Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Apámat nekem kell eltemettetni?

Apámat nekem kell eltemettetni?

Figyelt kérdés
Apám 15-én meghalt! 41 éves vagyok, 4 éves koromban elhagyott több mint 34 éve nem tudtam róla semmit! Ismeretlen embertöl jött egy üzenet hogy ő csak eltartotta ez idő alatt de a temetést én intézzem, fizessem! Jogos ez?
2020. ápr. 19. 17:48
 1/5 2*Sü ***** válasza:
72%

1999. évi XLIII. törvény a temetőkről és a temetkezésről

[link]


„20. § (1) A temetésről sorrendben a következők kötelesek gondoskodni:

a) aki a temetést szerződésben vállalta;

b) akit arra az elhunyt végrendelete kötelez;

c) végintézkedés hiányában elhunyt temetéséről az elhalálozása előtt vele együtt élő házastársa vagy élettársa;

d) az elhunyt egyéb, közeli hozzátartozója a törvényes öröklés rendje szerint.”


Gondolom apád nem kötött senkivel szerződést, hogy eltemesse. (Nem szokás ez.) Valószínű végrendeletben sem határozta meg, hogy ki temesse el. A kérdés az, hogy az a bizonyos illető apád házastársa, élettársa volt-e. Ha nem és az öröklési sorrendben te vagy az első – egyenesági leszármazottként ez esélyes –, akkor neked kell gondoskodnod a temetésről.

2020. ápr. 19. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
78%

Annak (azoknak) az erkölcsi és jogi kötelessége a temetést intézni és annak költségeit állni, akik örökölnek utána.

Természetesen jelen esetben érdemes utána nézni, hogy aki küldte az üzenetet, örököl-e utána (házasok-e, végrendelet született-e). Ha igen, akkor értelemszerűen az örökösödés arányában kell a költséget vállalnotok. Arra sajnos nincs tippem, hogy hagyatéki eljárás ELŐTT hogyan lehet kideríteni ezeket.

2020. ápr. 19. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Hajléktalan szállón lakott már egy ideje úgy tudom! ÖrÖkségemet nem adta oda gyerektartást sem fizetett, 4 éves korom óta! És mondta hogy lemond rólam!
2020. ápr. 20. 08:01
 4/5 anonim ***** válasza:
79%
Én a helyedben ügyvédhez fordulnék. Tudniillik lemondhatsz az esetleges örökségről (ami most úgy sincs), és cserébe nem terhelnek az esetleges adósságai sem. Azt kéne megkérdezned, hogy ha lemondasz mindezekről, akkor vajon téged terhelnek-e a temetés költségei, ill. neked kell-e intézned? Szerintem nem, de mondja meg ezt ügyvéd pontosan!
2020. ápr. 20. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Nem kell ügyvéd se. Nem kell eltemetned.
2020. ápr. 26. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!