Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Édesapám után most ki örököl...

Édesapám után most ki örököl és milyen arányban?

Figyelt kérdés

Sziasztok. Röviden megpróbálom leírni a helyzetünket. Édesapám meghalt három hete. Édesapám nevén van a családi ház, amiben laknak.


Van egy felesége (mostmár özvegye), 4 éve házasok, a feleségnek egy nagy fia az előző házasságából.


Mi ketten vagyunk az ikertestvéremmel, az édesgyerekei Apámnak.


Most mi a menete az öröklésnek? Hagyatékiról még nem kaptunk értesítést.


Apám özvegye is örököl egyharmad részt, vagy mi ketten a testvéremmel, és az özvegy haszonélvezeti jogot kap?


Az ingatlant teljes mértékben apám szerezte, egyedül csak az övé, tulajdon szerint.


Köszönöm, ha valaki tud érdemben segíteni.


U.i.: Nem akarunk senkit sem bántani, sem kitúrni, csak nem tudjuk, hogy is van ez.


2010. jún. 6. 19:15
 1/4 anonim ***** válasza:

Szia, eloszor is resztvetem az apukad miatt.

Az enyem is harom hete halt meg, sajnos. Az oroklessel kapcsoltaban, te es a testvered orokoltok fele-fele aranyban. Az ozvegy haszonelvezeti jogot orokol az ingatlan felett, az o kisfia nem orokol apukad utan.

2010. jún. 6. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Szerintem Ti ketten örököltök tesóddal 50-50% ban. Ha az apukád nevén volt az ingatlan és csak 4 éve házasok az özvegynek nem jár haszonélvezet.
2010. jún. 6. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszaitokat és a részvétet is, aranyosak vagytok. Első válaszló, szintén őszinte részvétem az Édesapád miatt. :(


4 év házasság után nem jár a haszonélvezeti jog az özvegynek? Én még nem hallottam ilyesmit. Vajon hogy lehet ez? Mikortól jár neki?

2010. jún. 6. 21:29
 4/4 anonim ***** válasza:

Elso vagyok megint. Nem tudom az utanam szolo miert gondolja, hogy a hazastars haszonelvezeti joga idohoz lenne kotve. Jogasz vagyok, de nem szeretek vitatkozni, csak ervelni. Bemasolom a polgari torvenykonyv oroklesre es ezen esetre vonatkozo rendelkezesiet, ugy gondolom ez egyertelmu. :

A törvényes öröklés általános rendje


607. § (1) Törvényes örökös elsősorban az örökhagyó gyermeke.


(2) Több gyermek fejenként egyenlő részben örököl.


(3) Az öröklésből kiesett gyermek vagy távolabbi leszármazó helyén egymás közt egyenlő részekben a kiesett gyermekei örökölnek.


(4) Ha leszármazó nincs, a házastárs vagy a bejegyzett élettárs örököl.

A házastárs, bejegyzett élettárs haszonélvezeti joga


615. § (1) Az örökhagyó házastársa, bejegyzett élettársa örökli mindannak a vagyonnak a haszonélvezetét, amelyet egyébként nem ő örököl (özvegyi jog).


(2) Ha a házastárs vagy a bejegyzett élettárs új házasságot köt, vagy bejegyzett élettársi kapcsolatot létesít, haszonélvezeti joga megszűnik.


616. § (1) A házastárs vagy a bejegyzett élettárs haszonélvezetének korlátozását csak a leszármazók kérhetik.


(2) A haszonélvezet korlátozásának bármikor helye van, a korlátozás azonban csak olyan mértékű lehet, hogy a korlátozott haszonélvezet a házastárs vagy a bejegyzett élettárs szükségleteit biztosítsa, figyelembe véve az általa örökölt vagyontárgyakat, valamint saját vagyonát és munkájának eredményét is.


(3) Mind a házastárs, mind a bejegyzett élettárs, mind az örökösök kérhetik a házastársa, bejegyzett élettársa haszonélvezeti jogának megváltását. A házastárs vagy a bejegyzett élettárs által lakott lakásra, az általa használt berendezési és felszerelési tárgyakra fennálló haszonélvezet megváltását nem lehet kérni.


(4) A házastársat, és a bejegyzett élettársat a megváltásra kerülő vagyonból - természetben vagy pénzben - olyan rész illeti meg, amelyet mint az örökhagyó gyermeke törvényes örökösként a leszármazókkal együtt örökölne. Ági öröklés esetén a házastársat, és a bejegyzett élettársat az ági vagyon egyharmada illeti meg.


(5) A megváltást a hagyatéki eljárás során, ennek hiányában az öröklés megnyílásától számított egy éven belül a hagyatéki eljárásra egyébként illetékes közjegyzőnél kell kérni.


Remelem sikerult segitenem.

2010. jún. 7. 01:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!