Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Rokoni kapcsolat » Ki a jogos örökös erkölcsileg...

Ki a jogos örökös erkölcsileg ebben az esetben: a rokon, vagy az, akit az örökhagyó szeretne?

Figyelt kérdés

Erről a cikkről jutott eszembe, de a kérdést általánosan is értem. velvet.hu/blogok/gumicukor/2014/08/18/szazmilliot_orokolt_horgas_eszter/


Ha valaki életében kiválaszt egy örököst maga után, legyen az alapítvány, kolléga, szellemi vagy lelki társ, akkor mennyire tartjátok elfogadhatónak, ha valaki ezt pusztán egy rokoni kapcsolatra való hivatkozással megtámadja? A jogi részével tisztában vagyok, elsősorban az erkölcsi oldalról érdekelne a véleményetek.


Életkort is írhattok, de nem muszáj. :)



2014. aug. 18. 12:38
 1/6 anonim ***** válasza:
94%

A vegrendeletet hiaba tamadja meg, hacsak formai hiba nem tortent, marad minden a regiben. Egyedul a koteles reszre tarthat talan igenyt ilyen esetben, de meg abban sem vagyok biztos.


Maganvelemenyem szerint az orokhagyo akarata az elsorendu.

2014. aug. 18. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
89%

A nagyszüleim az egyik oldalról kikötötték, hogy az örökli a házat, aki gondoskodik róluk. (Ezt egyébként öröklés nélkül is megtennénk édesanyámmal (neki anyósa és apósa a két nagyszülőm), de ők fontosnak érezték tudatni a döntésüket az egész családdal.) Azt mondták, hogy ha a szomszéd Marika visz nekik ételt, és segít a házi és ház körüli munkákban, akkor ő lesz a kedvezményezett. Ha mi, akkor mi. Mondom, örökség nélkül is megtennénk.


Valahol jogosnak tartom, hiszen ahogy egy szülő nem mondhatja meg a gyerekének, hogy mit kezdjen az életével és a pénzével, úgy a gyerek se mondhatja meg a szülőnek. Más részről egy normális családban fel sem merül, hogy a gyerek nem gondoskodik a szülőről. (Kivéve ha külföldön él, de talán az más, mintha megromlott volna a viszony.) Szerintem korrekt, hogy amennyiben tudatánál van az örökhagyó, és saját akaratából valakire örökséget hagy, akkor az rá van hagyva, és kész. Én nem ugrálnék, hogy örököljek, csak azért, mert rokonom volt valaki, akire évekig rá se néztem. Kapja az a "jutalmat" aki megdolgozott érte.

2014. aug. 18. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
50%

Örökségkor sok mindenki megjelenik aki amikor ápolni kellett volna a beteget nem ért rá. Én törvényileg is bevezetném, hogy aki semmit nem foglalkozott a a beteggel tökmindegy kije egy fillért ne örököljön.

Megtámadhatja ő doga, neki kell fizetni a perköltséget is.

2014. aug. 18. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
78%

A törvény nem ismeri az erkölcsi alapon történő öröklést. (Szerencsére!)


Ha végrendelet volt, akkor a végrendeletben pontosan megjelölt örökös az örökös, a többiek csak a köteles részre tarthatnak igényt, és csak akkor, ha nincsenek kitagadva. (Ez a kitagadás nem egyenlő a brazil szappanoperák baromságaival, sem a valahai viktoriánus kori kitagadással!) A kitagadási okokat a törvény ún. taxatíve felsorolja. Csak ezek alapján lehet kitagadni érvényesen valakit az örökségéből.


Megtámadni a végrendeletet formai hiányosság miatt érdemes, esetleg akkor, ha felmerül a gyanú a kényszerítésre vagy pl. a kitagadási okok miatt.


Az erkölcsi oldallal nem érdemes takarózni akkor, amikor ennyire irigyled, hogy Horgas Eszter milliókat örökölt.

Egészségére!

2014. aug. 18. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Dehogy irigylem, erről szó sincs.


Az én álláspontom, hogy az örökhagyó akaratát tiszteletben kell tartani, hiszen életében, a saját vagyonáról dönt az ember. Ezt utólag vérségi alapon megtámadni szerintem gusztustalan dolog, hiszen az örökhagyó maga dolgozott meg a pénzért, hadd döntse el ő a vagyona későbbi sorsát is! Sőt, az olyan helyzetekben is így gondolom, amikor az örökhagyó saját gyereke marad örökség nélkül, mert a szülő inkább egy másik rokonra vagy épp az új házastársra hagyja a vagyonát. Ha ő életében így dönt, akkor ez van, még ha rosszul is esik ez a leszármazottaknak.


A jogi részével is tisztában vagyok, inkább emberi szempontok érdekeltek, ki hogy gondolja ezt.

2014. aug. 19. 13:46
 6/6 anonim ***** válasza:
78%

1-esnek!


Csak egyeneságinál lehet köteles rész.


Ez az unokatesó nem kap semmit.

Nem csak erkólcsileg, hanem főleg jogilag:)

2014. aug. 23. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!