Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Kaphatok-e GYED-ET? Hol lehet...

Kaphatok-e GYED-ET? Hol lehet igényelni; mert ugy hallottam hogy a munkáltatónal kell kérvényezni. De most akkor a suliba kell menni vagy a Tb-hez?

Figyelt kérdés
Egyetemista vagyok,már egy szakot végeztem és a másik befelyezéséhez még van egy félévem!3 honpja szültem és kérdéssé vált hogy kaphatok-e gyedet mert az iskola álltal biztositottnak(TB) számitok!Tehát igy elvileg jár?!!?!
2008. aug. 29. 19:39
 1/10 anonim válasza:
100%
Én ilyenről még nem hallottam... 180 nap MUNKAVISZONNYAL kell rendelkezni. A suli nem az. GYES-t fogsz kapni, mert az alanyi jogon jár.
2008. aug. 29. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
37%

Elvileg aki nappali tagozaton tanul az kaphat, de először is be kell menned a suliba a tanulmányi osztályra és megkérdezned, hogy ők intézik -e a folyósítást illetve ki kell adjanak egy ehhez szükséges igazolás mikor is jártál oda..aztán jobb ha bemész az OEP-hez és ott is érdeklődsz, illetve el kell kérni az igényléshez szükséges formanyomtatványokat. Ki jogosult a gyed-re?

Gyermekgondozási díjra jogosult:


· a biztosított, gyermeket szülő anya, ha a szülést megelőzően két éven belül 180 napon át biztosított volt,


· a biztosított szülő ha a gyermekgondozási díj igénylését megelőzően két éven belül 180 napon át biztosított volt,


· a terhességi-gyermekágyi segélyben részesült anya, akinek a biztosítási jogviszonya a terhességi-gyermekágyi segély igénybevételének időtartama alatt szűnt meg feltéve, hogy a terhességi-gyermekágyi segélyre való jogosultsága a biztosítási jogviszony fennállta alatt keletkezett és a szülést megelőzően két éven belül 180 napon át biztosított volt,



azzal, hogy valamennyi esetben további feltétel, hogy a gyermekgondozási díjat igénylő személy a gyermeket saját háztartásában nevelje.



Aki munkaviszonyban, közalkalmazotti, köztisztviselői jogviszonyban áll, annak a gyermekgondozási díj időtartamára a munkáltatójától fizetés nélküli szabadságot kell kérni.



A bedolgozó részére gyermekgondozási díjat nem lehet folyósítani addig, amíg a feldolgozásra átvett anyagot vissza nem adta.



A jogosultság fennállása vizsgálatánál szülőnek kell tekinteni:


· a vér szerinti és az örökbefogadó szülőt, továbbá a szülővel együtt élő házastársat,


· azt a személyt, aki a saját háztartásában élő gyermeket örökbe kívánja fogadni és az erre irányuló eljárás már folyamatban,


· a gyámot.



A jogosultsághoz szükséges előzetes 180 napi biztosítási idő számítása



Rendkívül fontos az a kedvező szabály, miszerint a gyermekgondozási díjra jogosultsághoz szükséges előzetes 180 napi biztosítási időnek nem kell folyamatosnak lennie.

A jogosultsághoz szükséges előzetes 180 napi biztosítási időbe be kell számítani:


· a biztosítás megszűnését követő táppénz, baleseti táppénz, terhességi-gyermekágyi segély folyósításának idejét,


· a közép- vagy felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán egy évnél hosszabb ideig folytatott tanulmányok idejét.


· a rehabilitációs járadék folyósításának idejét.



A jogosultsági feltételek fennállása esetén sem jár a szülőnek a gyermekgondozási díj,


· ha bármilyen jogviszonyban díjazás – kivéve a szerzői jog védelme alatt álló alkotásért járó díjazást – ellenében munkát végez, vagy hatósági engedélyhez kötött keresőtevékenységét személyesen folytatja, vagy


· ha munkavégzés nélkül is megkapja teljes keresetét, vagy


· ha egyéb rendszeres pénzellátásban részesül (rendszeres pénzellátás: táppénz, terhességi-gyermekágyi segély, gyermekgondozási díj, nyugdíjszerű ellátás, baleseti táppénz, hadi-és nemzeti gondozottak pénzellátása, gyermekgondozási segély, gyermeknevelési támogatás, időskorúak járadéka, munkanélküliek jövedelempótló támogatása, rendszeres szociális segély, ápolási díj, stb.) A munkanélküli ellátó rendszer helyébe az álláskeresők támogatási rendszere a munkanélküli járadék helyébe az álláskeresési támogatás lépett, a munkanélküli fogalmát pedig az álláskereső fogalma váltotta fel.


