Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Az öröklés rendje hogy van?

Az öröklés rendje hogy van?

Figyelt kérdés
Édesapámnak van egy nagyértékű ingatlanja, 20 éve él édesanyámmal házasságban. Édeapámnak van előző házasságból is gyereke, ilyen esetben hányfelé osztódik az örökség? Ha van végrendelete, hogy mit kire hagy azt akkor csak azok örökölhetik akik szerepelnek a végrendeletben?
2008. júl. 29. 10:01
 1/6 anonim ***** válasza:
85%

ha van gyermek mindig a gyermekek örökölnek. a házastárs pedig mindenre haszonélvezeti jogot kap (élete végéig használhatja, és csak az ö beleegyezésével adható el).

szóval te a tesóiddal mindegy hogy csak féltesó örököltök mindent egyenlö részben. édesanyádnak pedig haszonélvezeti joga lesz mindenen. ez azt jelenti ha csak apukádnak van egy háza ahol lakik anyukád is. akkor ti öröklitek de kitenni eladni nem tudjátok anyukádat. ilyenkor a legtisztább a féltestvéredet kifizetni és a nevedre iratni azt a részt is, így mikor anyukád meghal nincs öröklés töle nincs mégegyszer adó.


ha van végrendelet is megtámadható a gyerekek álltal, nem szent írás.


sokszor elöfordul hogy a féltestvér idösebb és apuka már adott neki pl egy lakást és úgy gondolja apuka hogy amiben él azt meg a fiatalabbik gyerek örökli majd csak. ha erröl nem tesz egy jó végrendeletet akkor az idösebb gyermek igényt tarthat arra az ingatlan felére is azon felül hogy mondjuk évekkel elötte ö már megkapta a jussát.

ilyenkor apukának nagyon fontos egy ügyvédi végrendeletet írni amiben bele írja hogy a másik gyermekének már adott valamit.

2008. júl. 29. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
90%

Akkor tegyük helyre az előző válaszoló dolgait, mert sok helyen keveri a szezont a fazonnal:


Szóval: A házastárs nem holtig tartó, hanem özvegyi haszonélvezetet kap, amelyet újraházasodásakor elveszít. Ez fontos szempont, hiszen ha nem marad özvegy, akkor minden használati jogától elbúcsúzhat. Ha az özvegysége kitart haláláig, akkor a haszonélvezete holtig tartott, de automatikusan NEM holtig jár.


Szintén nagyon nagy tévedés, hogy a haszonélvező beleegyezésével lehet az ingót vagy ingatlant értékesíteni. Az értékesítésről MÉG CSAK TÁJÉKOZTATNI SEM KELL, nemhogy beleegyezését kérni. Csak az értékesítés a haszonélvezeti jogának MEGTARTÁSÁVAL történik, tehát független attól, hogy ki az ingatlan tulajdonosa, az ő haszonélvezete megmarad. [Egészen addig, amíg ő nyilatkozatával önként le nem mond, vagy a haszonélvezettől függően az esemény be nem következik (halál, újraházasodás stb.)


Az örökösödés rendje szerint pedig valóban a lemenők örökölnek, a helyettesítés rendje szerint. Amíg van lemenő, addig felmenő nem örököl.

Mivel az édesapának van több gyermeke is, így a gyermekek egyenlő arányban örökölnek. Ha valamelyik gyermek már meghalt, de van neki leszármazója (azaz az apukának van olyan gyermeke, aki nem él, de ettől a gyermektől van unokája is), akkor az unokák a (halott) gyermeknek járó részt egyenlő arányban szétosztva kapják.


A kérdés alapján azért ennyire nem "kusza" a helyzet, két gyerek van, ha jól sejtem, a kérdező és a féltestvére. Ekkor az örökség 50%-ban a kérdezőé és 50%-ban a féltestvéréé akkor, ha az édesapa eltérően nem végrendelkezik vagy nem születik végrendelet.


Amennyiben az édesapa végrendelkezett, akkor a gyermekek (hacsak a kitagadás feltételei fenn nem állnak, azaz ha a gyermek nem tört apja életére, nem börtönviselt, nem fenyegette halálosan stb.) a jogos örökség felét mindenképpen megkapják. Ebből az örökségből őket - még eltérő végrendelet esetén SEM - lehet kihagyni, ha nem tudja őket kitagadni. Vagyis ha van végrendelet, és mondjuk MINDENT a feleségére hagyna benne, akkor a kérdező és a féltestvére is 25% - 25% részt kérhet a teljes örökségből. A fennmaradó 50%-ot viszont ebben az esetben a feleség örökli. Sőt a gyermekek által örökölt 25%-25% részre is özvegyi haszonélvezetet kap.


