Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Mit lehet ilyenkor tenni,...

Mit lehet ilyenkor tenni, kaphatok valahonnan segítséget?

Figyelt kérdés
Egyedül maradtam a szívem alatt növekvő picivel, az apuka nem kíván részt venni semmilyen téren a továbbiakban az életünkben. Kihez lehet ilyenkor fordulni, van valamilyen állami intézmény ami segíteni tud?

2014. márc. 5. 00:56
1 2 3
 11/24 anonim ***** válasza:
92%

Igazuk van az előttem szólóknak, ne hagyd magad megvezetni.

1. Az apa NEM bújhat ki a gyermektartási kötelezettsége alól. Írhat ő akármilyen papírt, lemondhat a láthatásról vagy bármiről, ez nem mentesíti őt a kötelezettsége alól.

Kérdésem: volt már teljes hatályú apai elismerő nyilatkozat? Tett már ilyet a szülés előtt (voltatok az önkormányzatnál?) Ha igen, sima ügy, ezzel elismerte az apaságot, ez vissza nem vonható (hacsak nem tudja pl. dns teszttel bizonyítani, hogy tévedésben volt és mégsem az övé a gyerek, de ez extrém eset).

Ha nem volt ilyen elismerő nyilatkozat, akkor pedig szülés után AZONNAL gyermektartási díj megállapítása iránti keresetet indítasz az állandó lakóhelyed szerinti bíróságon.

Ezzel kapcsolatban: a neten vannak letölthető, egészen normális keresetminták, illetve a www.birosag.hu oldalon pontosan tájékozódhatsz arról, hogy melyik bírósághoz tartozol cím szerint, fent vannak az ügyfélfogadási idők, pontos cím, ahová címezni kell, postafiók, telefonszám stb. Ha nem akarsz ügyvédet fogadni vagy nincs rá pénzed, akkor ugyancsak ezen a honlapon tudod megnézni, hogy a konkrét bíróságon mikor van PANASZNAPI ÜGYINTÉZÉS. Ebben az időben (igaz sorbanállással, de ingyen!) segítenek jogvégzett emberek neked, elmondod a problémádat. Ha viszel kitöltött keresetet, akkor azt át tudják pl. nézni, hogy tartalmilag és formailag megfelel-e az előírásoknak, így nem kell attól tartani, hogy hiánypótlás miatt visszadobják a keresetedet, ami előfordulhatna, ah nem vagy jogász.

Arra készülj, hogy ez a bírósági eljárás

1. költséggel jár, tehát kell fizetned illetéket, de amennyiben megállapításra kerül, hogy a volt partnered az apa, akkor ő fogja utólag megfizetni neked a keresetindítás költségét, az esetleges ügyvédi költséget, a szakértői költségeket (pl. vérvétel, dns meghatározás, ha szükséges stb.). Ha nem ő az apa, akkor minden költséget te viselsz!

2. amennyiben alacsony a jövedelmed (egy főre jutót kell nézni, értelemszerűen SZÉTKÖLTÖZÉS után a te összes jövedelmet/2, mert a kicsit te tartod el), vagy nincs. illetve nem haladja meg a minimálnyugdíj bizonyos %-át, akkor már a keresetedben kérheted a költségmentességet.

A panasznmapi ügyintézésen tudnak segíteni neked, hogy mit kell ehhez vinned, jogosult vagy-e erre.

3. igényt tarthatsz költségtérítésre is (pl. ha anyakönyi kivonatot, tulajdoni lapot kell kikérni, sokat kell utazni- itt ilyenekre kell gondolni)- ebben is adnak szakszerű tanácsot a bírósági ingyenes napon.


A partnered, aki jó eséllyel a gyermeked apja a tartásdíj fizetésével jogosult lesz látni a gyermekét- ezzel él, ha akar, nem él, ha nem akar- ez a joga független a tartásdíjfizetési kötelezettségétől. Próbáld vele megértetni, hogy ha nem akarja soha többé látni a gyermekét, a tartásdíj a gyermek számára akkor is jár, ez NEM választható opció, hanem törvényi kötelezettség.


Az ítéletből a gyakorlatban akkor látsz pénzt (tartásdíjat), ha az apának bejelentett munkahelye van (ha rossz köztetek a viszony, eleve bérből-járnadóságból való letiltást kérj és %-os összeget, így nem az ő jóindulatára és kedvére kell várni, hogy fizessen, hanem a munkáltatója eleve levonja a tartásdíjat és már oda sem adja neki, hanem utalja egyből neked tovább.

Általában a nettó (kézhez kapott) fizetéséből és egyéb bérjellegű járandóságából 15-20%-ot, de legalább 15-20 eFt-ot szoktak megítélni, de ez természetesen nagyban függ a férfi keresetétől.


Ha a partnered munkanélküli vagy feketén dolgozik, akkor sajnos nem ilyen egyszerű a helyzet. Ha a te anyagi helyzeted ezt indokolja (egy főre jutó bevétel ismét!), akkor kérhetsz állami megelőlegezést- ezt érdemes minél előbb megtenni, ha jogosult vagy rá, mert 6 hónapos időkorlát van, tehát évekre visszamenőleg nem kérheted.

