Tényleg baj szerintetek, hogy 26 évesen nem akarok se csaladot, se saját lakást, se gyereket, se autót?
Csak nyűg van mindegyikkel. Ezek nélkül akarom leélni az életemet, de a szüleim meg a rokonaim állandóan beszólogatnak, hogy ez így nem normális. Örülök,hogy független vagyok,magamra költhetem a pénzem,de már azt várnák,hogy a munkám gyümölcsét másokra költsem és éljek proli szinten. Szerintem irigykednek,ez az igazság.
Amióta külön élek és dolgozok, azóta rengeteket utazgatok. Csak hogy pár példát említsek: jártam Bangkokban, Ibizán meg Balin 5 csillagos hotelekben. Igaz most a járvány miatt sajnos Magyarországon rohadok, de szerencsére már nyáron megint tudok menni valami egzotikus helyre. Ezerszer is inkább utazgatásra költöm a pénzem, minthogy gyűjtögessek önerőre egy lakáshitelhez vagy családalapításra. A szüleim meg a rokonságom huszonévesen alapítottak családot, és azt hiszik, hogy ez a normális, meg az "élet rendje". És aki nem így tesz, azzal valami baj van és nem normális. Igen alapítottak családot, de max a Balatonra maradt pénzük elutazni.
Kössem magam 1 helyre gyakorlatilag egész életemben? Még a gondolatától is irtózom, hogy feleségem vagy gyerekeim legyenek. Manapság már inkább elválnak az emberek, minthogy összeházasodjanak. Ráadásul akkor viszi a vagyonom felét és még ha gyerek van gyerektartást is fizetni kell. Autó se kell, mert folyamatosan költeni kell rá, csak a pénzt viszi, drága és vezetni se szeretek/merek. Albérletben is le lehet élni az életet, és akkor az ember szabad, bármikor dönthet úgy, hogy mondjuk másnap elköltözik a világ másik végére.
Úgy érzem ez az egész társadalmi elvárás egy múltszázadi, szocializmusból visszamaradt beidegződés, hogy az ember maradjon a seggén és éljen proli módon. Ki kéne nőnie egyeseknek ezt a maradi gondolkodást, nemigaz?
Szerintem meg a mai fiatalok újradefiniálták a siker fogalmát: a sikeres ember nem költ házra, lakásra, autóra és más költséges fogyasztási cikkekre – inkább bérli azokat.
A sikerhez nem tárgyakba, hanem tapasztalatokba kell befektetni. Élményeket kell szerezni, utazni, különleges dolgokat kipróbálni, érdekes, úgy dolgokba belefogni, vállalkozni.
A stabilitás és biztonságos jólét helyett a mai fiatalok számára sokkal értékesebb a függetlenség és a rugalmasság – életvezetési és földrajzi tekintetben is.
Minek autó, ha van taxi, ami egy mindig rendelkezésre álló privát jármű, sofőrrel? Ez sem drágább, mint ha sajátot tart fenn az ember, legalábbis ez a generáció így gondolkodik. Ugyanígy feleslegesnek, sőt, korlátozónak érzi, hogy házat vegyen, inkább a bérlés mellett dönt. Nem vesz nyaralót sem, mert ahelyett a világ számos pontjára utazik el és száll meg inkább – például az Airbnb szolgáltatását használva.
A mobilitás nagyon fontos értékké vált. A bérlő-generáció tagjai nem akarják biztosra venni, hogy három év múlva is ugyanott fognak dolgozni, ahol most. Miért vennének tehát lakást, ha a bérléssel sokkal könnyebben tudnak alkalmazkodni életük változásaihoz.
A boldogság és jólét érzésében sokkal fontosabb szerepet játszanak az új tapasztalatok, mint a vagyontárgyak. Sokkal inkább új élmények megszerzésébe érdemes tehát befektetni, mintsem tárgyakat vásárolni.
Másrészt a társas kapcsolatok is nagyban hozzájárulnak ahhoz, hogy egy ember hogyan érzi magát az életében. Barátkozni, beszélgetni, ismerkedni a legtöbbeknek örömet okoz. És hát kétségtelen, hogy sokkal gyakoribb (és sokkal izgalmasabb) beszédtéma, hogy merre jártál, mik történtek veled, mint hogy hány lakásod van már és milyen tévéd.
Az emberek többsége nem szereti azt hallani, hogy másnak mennyi mindene van, viszont nagyon szívesen veszi, ha arról beszél neki valaki, hogy milyen utazáson vett részt. Van abban valami, hogy még egy rossz tapasztalat is jobb sztori lehet, mint egy remek vásárlás.
Van még egy dolog: a drágán beszerzett tárgyaink szorongást okoznak. Ha a te autód is a parkolóban áll, minden alkalommal, ha megszólal egy riasztó, összerezzensz. Ha megtöltöd a házadat drága bútorokkal és gépekkel, folyamatosan aggódhatsz, hogy betörnek. Nem beszélve arról, hogy az autót összetörhetik, a tévé a garancia lejárta után egy nappal elromolhat, viszont az élményeket nem veheti el senki.
Úgy tűnik, hogy a fogyasztói társadalom fogyasztása egyre inkább csökkenni fog.
