefogadás engedélyezése iránti eljárás során állapítja meg. Ezt a szabályt kell alkalmazni azon személy alkalmasságának megállapítására is, aki a gyámhatóság határozata alapján nála elhelyezett gyermeket ellenszolgáltatás ellenében saját háztartásában neveli (a továbbiakban: gyermekvédelmi nevelőszülő).

2020. júl. 17. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!