Sosem fogok tudni igazán megbocsájtani anyának? Ez normális dolog?
Anyám régen sokat bántott. Teljesen indokolatlan helyzetekben is ütött, vert. Olyanokra kell gondolni, hogy pl. a templomban ha nem énekeltem elég hangosan, akkor megszorította a kezemet úgy, hogy a körmeit bele nyomta.. igen, ezt a templomban. Vagy pl. féltem kis koromban a kutyáktól. Egyszer az egyik rokonhoz amikor mentünk, megijedtem nagyon a kutyától aki jött felém, és inkább kinyitottam a kaput, amin kifutott a kutya. Egy ideig nem is jött vissza. Mondta a rokon is, hogy nem baj, visszajön 1-2 óra múlva. Erre anyám úgy elvert később, hogy lila foltok voltak a fenekemen.
Tehát itt abszolút nem a nevelő jellegel adott pofonra kell gondolni. Kapva kapott minden mondvacsinált alkalmon, amikor üthetett.
Amikor iskolás lettem, mondani sem kell, hogy konkrétan mindenért jött a pofon, nevelő célzattal.
De ezeken kívül sok eset van amikor nem is igazán tudhatok. A napokban mesélte a papám, hogy volt olyan is, amikor még ő dolgozott, akkor a mama telefonált neki be, hogy jöjjön haza, mert ver engem az anyám (ekkor kicsi voltam nagyon, a papáéknál voltunk épp).
Ahogy teltek az évek ez végülis abbamaradt, utoljára 7-8 éve üthetett meg, de én egyszerűen nem tudom ezeket neki elfelejteni. Ez normális dolog? Sokszor jutnak szembe ezek a dolgok, ilyenkor nagyon dühös tudok lenni rá. Sokszor azon gondolkozok, hogy bárcsak most ütne meg, most már meg tudnám védeni magam, és szana szét törném a kezét.
Egy olyan düh, és harag van bennem, ami nem csillapodik, pedig ezek a dolgok már nem mostanában történtek.
Én többynire annak tudok megbocsátani, akinek jó oka volt azt tenni, amit tett. Jelen esetben anyádnak semmi oka nem volt bántani téged, ami szerintem megbocsáthatatlan, pláne egy édesanyától. Szerintem igazán ezt sosem lehet megbocsátani, maximum félretenni az érzelmeket egy időre. Teljesen normális, hogy így érzünk azokkal szemben, akik kezet emeltek ránk. Nem véletlenül próbálja az emberiség mindenféle törvénnyel tiltani a testi erőszakot. Nagyon mély lelki sebeket okoz.
Kíváncsi lennék, anyádból mi váltotta ki ezeket az indulatokat? Nem szeretett volna szülni, és véletlenül esett teherbe? Vagy őt is így nevelték?
Sajnálom hogy ezeket kellett átélned. A kérdés az, hogy most milyen a kapcsolatotok? Változott-e az anyukád? Érti-e hogy rosszat tett?
Ha kell fordulj szakemberhez segítségért, nem kell szégyenkezned. Akár mindketten elmehettek kezelésre ha te nem tudod vele megbeszélni. Nagyon tudja befolyásolni az ember önértékelését ha ok nélkül bántották. Arra is kell gondolnod hogy milyen kihatással lehet ez a párkapcsolataidra vagy a saját gyerekeddel való viszonyra. Jobb volna idejében tisztába tenni az érzéseidet. Aztán ha lesz gyereked pl hogy engednéd találkozni anyukáddal, arról nem is beszélve hogy ha mondjuk egyedül kellene hagynod őket, sosem lennél nyugodt hogy mit tesz az unokájával...
Van egy könyv, egy amerikai pszichológus írta jó régen, de minden pszichoterapeuta könyvespolcán kötelező elem a mai napig, ez a MÉRGEZŐ SZÜLŐK. Ma is kapható, kb. minden második évben újranyomják. Nagyon ajánlom, biztos sokat segítene a saját érzéseid megértésében. Az előfordulhat, hogy utána még dühösebb leszel anyádra, de ez nem baj. Sőt!
Az írója ugyanis azt vallja a megbocsátásról, hogy eleinte ő is azt gondolta, hogy szükséges, aztán viszont rájött, hogy egyenesen hátráltatja a tényleges problémamegoldást. Mert ha az ember csak úgy "elengedi" a dolgokat, "megbocsát", onnantól az igazságtalanságok emlékei nem hozzák őt lázba, vagyis nem ébrednek érzelmek.
Márpedig a valós orvosság az érzelmek feldolgozása, a megbocsátás pedig sokszor csak menekülési útvonal az áldozatnak, azaz a problémát lenyomja a tudatalattijába, "szőnyeg alá söpri" és onnantól képtelenség dolgozni vele. A dolgozás pedig azt jelenti, hogy a pszichológus által segített önismereti úton az ember ráébred arra, hogy tényleg milyen genyák voltak a szülei, mennyi törést okoztak, hogy visszaéltek a helyzetükkel, milyen igazságtalanok voltak stb. Ezáltal napvilágra kerülnek a jelenkori blokkok gyökerei, az érzések eredetei. És ezzel együtt - anélkül, hogy az ember bármit is tenne - elkezdenek elhalványulni, úgymond "helyükre kerülnek". Az agy felfogja, hogy amit egy kiszolgáltatott kisgyerekként normális volt érezni, azt már nem kell érezni felnőttként. Így működik a vezetett önismeret. Az ember sajna önmagát nem húzhatja ki ebből az ördögi körből a saját fülénél fogva, kell egy külső, professzionális segítség hozzá. Az viszont nagyon működik. És csakis egy ilyen több éves önismereti meló után "engedheti meg magának" az ember, hogy esetlegesen megbocsát, de még ekkor sem elvárás, hogy megtegye.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!