Férjem öccsének a feleségének a nővére, rokonom valahogy? Vagy ki nekem?
A rokonságot, illetve hozzátartozók körét pontosan meghatározza jogszabály (hiszen ennek következményei vannak: például öröklési sorrend, vagy rendkívüli szabadság közeli hozzátartozó temetésére stb.)
És van, az ezzel nem mindig egyező, ezt bővítő rokonság tartása a mindennapi életben.
• A Polgári Törvénykönyv (2013. évi V. törvény), mint jogszabály határozza meg a rokonsági- és hozzátartozói kört.
→ „4:96. § [A rokoni kapcsolat]
(1) Egyenesági a rokonság azok között, akik közül az egyik a másiktól származik.
(2) Oldalágon rokonok azok a nem egyenesági rokonok, akiknek legalább egy közös felmenő rokonuk van.
4:97. § [A rokoni kapcsolatok alapjai]
(1) A szülő és a gyermek közötti egyenesági rokoni kapcsolat leszármazással vagy örökbefogadással jön létre.
(2) A gyermek leszármazásával vagy örökbefogadásával szülőjének teljes rokonságával is rokoni kapcsolatba kerül.”
Tehát
- egyenesági rokonok, például: az édesanya és fia (a gyermek az anyától származik), a nagyapa és unokája (az unoka a nagyapától származik); de egyenesági rokon az örökbefogadott gyermek és az örökbefogadó szülő is; sőt a gyerek így rokona lesz az örökbefogadó szülői teljes rokonságának.
- oldalági rokonok például a testvérek: nem egyenságiak, mert nem egymástól származnak, de van – nem egy, de több - közös felmenő rokonuk (például a nagyszülők).
→ „8:1. § [Értelmező rendelkezések]
(1) E törvény alkalmazásában
1. közeli hozzátartozó: a házastárs, az egyenesági rokon, az örökbefogadott, a mostoha- és a nevelt gyermek, az örökbefogadó-, a mostoha- és a nevelőszülő és a testvér;
2. hozzátartozó: a közeli hozzátartozó, az élettárs, az egyenesági rokon házastársa, a házastárs egyenesági rokona és testvére, és a testvér házastársa;”
Tehát, a házastárs (férj, feleség) nem rokon, hanem közeli hozzátartozó.
• A mindennapi életben szokás rokonná fogadni mind az egyenesági, mind az oldalági rokonok házastársát, házassággal szerzett rokonként, és rokoni megnevezéssel illetni.
Például, a nagynéni (apa, vagy anya lánytestvére) férjét, szokás – az előzőek alapján – nagybácsinak nevezni. De az ő rokonságára már nem bővítik ki a rokoni megnevezéseket.
• A kérdésed nem tartalmaz olyan részletezést, hogy a férjed vér szerinti rokonod e, vagy sem?
Ha a férjed nem vér szerinti rokonod, akkor az ő rokonsága felé megszakad a te rokoni „fonalad”, hiszen, ő maga sem rokonod, hanem hozzátartozód, azon belül: közeli hozzátartozód.
Ha a férjed vér szerinti rokonod (nem egyenesági, és nem is tesvéred; hiszen ők nem lehetnek), akkor eleve rokonod, és rokonsága, természetesen, a te rokonságod is. Így, ekkor, az öccse is rokonod. Az ő feleségét lehet házassággal szerzett rokonodnak nevezni. De itt megáll a dolog, az ő (a feleség) nővére, még ilyen kiterjesztett szokás szerint sem rokonod.
Nagyon kielégítő válaszok , de miért ne hívhatnánk ,
" Másodunokasógórnőnek " ?
Vagy ha igazán rüheled , - "Azzaribbanc" !
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!