Ha nagyapám rámírja a házát, akkor szedhetek albérletet az apámtól és nagybáttyámtól?
Nem tudhatjátok, mi van a háttérben!
Az én apám egy csöves alkoholista. Rajta kívül mindenki normális a családban. Az apja, az én nagyapám is rám iratta a részét, hogy ne az egész házat csessze el.
A nagyfater a végrendeletében legfeljebb a vagyona 2/3-áról rendelkezhet szabadon, a kötelesrész intézménye miatt. Ez azt jelenti, hogy a hagyaték 1/3-ada mindenképp a törvényes örökösöket, azaz apádat, nagybátyádat, és esetleges további testvéreiket illeti, hacsak ki nem tagadta őket, ami egy jogilag bonyolult dolog.
Ha a nagyapádnak van ez a háza, és mellé még legalább a ház értékének felét kitevő készpénze vagy egyéb vagyona, akkor ezt eloszthatja úgy, hogy tied a ház, és övék a többi. Apádék persze pattoghatnak, elhúzhatják a dolgot, felbecsültethetik a ház értékét, de ha az nem több mint a teljes vagyon 2/3-a, akkor a tiéd lesz.
Ha a ház a teljes vagyona, akkor legfeljebb a ház 2/3-át kaphatod meg, így apádékat vagy ki kell vásárolnod, vagy megteheted, hogy a reális bérleti ár 2/3-át beszeded tőlük, de ehhez ügyvédhez kell menned. Ebben az esetben számítanod kell arra, hogy apádék visszaütnek: lelakják a lakást, vagy követelik hogy cserélj ki elromlott, törött dolgokat, mint bérbeadó. Ez szívás tud lenni, ha minden pénzed a lakásban van megkötve. Kirakni nem fogod tudni őket a beleegyezésük nélkül.
És ahogy írták már előttem, ha a lakásnak nem kizárólagos tulajdonosa a nagyapád, hanem pl. felesben birtokolja a nagymamádda, akkor eleve csak a ház felét tudja rád hagyni legjobb esetben is.
Nálunk ez úgy ment, hogy papíron megvettem a házat míg élt.
Így nem tudtak mit csinálni vele.
Szerintem ha még így életében neked ajándékozza, nem a végrendeletben, akkor nyert ügyed van.
Ha az apádnak, nagybátyádnak nincs haszonélvezete, akkor kiteheted őket/kérhetsz bérleti díjat.
Bár én inkább kib4sznám őket, és kiadnám másnak.
Ki tudja, lehet bosszúból kárt tennének a házban.
"Szerintem ha még így életében neked ajándékozza, nem a végrendeletben, akkor nyert ügyed van."
Nincs nyert ügye. Az örökhagyó halálozása előtti 10 évben elajándékozott vagyon beleszámít a hagyatékba, így a kötelesrészt erre is kivetik. Ha a nagypapa jó bőrben van, és esélyesen él még 10 évet, akkor érdemes ezt az ajándékozást (saját részére haszonélvezetet fenntartva) mihamarabb megtennie, hogy a haláláig leperegjen a 10 év.
Bár ha közel van a halála, akkor is érdemes: így legalább nincs szükség végrendeletre, és nem kell tartani attól, hogy megtámadják azt, hiszen a srác nem az alapján szerezte a házat. Ha a nagypapa egyéb vagyona kiteszi a ház értékének a felét, akkor pedig a kötelesrésszel sem kell bajlódni.
A legnagyobb hülyeség az adásvétel. Nem elég, hogy azért illetéket kell fizetni, de még meg is támadható, mint bújtatott ajándékozás, amit rendkívül egyszerű bizonyítani (a srácnak nem volt annyi jövedelme hogy házat vehessen reális áron, a tranzakciónak nincs nyoma, stb.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!