Falusi vs városi nagyszülők, idős emberek?
Milyen különbségeket láttok a faluban,illetve (nagy)városban élő nagyszüleitek/idős ismerőseitek között? Gondolok itt akár életmódra/öltözködésre/felfogásra/bármire ami eszetekbe jut.
Ha egyik nagyszülőtök városi,másik falusi akkor milyen volt a napotok gyerekként mikor az egyiknél voltatok és milyen amikor a másiknál?
Nekem pont így volt :)
Nem volt nagy különbség. Nyilván a munkájukból adódóan voltak különbségek az életmódban. De gondolkodásban annyira nem.
Mivel városi gyerek voltam és a falusi nagyszülőknél szerettem lenni. Ott volt minden, nagy udvar, sok játék az udvaron, kutyák, cicák. A közelben erdő, folyó, sok forgalom mentes hely biciklizéshez. Imádtam. Egész nap kint voltam.
A falusi nagymami mindig is lenézett. Emlékszek hogy 5-6 éves koromban életképtelennek nevezett, ordibált velem. Ő az én koromban tyúkot pucolt meg mi egyebek. Anyámnak is mindig mondta mekkora fogyatékos vagyok.
Ha otthagytak "nyaralni" pár napra a szüleim, mindig felpakolva mentünk, vittek rengeteg kaját. Én minden nap diós tésztát kaptam, persze egyszerre volt megfőzve így a 4.napon már jó sz4r volt. Ők zabáltak.
Anyám testvérének a fia zaklatott a haverjaival. Leöntöttek egy vödör vízzel, megkergettek az utcában stb amíg nem sírtam. Persze rám szóltak csak. Én voltam a hibás. Megfáztam, rosszul voltam, nem érdekelt senkit. Ott dögöljön meg a városi buz1gyerek ahol van...
Gyűlöltem őket. 7-8 éves koromban végre nem kellett már mennem,kikönyörögtem apámtól. Anyám erőltette korábban, az ő szülei.
A városi nagyi normális. Gyerekkoromban sokat jártunk együtt fürdőzni.
Mai napig szeretek hozzá járni. Teljesen modern felfogású.
Mindkét nagymamám kisvárosi, inkább mondhatni falusinak.
Azok akik házban laktak, munkamániások voltak és nyugdíjas korukba is rengeteget dolgoztak a vállalkozásuknál. Most a covid miatt hagyták abba 2 éve (vendéglátós) és nem akarnak visszatérni, habár már tudnának (de áltatják magukat). Hozzájuk nem szerettünk járni. Gyerekként kb. annyiba letudtak, hogy pénzt adtak nekünk vagy segíteni kellett a vállalkozásuknál. Felnőttként pedig azért nem szerettük, mert elég kiállhatatlan személyiségek, toxikusak, szexisták, rasszisták és homofóbok.
Nem kimondottan mintanagyszülők.
A másik nagymamám már panelban élt, nem messze tőlünk. Ő mindig gondunkat viselték, így a szüleim tudtak dolgozni nyugodtan. Nagyapám hamar nyugdíjba vonult, mert lesérült, így nagymamám egyszerre ápolta őt és közben minket (majd engem, mert én legfiatalabbként legkésőbb repültem ki a testvéreim közül). Nem volt tipikus falusi lét így a tömbházba, de több szeretetet és törődést adott mint bármely nagyszülő.
Unokatestvérem akivel az utóbbi nagymamám közös, nagyvárosiként mindig azt mondta, hogy jobban szereti a mi nagyinkat, mint a nagyvárosit, mert az agresszív és rosszindulatú.
A falusi létet max annyiban tapasztalhattam meg így, hogy mindenki ismert mindenkit ott, és mindenki mindenkinek segített. Effektív hiába laktunk tömbházba, mégis mindig saját termesztési dolgokat ettünk ilyen adok-kapok alapon. Pl. nagyszüleim régi barátja házban lakik, termeszt dolgokat és odaadja cserébe, hogy nagymamám kivasalja a dolgait (mert a férfi neje már elhunyt).