Szüleimnek nem volt lehetősége gyakran utazni, nem volt ennyiféle lehetősége szórakozni. Ugyancsak nem volt szinte korlátlan lehetőségük vállalkozásokba fogni. Ezért ők ingatlanokba, járművekbe és vagyontárgyakba fektettek be.
A bérlő-generáció látja a lehetőségeit, és ki is akarja használni azokat. Nem fektet gyorsan értéktelenedő vagyontárgyakba, ehelyett tapasztalatok, élmények megszerzésére költ, mert – mint mondja – ez az egyetlen dolog, amit nem vehet el senki. A tapasztalat, a tudás az egyetlen valuta, ami nem értéktelenedik és lopásbiztos is egyúttal.
Tök hülyeség anyagi oldalról megközelíteni a gyerekvállalást.
Én sem azért szültem, mert arra gondoltam, hogy jó lesz ha 30év múlva lesz aki lenyírja helyettem a füvet és bevásárol az Auchanban 😃
A kérdező nem apatípus, neki nem is kell gyerek, de aki szeretne az sem anyagi okok miatt...hanem, mert szeretne anyává, apává válni.Akérdező családja sem irigykedik, hanem nem értik, hogy ami számukra a legjobb dolog, abból miért akar kimaradni.
Kérdező, ha pénzed van,házat vegyél mindenképp, mert egy jó állás sosem biztos...
" Másrészt a társas kapcsolatok is nagyban hozzájárulnak ahhoz, hogy egy ember hogyan érzi magát az életében. Barátkozni, beszélgetni, ismerkedni a legtöbbeknek örömet okoz. "
Akkor miért magányosak ma a fiatalok 80%-a? Miért nem képesek való életben kommunikálni egymással, párt találni maguknak?
Nekem az a véleményem, hogy azok akik nagy hangon mondogatják, hogy ő ettől vagy attól boldog, ő elvan egyedül, nem kell senkije, nem kell semmi neki. Az valójában nem boldog. Sőt nagyon is boldogtalan. Aki boldog az nem hangoztatja, nem mentegetőzik, hogy úgy él ahogy él. Kit érdekel, hogy utazol van házad vagy nincs. Senkinek semmi köze hozzá. Mégis kinek kell bizonygatnod az egészet?
Előttem valaki leírta a lényeget. Idézem: " nyenyenye es bruhuhuh es blablabla na meg meg az is hogy ugysem nyenyenyenyeh .... borzaszto. "
"Akkor miért magányosak ma a fiatalok 80%-a?"
Honnan tudod, hogy a 80% magányos? Ajánlom, hogy menj el éjszaka mondjuk a Deák térre. Ott megbizonyosodhatsz arról, hogy virágzik az éjszakai élet, a barátság és az ismerkedés a fiatalok körében.
"Miért nem képesek való életben kommunikálni egymással, párt találni maguknak?"
Ezt sem tudom mire vélni. Talán ismersz minden fiatalt, hogy ilyen következtetéseket vonj le? Ne a saját ismerősi körödből indulj ki, mert nem az érvényes a teljes társadalomra.
"Előttem valaki leírta a lényeget. Idézem: " nyenyenye es bruhuhuh es blablabla na meg meg az is hogy ugysem nyenyenyenyeh .... borzaszto. ""
Ő is (és most már te is) jöttök a "Whataboutism"-mal (remélem tudod mit jelent, ha nem google-zz rá), amikor már nem tudtok érvelni. Persze ez a módszer elég népszerű az érvelni képtelen emberek körében.
Deák téren lakom. Attól, hogy buliznak a fiatalok az csak egy töredéke. Te jössz nekem azzal, hogy talán ismerek minden fiatalt? Nem nem ismerek, de sokszor hallom, látom, olvasom , hogy egyedül vannak, magányosak stb. Nem hiszem, hogy pont neked kéne kioktatni bárkit is, hiszen te vagy az aki szerint visszamaradott beigződés a biztonságérzet. Én is jöhetnék azzal, hogy te miből gondolod, hogy mások imádnak utazni, vagy mások szerint a boldogság, szabadság a családban, egy szép házban rejlik.
Te nem tudsz normálisan érvelni, elfogadni, hogy mások vagyunk. Csak hajtogatod a te rögeszmédet. Ha neked így jó, akkor élj így. De szerinted érdekel ez bárkit is? Talán kioktatás helyett, előbb te tanuld meg, hogy el kell fogadni mások véleményét is, hogy másoknak mást jelent a szabadság, más a fontos nekik, és neked kell megtanulni helyesen érvelni..
De én itt be is fejeztem. Válaszolnod sem kell rá. Csak gondolkodj. ( én úgy vagyok vele, hogy okos enged, hülye szenved..)
A saját ház jobb mint az alberlet. Mert az albérlet kidobott pénz,csak a tulajt gazdagítod.
Az utazgatás pedig ahogy látod a vírus közbe szólhat,és nem fogadnak külföldieket itthon vagy külföldön ,vagy 2 hét karantén. Nyáron ez oké,ez az életmód,de csak nyáron.
Egy életünk van,élje mindenki úgy ,ahogy akarja .
Mondjuk a saját ingatlan ellenzését én sem értem ,hiszen ha nem is laksz ott,az még mindig lehet egy passzív jövedelemforrás,szinte semmi munkáért jön a pénz ,ki ne akarná ezt . De ha te nem akarsz,akkor nem akarsz,nincs ezzel baj ,járd a saját utad .
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!