Mire jó a házassági szerződés?
Miért szoktak házassági szerződést írni egyes párok? Ez eléggé kicsit megosztó dolog lehet a házasság elején.
Ha mondjuk van saját házam, kocsim, ingatlanom (kész, tartozás nélküli) házasság előttről. Azt váláskor felezik?
A legtöbb esetben nincs értelme.
Ami a házasság elött valamelyik fél tulajdona volt, az sosem lesz közös, viszont a házasság alatt ráköltött összeg igen (felújítás, hozzáépítés, hiteltörlesztés), váláskor ez a plusz összeg az, ami felezödik.
Továbbá magánvagyon, amit valamelyik névre szólóan ajándékba kap (bizonyítani kell), illetve amit valamelyik örököl.
Amit a házasság alatt szereznek, az közös vagyon, mert jogilag a házasság vagyonközösség, és ezért lényegtelen, hogy melyiknek mennyi a jövedelme a házasság alatt.
A házassági szerzödésnek akkor van értelme, ha valamelyik fél magánvagyona értéknövekedést hoz létre (pl válalkozás, nagy összegü bankbetét, vagy hasonló), mert ez az értéknövekedés is közös lenne. Viszont házassái szerzödésben ki lehet kötni, hogy ez a többlet a különvagyon tulajdonosáé maradjon, ne legyen a közös része.
Amit sokan gondolnak, hogy X év után mindent vihet a kevesebb kiinduló vagyonnal rendelkezö fél, az a magyar (es a legtöbb európai) jogrendszer szerint nem lehetséges, ez föként az amerikai válásoknál fordulhat elö.
A házassági szerzödésbe azonban olyat nem lehet belefoglalni, ami a törvénnyel ellenkezik (pl. hogy ha adott idön belül nem lesz gyerek, akkor a nönek nem jár semmi a közös vagyonból, vagy ha nem lesz fia/lánya, akkor sem jogossul erre, stb) - ezek a kitételek érenytelenek akkor is, ha készült ilyen szerzödés.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!