Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Meghalt az apám és van itt...

Meghalt az apám és van itt ezzel némi probléma. Ilyenkor árvasági jár, vagy rászáll a feleségére?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Azzal kapcsolatban szeretnék tanácsot kérni, hogy ha a szüleim már nem élnek együtt, de apámnak kellett fizetnie a gyereltartást, azonban már nem tudja, mert meghalt, ilyenkor mi a teendő?

Pár hónappal ezelőtt volt egy bírósági tárgyalás (amin apám nem is jelent meg, egyiken senm, mert 2 volt), miszerint a régi gyerektartásom összegét felemelték még nagyobb összegre, és még a perköltséget is ki kellett volna fizetnie, de sem az új meghatározásban lévő összeget nem küldte, hanem a perköltséget sem, amire határidő is meg volt szabva. Édesanyám ilyenkor nyilván ment megint rendőrségre hogy ez történt, elvileg meg is kapta a feljelentést, erre tegnap valamelyik hozzátartozó rokonom mondta hogy meghalt.

Van egy felesége, de abban nem vagyunk biztosak, hogy neki kéne ezeket kifizetni, mert igazából lényegében ez egy adósság (a perköltség legalábbis az fixen az), ami elvileg törvény szerint rá száll, ha a felesége, és van tartozása még apámnak.


Azt utólag hozzátenném, hogy mielőtt bárki megszólna, hogy nekünk édesanyámmal halála után a pénz az első dolgunk, akkor igen az, mivel volt olyan kedves hogy mikor megszülettem, lelépett, születésem előtt anyám életét keserítette, nem mellesleg nagyon nevetséges összeget fizetett mint gyerektartás, de eközben facebookon meg kietett minden hülyeséget és látszott hogy nem szűkölködik pénzbe.


Előre is köszönöm a válaszokat.



2020. febr. 8. 13:43
1 2 3
 21/30 A kérdező kommentje:
Nyilván nem is azt mondtam mint ahogy azt csomó ember itt félreérti, hogy márpedig én a "feleségét szeretném lehúzni". Nem, nem erről van szó, csak nem tudtam egyszerűen, hogy ilyenkor a ki nem fizetett perköltség stb a feleségre száll e mint adósság. Ennyi. Nem kell túlgondolni.
2020. febr. 8. 15:56
 22/30 anonim ***** válasza:
26%

“Engem meg anyámat minősít?”


Az, hogy ti hogyan viselkedtek, az a ti döntésetek, ennél fogva a TI viselkedésetek igen, titeket minősít. Ahogyan mindenki mást is.

2020. febr. 8. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/30 anonim ***** válasza:
59%
Minden az örökösökre száll. Az adósság is örökség. Rad is száll, mivel te is örökös vagy.
2020. febr. 8. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/30 anonim ***** válasza:
77%

Kedves 15.21-es!

Tényleg kedves a történeted, csak ezt a részét javítanám ki:

"Az én apukám mikor meghalt,mindennek a felét az özvegye örökölte,háznak,földeknek,traktorok,motor stb"


Ezeket, amiket felsoroltál, az özvegye nem örökölte, hanem alapban mindennek a fele az övé volt, mert házasok voltak és ez a törvény.

Úgy nevezik "közös szerzemény", ami alkotja a házassági vagyonközösség részét.

Az, hogy ti lemondtatok az apai részről, nagyon rendes tőletek!

2020. febr. 8. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/30 anonim ***** válasza:
55%

"hogy ilyenkor a ki nem fizetett perköltség stb a feleségre száll e mint adósság. "


Az örökösökre száll az adóssága át a vagyona erejéig.

2020. febr. 8. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/30 anonim ***** válasza:
66%

Ahogy a #16-os leírta. A jogi helyzet röviden a következő.

Ha még nem vagy 18 akkor lehet igényelni árvaságit, menjetek be a Korm. hivatalhoz (nem ott igénylitek, de a hagyatéki eljárás felől tájékozódni tudtok és szükség lesz a halotti anyakönyvi kivonatra is).

A feleségre nem száll át a férj semmilyen tartozása, kötelezettsége - kivéve ha pl. eleve adóstárs, vagy kézfizető kezes volt valamilyen ügyletben, a gyerektartás viszont nem ilyen.

A feleségével ha van közös vagyon, akkor annak eleve csak a fele volt édesapádé (mintha csak elváltak volna). Az képezi az örökséget (a közös ingatlanon viszont a feleségnek holtig tartó haszonélvezeti joga lesz).

