Exem kérheti a gyerektartás csökkentését, ha?
Férjemmel babát várunk, neki első, nekem a harmadik.
Exférjem azon kattog, hogy kapni fogjuk a három után az adókedvezményt, ingyen étkezést a suliban, és most "kapunk" 10 millát az államtól.
Most kitalálta hogy a két közös gyerekre (fentiekre hivatkozva) ő kevesebbet fog fizetni.
Mindig fájt neki, hogy sokat fizet. Ez egyrészt relatív. Másrészt egyedül fizettem eddig a közösen felvett hitel törlesztőjét is. (Lakásfelújítasra).
Tehát a gyerektartás azért ennyi, mert "ad bele" a hitelbe is.
A fizetése kb.35-40%-át fizeti. Átlagos keresetből.
Ez tudtommal ennyi két gyerekre.
Ő most a minimumot (20 ezer) akarja fizetni, a hitelbe nem akar fizetni.
Jogos lenne?
Két gyerek nevelését és támogatását vállalta, mikor megszülettek. Közös döntés volt a gyerekvállalás.
Akárhogy nézem, a férjem se ezt nem kell vállalja, se az általunk felvett hitelt.
(Természetesen egy család vagyunk, mindenben segít, de ez az ő jószándékán múlik, a terhek vállalására nem kötelezhető.)Max a közösen vállalt babával kapcsolatban lehet elvárásom.
Megítélné a bíróság a csökkentést azért, mert harmadik gyerekre sok a kedvezmény?
Jogos ha "cserébe" fizetnie kéne a közösen felvett hitel felét a futamidő végéig, plusz a kisebb gyerektartást?
Az adókedvezmény nem ok arra, hogy csökkentsék.
De ha az ő anyagi körülményei úgy alakulnak, az lehet. Pl. nem tud megélni a fizetése 60%-ából, mert az annyira alacsony. Akkor kérheti a minimumot.
A hitelt nem igazán értem. Oké együtt vettétek fel. De végül is kettőtök közül csak te élvezed az eredményét. Mert ha jól értem te laksz abban a lakásban, amit felújítottatok és nem az exed. Nem?
"4:218. § [A gyermektartásdíj bírósági meghatározása]
(1) A gyermektartásdíjról a szülők megegyezésének hiányában a bíróság dönt.
(2) A gyermektartásdíj meghatározása során figyelembe kell venni:
a) a gyermek indokolt szükségleteit;
b) mindkét szülő jövedelmi viszonyait és vagyoni helyzetét;
c) a szülők háztartásában eltartott más – saját, mostoha vagy nevelt – gyermeket és azokat a gyermekeket, akikkel szemben a szülőket tartási kötelezettség terheli;
d) a gyermek saját jövedelmét; és
e) a gyermeknek és rá tekintettel az őt nevelő szülőnek juttatott gyermekvédelmi, családtámogatási, társadalombiztosítási és szociális ellátásokat."
Magyarán: mind a gyermektartásdíj megállapításánál mind a MEGVÁLTOZTATÁSÁNÁL (ugyanis ilyenkor a gyermektartásdíj újratárgyalásáról van szó, újbóli megállapításról) figyelembe veszik mindkét fél anyagi helyzetét. Amennyiben pl. az apa helyzete előnyösen változik, az édesanya kérhet emelést. Ugyanígy, ha az anya helyzete változik előnyösen, kérhet az apa csökkentést. És így tovább.
Tehát az exférjed kérelme jogos lenne, de az, hogy megítéli-e a bíróság nagyban függ attól, hogy mennyit fizet, nektek mennyire változik meg az anyagi helyzetetek, stb.
A hiteltörlesztő egy TELJESEN más kérdés, és nem tudom miért kevered ide. Azt a vagyonmegosztáskor nyilván megtárgyaltátok, és ha úgy ítélték te fizesd tovább egyedül, akkor miért hozod ezt most szóba?
Mikor megegyeztünk a gyerektartás összegében, akkor úgy kalkuláltunk, hogy ebből nekem fizetni kell a közösen felvett hitelt is.
Azért keverem ide, mert pont ezért fizet olyan összegű gyerektartást, amit ő túl magasnak tart.
A megmaradt jövedelme még mindig egy jó átlagkeresetnek számít, anyjánál lakik, tehát csak minimális lakhatási költségei vannak. Nem hinném, hogy vannak megélhetési gondjai.
A hitel úgy jön ide, hogy azt közösen vettük fel, közös kiadásokra, és közösen laktunk az ingatlanban 10 évig, illetve ebből finanszíroztuk az esküvőt is. Bár utóbbit nem feltétlen kell a bank orrára kötni, azért lássuk be: az a kiadás őt is érinti.
A lakás felújítás során ilyenek voltak, mint tisztasági festés, linóleum csere, új fürdő: ezeket tíz évig ő is aktívan használta.
Az egy dolog, hogy már nem lakik itt (és az ingatlan már a kapcsolat előtt is az enyém volt, ő költözött ide hozzám), de a hitelből szerzett előnyöket pont úgy élvezte, mint én.
A hitelt is úgy vettük fel, hogy ketten keresünk, kettőnk jövedelméből könnyedén ki lehet fizetni.
Az enyém se rossz, de azért elég nyögvenyelős a törlesztés, és annyira dőzsölök a két gyerek mellett, hogy két évig se tévé előfizetés, se internet nem volt, turkálós ruhákban jártunk, meg ilyenek.
Vagyonmegosztásnál ezt is figyelembevettük: ő fizeti a gyerektartást, ami jár (két gyerekre 20-20%, ennél egy fillérrel se fizet többet jelenleg sem), én meg fizetem a hiteleket.
Nekem meg konkrétan elegem van abból, hogy meg akarja keseríteni az életem, belebetegszik, hogy nekem "bejött az élet", ő meg csak csúszik lefele a lejtőn. Hol a kapcsolatomba akar bekeverni, hogy a gyerekeket szekírozza, hol pereskedni akar valami miatt.
Nem én léptem félre, nem én akartam válni.
Nem értem, akkor most mit pattog.
Legutóbbi ötlete, hogy egy gyerekre havonta összesen 15 ezret kell költeni, tehát két gyerek havi 30 ezer, ennek ő a felét köteles fizetni, az 15 ezer, de jó fej lesz, fizet 20 ezret.
180 ezres nettó jövedelemből 70 ezret fizet, ami nincs a fizetése 40%-a.
Ő most két gyerekre a fizetése cirka 12%-át szeretné utalni.
A hitelre a törlesztő jelenleg tokkal-vonóval (kezelési ktsg, stb.)80 ezer/hó.
Csak hogy számszerűsítsem a dolgokat.
Kérdező, a hitelt hiába kevered bele, hülye voltál, hogy ebbe a megállapodásba belementél. A hitelt külön, a vagyonmegosztáskor kellett volna tárgyalni. A bíróságot nem fogja érdekelni, hogy te azt állítod, ti úgy beszéltétek meg - ha nincs róla írásos bizonyíték!
A tény az, hogy az exed kérheti a tartásdíj újbóli megállapítását, azt meg majd a bíróság eldönti, csökkent-e vagy növel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!