Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Ezt hogy lehetett megcsinálni?

Ezt hogy lehetett megcsinálni?

Figyelt kérdés
1997 feb 14.én meghalt apukám, anya 1998ba összejött egy pacákkal (aminek nem örültünk) 1999be eladták a házunkat (amit szerintünk nem lett volna szabad mert 4 kiskorú gyerk volt)és vettek egy másikat amit közös névre irattak. És most az lenne a kérdésem hogy az apai rész ilyenkor hol van mert egy forintot nem kaptunk belölle 13évig laktak együtt anyáék házasságban.
2010. jan. 6. 00:51
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
28%

Tudtommal ha édesapádnak nem volt végrendelete arról, h a ház a gyerekeké, akkor a ház édesanyádé volt, teljes egészében. Ha a lakás közös néven volt, akkor pláne...

De miért 10 év múlva kezd érdekelni?

2010. jan. 6. 00:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 A kérdező kommentje:
Közösen vették építették nem volt végrendelet és amúgy azért érdekelne mert most mentem férjhez és házat akarunk venni és felötlött az a kérdés hogy hol az apairész hogy az is segítene a házvételbe
2010. jan. 6. 01:13
 3/22 A kérdező kommentje:
És ha anyukám meghalna akkor ebböl a mostani házból csak az anyairészt kapnánk meg mert a másik fele meg menne a pacáknak a kölykének?
2010. jan. 6. 01:16
 4/22 anonim ***** válasza:
97%

Hát, pont hogy nem. Amennyiben nincs végrendelet, akkor a gyerekek öröklik az apai részt egyenlő arányban, ilyenkor az anyának csak haszonélvezeti joga van. De ha az apának papíron nem volt vagyona, akkor értelemszerűen örökölni sem lehet utána semmit. A hagyatéki végzésben mi áll?


A második kérdésre: ha anyukád meghal, akkor maximum csak az ő részének negyedét örökölheted, a "pacák" részéhez neked, és a testvéreidnek semmi köze.

2010. jan. 6. 04:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 anonim ***** válasza:
Szerintem ezt egy ügyvédtől kellene megkérdezni! De valóban az apai rész járt volna nektek, minek ehhez végrendelet, ez így van jogilag. És tényleg ha 4 kiskorú volt, nem is értem, hogy adhatták el így, ilyenkor a kiskorú gyerekek jogait is figyelembe szokták venni. Vannak ilyen ingyenes jogi tanácsok a családsegítőkben, ott érdeklődjél, ott ingyen kapsz jogi tanácsot ügyvédtől, mert amit mi írunk az nem sokat ér! Amúgy meg drága az ügyvéd, 2 mondatért mindjárt több ezreket elkér! Melyik kerületből vagy?
2010. jan. 6. 06:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 anonim ***** válasza:
100%

Na akkor most én mondok egy harmadik variációt, mert a férjemnek hasonló esete volt.

Ha nincs végrendelet, akkor a régi lakás fele alanyi jogon az anyukádé, mert ugye a házasságkötés alatt szerezték. a másik fele a pedig az alábbi módon osztozik. A fél ház fele (tehát a negyede) szintén az anyukádé és a másik negyeden osztoznak a gyerekek. Na most az eladott ingatlan értéke beleépült az újba és jelenleg olyan értéke van és olyan hányadba , ami pénz be lett fektetve.

Na most amikor édesapád meghalt, akkor gondolom volt hagyatéki eljárás. Mivel kiskorúak voltatok, ezért anyukátok volt a gyám és az örökség hányadrészét be kellett jegyeztetni a földhivatalba.Amikor eladta az ingatlant és vett egy újat, akkor azt csak a gyámügy engedélyével tehette volna meg. Ha megtehette, akkor bizonyára az új ingatlanon is be vagytok jegyezve, mint tulajdonosok.Ha a nagykorúságot elértétek, akkor kérhetitek az érte járó összeget.

Nos elég sok utánajárást igényel, de a gyámügy tud neked segíteni. De ha nincs semmi nyoma ennek, akkor 10 év után nagyon nehezen tudsz bármit intézni:-(

2010. jan. 6. 07:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 anonim ***** válasza:
A 7:34-esnek van igaza, elöször járj utána, hogy a hagyatéki tárgyalásról apukád halála után a jegyzökönyvet megszerezd. Ebben benn kell lennie, hogy a ház értékének az egy negyede a négy testvér öröksége. (Azérr negyede, mert a ház fele eredetileg anyukádé, a másik fele apukádé volt. Az apai részt a feleség és a négy gyereke fele-fele arányban öröklik.) Neked jár a ház értékének az egy-tizenhatod része, amit jár neked. HA a ház értékét befektették ehy újabba, attól neked ez az összeg még jár. Kérdés viszont, hogy ez egyáltalán olyan összeg-e (az 1/16-od rész), hogy megérje miatta pereskedni.
2010. jan. 6. 08:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 anonim ***** válasza:
53%
Nem tudom, mennyit ért a régi ház, de nem túl sok jutna rátok gyerkekre egyenként. 1997-ben ha a ház értéke 4 millió volt, akkor egy gyerekre 250 ezer jutna (mert az pénzbeli örökség értéke nem növekszik) egy emberre, de nem nagyon hoszem, hogy ez most igazán sokat jelebtene egy ház vételekor.
2010. jan. 6. 08:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 anonim ***** válasza:

Mint sokan írták,apukátok után max.A negyedét örököltétek a háznak,jobban mondva azt is haszonélvezetten terhelve.Tehát amíg anyukátok él nem jár semmi.A gyámhatóság belemehett az ingatlan eladásába,ekkor most is tulajdonosok vagytok nyolcadrészben.Viszont pénz nem jár,míg anyu él.


Viszont ha volt házassági szerződés,vagy végrendelet,akkor lehet,hogy anyukádé az egész ház(fele),tehát nincs örökség apukátok után.

2010. jan. 6. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 anonim ***** válasza:
Lehet, hogy édesanyád nevén volt a ház. Illetve, ha nem volt végrendelet, akkor biztos, hogy papíron apukádnak nem volt hozzá köze. Ugyanis végrendelet nélkül a vagyon egyeneságon öröklődik, ami azt jelenti, hogy Nektek gyerekeknek kellett volna megörökölni az apai részt, ami után örökösödési illetéket kellett volna fizetnetek (kiskorú örökös esetén lehetőség van a nagykorúság elérése után megfizetni az illetéket). Ezen felül, ha örököltetek volna, akkor a nélkületek (kiskorú esetén gyámügy hozzájárulása nélkül) el sem adhatták volna.
2010. jan. 7. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!