Miért nem akarnak a mai fiatalok összeházasodni?
Szerintem több összetevős a dolog.
1. Az én korosztályom (24 vagyok) egy jelentős része elvált szülők gyermeket. Ismerőseim körében többen vannak elvált szülők gyerekei, mint akiknek együtt vannak a szüleik. Nem lehet általánosítani, de szerintem sokuknál nincs meg a jó példa a házasságra és csak a baj látják vele kapcsolatban.
2. Ma már nem társadalmi elvárás, hogy legyél házas. Simán, mindenféle következmény nélkül lehet együtt élni, akkor meg minek a házasság? Sokkal egyszerűbb, mint tényleg elköteleződni. Tehát igen, nehéz kimondani a boldogító igent.
3. Sokszor közbeszól a karrier, bár ez inkább csak azt jelenti, hogy sokkal később házasodnak.
Pár hónapja hallottam egy szociológus előadását a mai házasodási szokásokról. Ott kifejtette, hogy az a gond, hogy míg Ny-Európában régebben is későn házasodtak és kevesebb gyereket vállaltak, addig itt Magyarországon ez nem volt tendencia: korán házasodtak és sok gyerek volt. Tehát ami Ny-Euban igazából alapjaiban megszokott, az itt nálunk nem, tehát egy nagyon komoly szemléletváltás történt a család, házasság megítélésében.
10-es:
"- drága" Ez nem igaz, nem kell hetedhétországra szóló lagzit csapni, oszt' mindjárt nem lesz az olyan drága.
"- ha válnak az is drága" Ha közös megegyezéssel válnak, akkor nem, ez sem igaz.
"- ha válnak csak bonyolultabb a papír miatt" Ez igaz.
"- ha nem válnak akkor papír nélkül is szeretik egymást eléggé" Lehet, hogy szeretik egymást, csak épp elköteleződni nem akarnak, akkor meg mi értelme a kapcsolatnak?
"- semmi jelentősége a mai világban" Ez sem igaz, a házasoknak olyan jogaik vannak, amik pl. a simán együttélőknek nincsenek.
Valaki már írta, de én is arra vezetem vissza az egészet, hogy a legtöbb fiatal a házasság "intézményét" inkább negatív fényben látja. Sajnos az a "boldogító igen" egyáltalán nem vagy csak ideig óráig boldogít. Sok családban a házastársak már egyáltalán nem szeretik, inkább csak megtűrik egymást. Sokan csak azért nem tudnak/mernek új életet kezdeni mert a "boldogító igennel" olyan köteléket kötöttek aminek a felbontása szinte vállalhatatlan anyagi terhet ró rájuk (mindenki hallott ismerősei közül olyat akinek az évekig tartó válóperére rámentek a felek és a vagyon is). A fiatalok szemében ez szinte már lánc nem kötelék a két fél között.
Azt nem hiszem, hogy a házasság anyagi terhei visszariasztják azokat akik igazán össze akarnak házasodni. Az unokatestvérem 2 hónapja nősült. 2 tanúval megvolt az egész. Építkeznek és azt mondták, hogy egy "buli" árából inkább megcsinálják a tetőteret. Ha készen lesz a ház akkor egy kerti party-n a család is megünnepli őket. Nekem ez a hozzáállás nagyon szimpatikus volt. És a család sem sértődött meg...
"Lehet, hogy szeretik egymást, csak épp elköteleződni nem akarnak, akkor meg mi értelme a kapcsolatnak? "
Pont az nem elkötelezett aki házasodik. Ha elkötelezett lenne és biztos lenne hogy a párjával akarja leélni az életét akkor nem érezné szükségét hogy anyagilag bebiztosítsa magát a papírral.
#16
Ez hülyeség, erre van a házassági szerződés.
Az elköteleződének igenis nagyon fontos kifejezése az, hogy valaki házasságra lép, ugyanis ezzel jelzi, hogy csakis ezzel a párjával kíván együtt lenni, jelezve mindenki más számára, hogy nem szabad a pálya.
Nem kötelező gy kifejezni az elköteleződést, de elkell fogadni, ha valaki így akarja.
Én azt tapasztalom, hogy össze akarnak házasodni. Nemcsak a családban, hanem az egész ismerősi körben is ezt látom, az elmúlt évben három esküvőre voltunk hivatalosak és ez csak a szűkebb környezet.
Akik nem akarnak, azoknak több okuk lehet: rossz példákat látnak maguk előtt házasság terén, nem akarnak elköteleződni, vagy az ő értékrendjük szerint nem fontos, hogy jogilag, vagyonilag, társadalmilag is megosszák az életüket, vagy bármi lehet.
Az (már bocsánat), de hülyeség, hogy anyagi okok miatt. Két tanú, meg az anyakönyvvezető senkit nem fog földhöz vágni anyagilag, tehát ez csak kifogás.
Anyagi okokat csak úgy tudok elképzelni, hogy kicsit jobban meg akarják adni a módját és várnak még, hogy összegyűljön rá a pénz.
Több oldalról is szeretném megvilágítani a kérdésedet. Az tény, hogy általánosítasz. Vannak olyan fiatalok akik össze akarnak házasodni és vannak, akik nem. Ez olyan kb., mintha azt mondtad volna, hogy minden szőke nő hülye. Az pedig szűklátókörűségre vall, hogy nem bírod elképzelni azt, hogy más emberek máshogy gondolkodnak például a házasságot illetően, más a nézetük, a te szavaiddal élve. Mondom ezt úgy, hogy veled értek egyet, házasságpárti vagyok. Csak azt nem értem, hogy minek acsarkodni meg bizonygatni, hogy márpedig az a jó, ahogy én gondolom, az a jó, ahogy én élek, a többi ember meg hülye, ha nem így csinálja.
Én a részemről azért szeretnék összeházasodni a párommal, mert szerintem a házasság egy párkapcsolat legmagasabb foka. Gyereket pedig annak az embernek szeretnék szülni, aki fel meri vállani, hogy igen, velem akar élni örökre, jóban, rosszban. Lehet azt mondani, hogy a legnagyobb elköteleződés a közösen vállalt gyerek, de ilyenkor valójában a gyerek felé köteleződsz el egy életre és nem a párod felé. Az egymás felé való feltétlen elkötelezettséget csak a házasság adja meg számomra.
Sok embernek az a kifogása, hogy házasodni drága. Ez tévedés. A lakodalom drága, a házasságkötés minden magyar állampolgárnak alanyi jogon ingyenes. A másik kedvenc kifogásom, hogy ha nincs papír, akkor könnyebb elválni, osztozkodni. Hát nem tudom. Kérdezzetek meg egy ügyvédet, hogy melyik a könnyebb.
DE! Attól mert én házasságpárti vagyok, más még gondolhatja másképp, csak hagyjuk egymást békén, ne próbáljuk meg meggyőzni a másikat, mert úgysem fog sikerülni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!