Mindkét nagymamám falun/tanyán nőtt fel, onnan költöztek a kisvárosba, ahol felnőttem. A barátom szülei és nagyszülei egész életükben Budapesten éltek, szóval ezt a kettőt tudom összehasonlítani.
Az én nagyszüleim mindent megbecsülnek, a végtelenségig önállóak, soha nem kérnek segítséget, inkább megrokkannak valamiben, minthogy "ugráltassanak" miatta. Autója az egyik nagymamámnak sosem volt, mindenhová tömegközlekedéssel jár a mai napig. A másik nagymamám csak hosszabb utakra járt kocsival, vagy ha valami nehezebb/nagyobb dolgot vitt valahová. Ezen kívül, városon belül inkább sétált vagy régebben biciklivel járt. A nyaralás mindkettőjüknek Hajdúszoboszlót, Hévízet és hasonló, belföldi helyeket jelentett, esetleg fiatalabb korukban párszor voltak valami szervezett, buszos, tengerparti nyaraláson. Egyikük sem vallásos (legalábbis templomba nem járnak), de attól még hagyományos értékeket vallanak, szerintük az élet rendje, hogy megházasodsz, gyerekeket szülsz, és emellett egész életedben szorgalmasan dolgozol (lehetőleg fizikai munkát), majd nyugdíjba mész. Ha nő vagy, akkor 99%-ban a te kötelességed a házimunkát, ház körüli dolgokat és a gyereknevelést ellátni, hogy "rendes nő" legyél. Ezzel összefüggően isszák a kormánypropaganda minden szavát, utálják a melegeket és rettegnek a migránsoktól, fidesz szavazók.
A barátom nagyszülei sokkal lazábbak, nyitottabbak. Nem biztos, hogy kevésbé becsülik meg a dolgokat, de az velük többször előfordul, hogy ha valami elromlik/eltörik/tönkremegy, akkor csak vállat vonnak, hogy "majd veszünk újat". Segítségre még szerencsére nincs szükségük a mindennapi életben, de tanácsot többször kérnek tőlünk, fiataloktól olyan dolgokban, amihez mi jobban értünk, nem görcsölnek annyira azon, hogy ne "zavarjanak" minket. A családjukban mindenkinek saját autója van, mindenhová azzal járnak (kb. még a szomszédba is). A klasszikus Hajdúszoboszló és társai mellett bejárták a világot, voltak Ázsiában, Amerikában is. A hagyományos értékeket már nem igazán tartják, náluk a "járás" vagy a sima együttélés is párkapcsolat, nem csak a házasság, ők maguk sem házasok, nem gondolják, hogy gyereket csak esküvő után "illik" szülni. Nem csak a fizikai munkát tartják munkának (de természetesen nem is nézik le), hanem pl. az irodait is. Nem egyedül a családban látják az ember élete értelmét, alapvetően nem csinálnak problémát egy válásból (akár a saját maguk, akár a családtagok részéről), nem rágják az ember fülét, hogy mikor szülsz már, a mozaikcsaládok is teljesen elfogadottak számukra. Ugyan nem lmbtq aktivisták vagy hasonlók, de nem zavarják őket a melegek, elfogadják őket, világéletükben ellenzéki szavazók voltak.
A falusi oregasszonyok otthonkaba meg kendovel a fejukon jarnak, a varosiak csak atlagos ruhaban es nincs kendo a fejukon.
Az idos falusiak szeretnek kertet muvelni es nehany allatot tartani, a varosiak meg csak paicra jarnak mert panelben nem lehet allatot tartani meg zoldsege termeszteni.
Regen a varosiaknak tobb lehetoseguk volt, ezert a mostani varosi 80 evesek is tanultabbak mint a falusiak mert a falun mindenki TSZben meg allami gazdasagban dolgozott, a varosiak meg valami irodai munkat vegeztek.
A falusi mamám egyszerűbb volt, állatokat tartott, meghalt 3 éve
, a városi panelban lakik, szereti a művészetet,művelt. vele összevesztem. De kicsinek imádtam mindkettőnél lenni. Sose piszkált egyik se, akkor, de a városi igen amikor felnőttem és nem voltam neki elég művelt okostojás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!