Ha valaki meg van keresztelkedve, de fel akarja bontani azt, és egy új keresztszülőt választani, az lehetséges?
1. A keresztség kizárólag egyházi - nem hivatalos - dolog, ezért joglilag semmiképpen sem lézetik. Mivel a kereszszülöség nem jogi fogalom, ezért semmiféle költelezettséget sem jelent egyik félre nézve sem.
2. A keresztszülö az, aki ott volt a keresztelésnél, ezt sem "visszacsinálni", sem módosítani nem lehet, de mivel hivatalosan nem létezö valami, ezért értelmetlen is.
3. Ha valaki mást szeretnél "keresztszülönek, akkor ezentúl azt nevezed így és ennyivel le van a dolog rendezve. Mivel sehol sincs feljegyezve - kivéve a templomban -, hogy ki kieresztelt, ezért semmi értelme az egésznek.
" A keresztszülői kötelezettség csak azt jelenti, hogy a szüleid elvesztése esetén ők fognak veled törődni. "
Ezt nem tudom honnan szeded, ugyanis a keresztszülönek KIZÁRÓLAG az lenne a kötelezettsége, hoyg a gyerek VALLÁSOS nevelését segíti. Olyan, hogy a szülök elvesztése esetén ök nevelik fel a gyereket, csak SZOKÁS volt régen, de se nem kötelesség, se nem jog. Márcsak azért sem, mert a keresztszülö nem jogil, hanem vallási fogalom, azaz semmiféle jogi felelöséget nem vállal az, aki keresztszülö lesz.
Kedves 5-ös!
Az előtted válaszoló arról beszélt, hogy mi volt régen a keresztszülő feladata, nem arról, hogy ma micsoda. A kereszténység ősidejében, a kialakuló egyház korában (tudod, amikor még üldözték a keresztényeket), még nagyon fontos szerepe volt: ő kezeskedett azért, hogy az újonnan megkeresztelkedni szándékozó nem besúgó vagy ilyesmi, hanem tényleg hitből akar megkeresztelkedni. Ez volt az eredeti feladata a keresztszülőnek. De még jóval később is sokkal fontosabb szerepe volt, mint ma, és régen, amikor az emberek általában még nagyon rövid ideig éltek, tényleg volt egy ilyen feladata, hogy ha a gyerek elvesztette a szüleit, akkor ő nevelte fel őket. Ez tényleg így volt. Később ez már valóban csak egy "szokás" lett, majd végleg elenyészett, és ma már a keresztszülőség valóban nem jelent gyakorlatilag semmit. Már azt is csak elvben, amit te írtál, hogy a gyerek vallásos neveltetését biztosítsa.
A 3. válaszoló foglalta össze a legjobban: ez nem egy jogi fogalom, tehát se jog, se kötelezettség nem származik belőle. (Jogi legalábbis semmiképp, erkölcsi esetleg bizonyos körökben.)
Szóval ebből következik az is, hogy ezt "felbontani", vagy visszacsinálni nem lehet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!