Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Végrendeletet kötelezően...

Végrendeletet kötelezően ügyvéd előtt kell tenni?

Figyelt kérdés
Úgy hallottam elég ha ha kézzel írják és aláírják két tanúval vagy közokiratba foglalják, ez valóban így van?
2010. jún. 28. 09:05
 1/6 anonim ***** válasza:

Szia!

Valóban így van. Sőt bár sokaknak ez meglepő, de a jog ismeri/elismeri a szóbeli végrendeletet is... Mondjuk ez már elég sekélyes téma, könnye(bbe)n támadható.

Laci

2010. jún. 28. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
60%

MINDENEK ELŐTT: ÜGYVÉDI ELLENJEGYZÉSSEL KÉSZÍTETT VÉGRENDELET ÉRVÉNYTELEN!!! Tehát ÜGYVÉD ÖNMAGÁBAN NEM JEGYEZHET ELLEN VÉGRENDELETET, AZT A HOLOGRÁF VÉGRENDELET ÉS A KÖZOKIRATI FORMA KIVÉTELÉVEL MINDEN ESETBEN KÉT TANÚNAK KELL IGAZOLNI AZT, HOGY A VÉGRENDELKEZŐ SAJÁT KEZŰLEG ELŐTTÜK ÍRTA ALÁ, VAGY AZ ALÁÍRÁST SAJÁTJÁNAK ISMERI EL!!! A csak ügyvéd által ellenjegyzett allográf végrendelet nem minősíthető alakilag szabályos végrendeletnek, így az a hagyatéki eljárás során okiratként NEM FELHASZNÁLHATÓ!!! (Ptk. 639. §)


A végrendeletet (legalább) teljes bizonyító erejű magánokiratba kell foglalni, azaz:

1. Holográf: A végrendelkező saját kezűleg írja a dokumentumot, amelyet keltez és a végén aláírásával hitelesít.

2. Allográf: A végrendelkező nem saját kezűleg írja a dokumentumot (azaz pl. gépelt szöveg), és azt keltezi majd aláírja, és az aláírását két tanúval hitelesítteti. (A tanúk a dokumentum tartalmát NEM KELL, HOGY ISMERJÉK, nem tanúsíthatják a dokumentumban foglaltakat, kizárólag azt, hogy a végrendelkező előttük írta azt alá vagy az aláírást előttük magáénak ismerte el. A tanúnak a dokumentumban használt nyelvet sem kötelező értenie, aláírást ebben az esetben is tanúsíthat.)

3. A végrendelkező a nem saját kezűleg írt okiraton a végrendelkező kézjegyét bíróság vagy közjegyző hitelesíti. (A végrendeletet ez esetben letétbe helyezik, de a végrendelet alakisága nem közokirati.) Az ügyvéd önállóan végrendeleti magánokiratot NEM hitelesíthet!


Végrendelet készülhet közokirati formában is, ekkor a végrendelet alakszerűsége is kötött és ezt közjegyző (vagy bíróság) készítheti el, és hitelesítheti.


Kivételes esetben az írásbeliséghez nem kötik a végrendeletet (a végrendelkező végveszélyben van, képtelen írásbeli végrendeletet tenni, összességében, egybefüggően és teljes terjedelmében adja elő a végrendeletét, és egyértelműen és összetéveszthetetlenül kijelenti, hogy az elhangzott információk az ő végakaratával egyeznek meg). A szóbeli végrendeletet két olyan tanúnak kell egymástól függetlenül, teljes terjedelmében tanúsítani, akik a végrendelkező végakarat-közlésében használt nyelvet értik és beszélik, és a végrendelkező végakaratát az eljáró szerv előtt előadják.


Vagy vagy írástudatlan (jogilag névaláírásra képtelen) személy kizárólag közvégrendeletet tehet (közokiratban foglalt végrendelet), ekkor a végrendelkező aláírását a közjegyző (eljáró bíró vagy bírósági ügyintéző) szabályszerűen helyettesítheti saját aláírásával.


Fontos megjegyezni továbbá:

- érvényes végrendeletet csak ÉLŐ személy készíthet.

- az okiratban nem kötelező használni a végrendelet szót, de egyértelműen ki kell derülni belőle, hogy az egy végakarat, amely a halál okán megnyíló hagyaték sorsáról határoz.

- a végakaratban egyértelműen meg kell határozni az örökös (egyértelmű örökösnevezés), nem használhatóak olyan kifejezések, amelyek még meg nem történt eseményekhez kapcsolódnak. ("Vagyonom legyen a következő miniszterelnöké.") Szintén érvénytelen végrendelkezési tétel az, amely MÉG MEG NEM FOGANT személyre hagy hagyatékot. Azonban a már megfogant magzatra hagyható a hagyaték.

- a végrendelet szabályszerűen keltezett (helység, dátum).

- több oldal esetén minden oldal folytatólagosan sorszámozott, és minden oldal aláírt (allográf esetén minden oldalt a tanúk is aláírtak). Közokirati végrendelet esetén csak az utolsó oldal aláírása szükséges a végrendelkező részéről.


Több végrendelet esetén a legkésőbbi dátummal készült végrendelet (és csakis az) tekinthető az elhunyt végakaratának.

2010. jún. 28. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Köszi a körültekintő válaszokat! Még annyi lenne a kérdésem ha két ember rendelkezik a közös házukról akkor egyikük megírja és mindketten aláírják? Gondolok itt arra az esetre amikor tanúk, ügyvéd és közjegyző nélkül írják meg.
2010. jún. 28. 17:07
 4/6 anonim ***** válasza:
Nem, ezt kifelejtettem: Hazánkban nem elfogadott a közös végrendelet intézménye. Mindkét tulajdonosnak önálló, a fentebb írtak szerinti alakiságú, tartalmú végrendeletet kell tennie. Külön-külön.
2010. jún. 28. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
köszi szépen!
2010. jún. 30. 16:38
 6/6 MakkKároly válasza:
Nem: [link]
2016. jún. 9. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!