· ha a gyermeket napközbeni ellátást biztosító intézményben (bölcsődében, családi napköziben, házi gyermekfelügyeletbe) helyezték el, kivéve a rehabilitációs, habilitációs foglalkozást nyújtó intézményi elhelyezést,


· ha a gyermeket ideiglenes hatállyal a jogosult háztartásából elhelyezték, átmeneti vagy tartós nevelésbe vették, továbbá 30 napot meghaladó időtartamra bentlakásos szociális intézményben helyezték el,


· a jogosult előzetes letartóztatásban van, vagy szabadságvesztés, elzárás büntetését tölti.



Aki a gyermek gondozása ellenére a keresetét részben megkapja, annak csak az elmaradt keresete után jár a gyed.



A gyed-re jogosult szülő körülményekben bekövetkezett olyan változásokat, amelyek következtében e felsorolás szerint már nem lenne jogosult az ellátásra, a változást követő 5 napon belül a gyermekgondozási díjban részesülő személynek be kell jelenteni a folyósító szervhez.

Ezt találtam , ebben minden fontos bent van, ha ez nem elég, akkor csak az OEP-hez fordulhatsz

2008. aug. 29. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim válasza:
84%
Kiváncsi lennék az összeget mi alapján állapítják meg?
2008. aug. 29. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim válasza:
73%
Egyetemista? A befelyezése szó és az álltal szó helyesen: befejezése és által. Ne haragudj, de nagyon szúrta a szememet!
2008. aug. 29. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
27%

Második vagyok.

Ha van ilyen azösszeget az alapján állapítják meg, :A gyermekgondozási díj mértéke



A gyermekgondozási díj a figyelembe vehető jövedelem naptári napi átlagának 70 %-a, azzal, hogy a gyed maximálisan megállapítható összege igazodik a mindenkori minimálbérhez, a gyed legfeljebb havonta a mindenkori minimálbér kétszeresének 70 százaléka lehet. Ennek megfelelően a gyermekgondozási díj 2008. évi felső határa havi bruttó 96.600 Ft.


A gyermekgondozási díj összegéből az adókedvezmények figyelembevételével a személyi jövedelemadó-előleget, a biztosítottat terhelő nyugdíjjárulékot, magánnyugdíjpénztári tag esetén a magánnyugdíjpénztári tagdíjat a folyósító levonja.



A maximális összegben megállapított gyermekgondozási díjak összegét minden évben január 15-éig az azt folyósító szerv – külön kérelem nélkül – felülvizsgálja, és a január l-jei időponttól a tárgyévre érvényes felső határ figyelembevételével a módosított összeget folyósítja.


Innen arra gondolok, hogy a nappali felső tagozaton tanuló ha kaphatnak ilyet, mert ez konkrétan nekem sem derül ki, akkor a minimálbér összegével számolnak..

de ez csak felvetés, mert kicsit bonyolult minden, aztán ezért is írtam be kell menni az OEP-hez, ott biztosan elmondják.

2008. aug. 29. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim válasza:
100%
Ezek a szabályok amiket leírál gyönyörűek.De mivel nincs egy egyetemistának valamilyen bére PL munkabér, így az összeget szerinted mi alapján határozzák meg? Biztosított az igaz, tehát TB- je van, ami lehetővé teszi az orvosi ellátás ingyenességét, de azon kívül semmit. Szerintem is csak a gyes jár, ami alanyi jogon mindenkit megillet.
2008. aug. 29. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
84%

Erre van szükséged!:


[link]

2008. aug. 29. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
56%

Én vagyok akinek a válaszai nem láthatóak, mert lepontozták... én jogszabályokat másoltam ide, de állapítsuk meg , hogy többen leírtátok hogy "szerintem csak gyes jár" lehet hogy így van és is oda tettem, hogy szerintem!

A másik dolog nem tényeket közöltem, ha végigolvasnátok, hanem azt írtam, jobban tenné, ha valami hivatalban kérdezné meg, mert úgy látom itt nincs olyan válaszoló aki ebben a helyzetben van, mint a kérdező, ezért kétlem,hogy bárki is érdemleges választ tud adni..a hivatalbamenéssel pedig nem veszít semmit, de ha nem megy és mégis járna valami más támogatás, akkor miért csússzon le róla? -azért mert itt azt írták neki, hogy csak gyes-t kaphat..hát lehet.

2008. aug. 30. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
64%
Egyetemistáknak TGYÁS jár (ami kb. fél év), utána viszont a GYES. Bár nem tudom, hogy a TGYÁS összegét mi alapján számítják, mert elvileg azt is a fizetésből kéne számolni. De én akit ismerek, és suliból ment szülni, az mind GYES-en van, nem GYED-en. A GYED-hez munkaviszony kell, mivel a fizetés alapján számítják.
2008. aug. 30. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%
NEM jár TGYÁS.Én 3 hónapja szültem,és nem kaptam/kapok semmi mást,csak GYEST és családit.Menj be a területileg illetékes államkincstárhoz,ott kapsz egy kazalravaló papírt,majd 15 munkanap az átfutási idő és utalnak mindent.
2008. szept. 1. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!