Az örökség szabályai az alábbiak:

- ha nem tagadott ki akkor jogosult vagy rá;

- az örökhagyó tartozásait levonják a vagyonból (először a tartozást elégítik ki) és a maradék rész osztható fel az örökösök között (ha ez negatív, azaz több volt a tartozás mint a vagyon akkor semmit - a tartozás nem öröklődik);

- a gyerektartás összegére az arányos részen felül vagy jogosult a vagyonból, mivel ez tartozásnak minősül;

- ha apád nem tagadott ki és nincs végrendelete akkor alapból a gyerekek kapják a vagyont egyenlő arányban (azaz ha egy gyere volt akkor a tiéd minden, ha 2 akkor a felét stb.);

- ha volt végrendelete akkor is min. a vagyon 25%-ára vagy jogosult (kivéve ha 4-nél több gyereke volt, mert akkor csak az arányos részre).


Ha van érdemi vagyon és kijelölik a hagyatéki eljárásra a közjegyzőt akkor mielőbb beszéljetek vele (egyébként is jelentkezni fog "hivatalból" mivel kötelessége felkutatni az örökösöket). Tőle tudtok segítséget kérni majd az olyan "turpisságokban" amikor pl. a feleség leüríti a közös bankszámlát az örökhagyó halála/cselekvőképetenségének beálltakor.

2020. febr. 8. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/30 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm szépen, igazán sokat segített ezzel!
2020. febr. 9. 01:11
 28/30 anonim ***** válasza:
28%

A sok szövegértő géniusz.

Nem az új nővel akarnak gyerektartást fizettetni, hanem a perköltséget ill. az abban megállapított, az apa haláláig elmaradt összeget.

Menj el egy ügyvédhez, az majd megmondja mi a pálya.

2020. febr. 9. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/30 anonim ***** válasza:
75%

28.

Miért, az elmaradt gyerektartás és a perköltség mi? A kérdező úgy gondolta, hogy majd a feleség ezt megörökli és fizesse ki, ez azért nonszensz. Gondolom nincs örökség se, mert akkor már az elmaradt tartásdíjat ráterhelték volna. Úgyhogy kérdező sajnos ez van, az árvaságinak nézzetek utána.

2020. febr. 9. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/30 anonim ***** válasza:
61%

Irkálnak itt az emberek össze-vissza mindent, helytállóan és helytelenül.

Ami biztos:

- elvált házastárs nem örököl,

- ha ebből a házasságból van gyerek, akkor ő/-k/ örököl/-nek/,

- az új házastárs (élettárs - feltételek teljesülése esetén) és az innen származó gyerekek is örökölnek, egyenlő arányban az 1. házasságból születettekkel. Az özvegy 2013 előtt viszont nem örökölt semmit, legfeljebb haszonélvezeti joga lett a lakásra (más vagyontárgyaknál nem jogosult a haszonélvezetre sem).

Az öröklés azt jelenti, hogy MINDEN AZ ÖRÖKLÉS TÁRGYA (ingó, ingatlan és a TEHER IS (tartozás)! Ha az örökös nem tartja érdemesnek örökölni a nagy tartozás miatt, akkor VISSZAUTASÍTHATJA az örökséget. Ekkor ez a visszautasított örökség osztódik a többi örökös között, akik ugyancsak nem kötelesek ezt elfogadni és visszautasíthatják. Ilyen esetben az örökség visszautasított része AZ ÁLLAMRA SZÁLL. Jó tudni, hogy AZ ÁLLAM SOSEM ÖRÖKÖL, hanem a vagyon az államra száll (jogi kacskaringó?). NAGYON FONTOS TUDNI, hogy ha az örökség vissza lett utasítva, akkor ez nem vonható vissza soha! AZ ELUTASÍTÁS ARRA A VAGYONRA IS VONATKOZIK, ami esetleg később bukkan elő, mint újan (akár évek múlva) előkerült vagyon, de véletlenül kimaradt az eredeti örökség letárgyalásakor (átadásakor) a közjegyzőnél. Az örökség átadása előtt (letárgyalása előtt) kérjetek szakvéleményt öröklésre szakosodott jogásztól, vagy a közjegyzőtől, de minden mozzanatot a valóságnak megfelelően mondjatok el neki, mert egy apróságon is elcsúszhat az egész tárgyalás kimenetele.

2020. febr. 9. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!