Az első válaszoló igencsak nem értette a haszonélvezet mikéntjét mert azt írta, hogy "ilyenkor a legtisztább a féltestvéredet kifizetni és a nevedre iratni azt a részt is, így mikor anyukád meghal nincs öröklés töle nincs mégegyszer adó."


Bár tény, hogy sokkal célszerűbb egy ingatlant teljes egészében birtokolni, viszont nem igazán hiszem, hogy a féltestvért azonnal ki kell fizetni. Meg kell vele egyezni, a kérdező mit szeretne az ingatlannal, a féltestvér mit szeretne az ingatlannal illetve a haszonélvező mit szeretne az ingatlannal. Mert lehet, hogy mindenki eladni, mert van sajátja, és a pénzt elosztani. Ez is egy járható út, ekkor mindenki megkapja a maga részét. [A haszonélvezetnek van számítható értéke, a haszonélvező korával van fordított arányban, a haszonélvezet értékével csökkentett vételárat pedig a két gyermek osztja szét egyenlő arányban.]


Szintén tévedés az alábbi mondat: "ha erröl nem tesz egy jó végrendeletet akkor az idösebb gyermek igényt tarthat arra az ingatlan felére is"


Az apuka nem tud "jó végrendeletet" tenni, hiszen gyermekét, mint fentebb már írtam, csak a törvényi okok alapján lehet az örökségből kitagadni. Márpedig, ha apuka előtte házat adott neki, akkor nem igazán hiszem, hogy ilyen dolog fennáll... [Bár ki tudja.]

Ha az apuka az egyik gyermekét már segítette, és igazságos akar lenni, akkor: az a gyermek nyilatkozzon ügyvéd vagy közjegyző előtt, hogy az esetleges örökségéről LEMOND, így a hagyatéki eljárásban mint önként lemondó lesz jelen. Vagy egyszerűen az apuka még ÉLETÉBEN rendezze a vagyonát, és írassa "igazságosan" a gyermekeire.

Persze a hagyatéki eljárásban bármelyik fél lemondhat a másik javára, de ebben nem igazán lehet bízni, hogy egyik fél azt ígérte, hogy majd ő lemond.

Tehát felesleges ügyvédhez szaladni (sokkal erősebb egy saját kezűleg írt végrendelet), ha ő már adott valamelyik gyereknek életében és van ÖRÖKSÉG, és ez a gyerek kicsit "garasos", akkor bizony az örökség kötelesrészét (25%-át) meg fogja kapni. Így erre vigyázni kell!

2008. júl. 29. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
2008. júl. 29. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
a második válaszoló tök nagy hülyeséget írt. Kell a beleegyezése! Nálunk ugyanez volt. Ne haragudj, de ki vesz úgy házat, hogy rajta marad vkinek a haszonélvezeti joga????? Én tulajdonos voltam, anyám haszonélvező, ha ő nem egyezett volna bele az eladásba, nem történhetett volna meg. Ő is benne volt a szerződésben, és még több pénzt is kapott mint én.
2008. júl. 30. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

A második válaszoló nem írt hülyeséget. Egy haszonélvezettel terhelt ingatlant is el lehet adni, a haszonélvező beleegyezése mindössze a haszonélvezet levétele esetén indokolt, ekkor igényt tarthat a haszonélvezeti jog értékére a vételár adott százalékában.


Más kérdés, hogy haszonélvezettel terhelt ingatlant csak nyomott áron lehet eladni, ha marad a haszonélvezet.

A haszonélvező az ingatlan használatában élvez korlátlan jogokat, a tulajdonos az engedélye nélkül nem is mehet be.

2009. szept. 24. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim válasza:

És akkor mi van, ha az apa a feleségre írtja a vagyonát még a halála előtt? Akkor a féltestvér nem örökölhet semmit? Ezt így kilehet „játszani”? Az ilyen megtámadható egyáltalán a féltestvérrészéről? Mert jogosan ezek szerint járt volna neki bizonyos rész az örökségből...

Ha még olvassa valaki, köszönöm a választ. :)

2013. jan. 8. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!