Szerintetek egyetem mellett mennyire nehéz egy gyereket szülni/nevelni?
Milyen hatással van az egyetem a gyerekre, és a gyerek az egyetemi tanulmányokra ? Hogy bontakozik ki szerintetek a hétköznapokban ez ?
Mondjuk egy fiu-lány párost képzelünk el ,és mindketten egyetemisták.
Szülni nem nehéz, de nevelni....
Először is miből? Tanulni hogy tudnak majd mindketten egy síró csecsemő mellett? Vizsgákra hogy mennek, ki vigyáz majd a gyerekre ?
anyukám még egyetemre járt, amikor megszülettem
de ő ugyanúgy megcsinálta mellettem is, persze azért biztos sokkal nehezebb volt neki
a szülei besegítettek kicsit
rám meg semmi hatással nem volt, foglalkozott velem közben
én meg amúgy semmire nem is emlékszem az egészből, hiszen csak 2 éves voltam mikor befejezte
Két gyereket szültem egyetemi hallgatóként. Halasztottam egy-egy évet velük, amikor megszülettek, mindkettővel szülés előtt előrehozott vizsgákat tettem. A bejárást úgy oldottuk meg, hogy felváltva voltunk velük a férjemmel, ő ugyanúgy pelenkázta, etette, sétáltatta őket. Nem vetett fel minket a pénz, de nem is éheztünk, a szülők segítettek kisruhákkal, néha kajával, a férjem dolgozott is (a babák előtt én is), kaptunk az egyetemtől ösztöndíjat, ezenkívül gyest, családi pótlékot. (Igazság szerint több pénzünk volt egyetemistaként, mint kezdő orvosként.)
Az államvizsga idején a nagyszülőknél voltak a gyerekek, ez volt a leghosszabb idő, amit távol töltöttünk tőlük.
Utólag visszagondolva is úgy érzem, hogy nagyon jó volt ez így. Fiatalon még rugalmas az ember, nekünk talán szerencsénk is volt azzal, hogy a családos koliban volt még egy kétgyerekes házaspár, nagyon jóban voltunk, segítettünk egymásnak, kirándultunk együtt, életem (egyik) nagyon boldog időszaka volt.
Stresszes. Nem feltétlen fog hiányt szenvedni a gyerek, inkább a szülők számára lesz nehéz, hogy pénzügyileg még a saját szüleiktől függenek, és önállóan szinte semmit nem képesek biztosítani a saját gyereküknek.
A legnagyobb baj ezzel, hogyha a támogató szülőkkel bármi is történne vagy egyszerűen megromlana a viszony, akkor kerülnek majd súlyos bajba.
Elég vicces, hogy engem, aki két kisgyerek mellett doktoráltam, így első kézből szerzett tapasztalataim vannak, olyanok pontoznak le, akik csak feltételezésekkel élhetnek:D
Kérdező, önmagában a gyerekszülés/nevelés nem jelent plusz stresszt, én legalábbis nem így éltem meg, nekem rengeteg örömet, érzelmi pluszt adtak a srácok. Az tényleg jó, ha van támogató szülői háttér, az is fontos, hogy mennyire tanultok könnyen (nekünk ezzel nem volt problémánk, egyikünknek sem.) Érdemes megtervezni, mi van akkor, ha anyagi nehézség adódik, lehet-e esetleg levelezőn befejezni az egyetemet (orvosin erre nincs lehetőség), vannak-e mellettetek akár barátok, akár rokonok, akik hirtelen be tudnak ugrani a picire vigyázni, ha kell. Jobb, ha a tanulmányok vége felé időzítitek a dolgot.
A mi gyerekeink egyáltalán nem sínylették meg, hogy mellettük tanultunk, sőt... A családos koliban, ahol laktunk, imádták őket, nagyon jó volt a légkör és a közösség, gyakorlatilag mintha egy nagy-nagy famíliában éltek volna, piciként is voltak barátaik, akikkel szinte tesókként lehettek együtt. Amikor hazaköltöztünk végzés után a saját lakásunkba, eleinte hiányolták is ezt.
En nem pontoztalak le, utolsó, de valószínűleg az lehet az oka, hogy hogy a kérdésben mindkét szülő egyetemista. Esélyes, hogy akkor több a stressz, nehezebb tanulni, hiszen ha csak az egyik fél tanul, a másik simán besegithet.
Azt rengeteget olvastam itt, hogy anyuka gyerek mellett diplomázott, apa meg segítette mindenben, de azt még soha, hogy mindketten baba mellett csinálták az egyetemet
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!