Ha minimálbérre bejelentett vállalkozó, akkor is alacsonyabb összegre számíthatsz, de ilyenkor is azért általában megítélik a kb. 15 eFt körüli összeget.

Segélyből, táppénzből, egyéb ilyen ellátásokból is vonják, azon egyszerű oknál fogva, hogy a gyermeke eltartásához való hozzájárulás mindenkinek kötelessége, akár saját ellátásának kárára is. Elvégre volt olyan ügyes, hogy összehozott egy babát, aki nem kérte, hogy megszülessen, akkor ilyen módon tudja az állam kikényszeríteni a felelősségvállalást.


A további lehetőségeid erősen függnek a jelenlegi jövedelmi és vagyoni helyzetedtől. Ha konkrét, korrekteb választ szeretnél, akkor kérlek vedd a fáradtságot, hogy leírod az alapbéred, jelenlegi helyzeted stb.

Amit kérhetsz általánosságban:

- egyedülálló szülőnek járó családi pótlék (+1.500 Ft-tal több, mint a "normál" 12.200 Ft-os családi pótlék). Nyilatkoznod kell formanyomtatványon, hogy egyedülálló vagy. Ehhez természetesen az kell, hogy NE legyetek a volt partnereddel egy lakcímre bejelentve, ne legyen új élettársad és ne legyél házas- vagy ha egyébként még az lennél, akkor nyilatkozz, hogy házastársadtól is külön élsz. Ezt a MÁK-tól (Magyar Államkincstár) kell igéynelni a baba születése után (max. 2 hónapra visszamenőleg folyósítanak, úgyhogy szülés után érdemes sietni), nyomtatvány a MÁK honlapjáról letölthető. Általában utólag, hó elején folyósítják.

2. a gyermek után járó családi adókedvezményt a magzatod vélelmezett 91 napos korától (3. hós terhességtől) igénybeveheted, feltéve, hogy dolgozol, bejelentett munkaviszonyod van. Nem kell hozzá semmit bemutatni, legyen terheskiskönyved addigra, a munkahelyeden tudod a nyilatkozatot kitölteni. Gyakorlatilag ez havi nettó 10 eFt-os többletet jelent ugyanannál a bruttó bérnél (és NEM a munkáltatód fizeti, hanem tk. egy adókedvezmény, tehát neked ennyivel kevesebb szja-t kell fizetned)- ez is végig jár a családi pótlékhoz hasonlóan a gyermeked után, évente kell nyilatkozni. Siess, mert csak az egyik szülő veheti igénybe (és sajnos a veled nem élő, gyermekével törődni nem kívánó vérszerinti apa is kérheti...)

3. a gyermek után járó egyéb támogatásokra addig nem térnék ki, amíg meg nem írod, hogy jelenleg hogy állsz- játhat neked tgyás, gyed vagy gyes- mind a biztosítási idődtől függő ellátások. Ha konkrét választ írsz a kérdésemre, konkrét összeget tudok neked számolni. A gyermek 3 éves koráig jár valamilyen támogatás a sok közül.

4. a gyermek születése után jár az egyszeri ún. kelengyepénz (egyszeri anyasági támogatás a hivatalos neve)- ugyancsak a baba születése után gyorsan tudod intézni, nyomtatvány ugyancsak a fenti honlapról letölthető, ez egyszeri 62.500 Ft körüli összeget fog jelenteni neked nettóban.

5. amennyiben alacsony a jövedelmed, járhat neked a gyermek születése után gyermekvédelmi támogatás is- amennyiben főszabály szerint az egy főre jut jövedelmed a havi 40 eFt/főt nem haladja meg. Emellett más segély, támogatás is járhat, de erről a lakóhelyed szerinti önkormányzat helyi rendeleteiből tájékozódhatsz- ez mindenütt más-más egy kicsit, mások lehetnek a jövedelemhatárok, az igénybevétel és a dokumentálás módja stb.


Legrosszabb esetben is a gyermek születése után rendszeresen jár neked a GYES (netó 25,6 eFt) és az egyedülálló családi pótlék (13.700 Ft), a kettő együtt már elégséges lehet arra, hogy a pici alapvető szükségleteit ebből biztosítsd- ez havi közel 40 eFt. Ehhez még ha hozzáteszed az esetleges gyermektartást, akkor nem kell attól tartanod, hogy nem lesz mit adnod a gyermeknek enni- ennyiből szűkösen, de egy gyermek ellátása megteremthető. Természetesen ha ebből szeretnél te is hosszútávon megélni, az nem fog menni, de ezek az ellátások nem is ezt hivatottak szolgálni.


Nagyjából ennyi.

Más állami segítségre ne számíts.

Lehet, hogy nem hangzik túl szépen, de alapvetően a társadalomnak semmi köze ahhoz, hogy egy ilyen labilis kapcsolatban két cselekvőképes felnőtt ember gyermeket vállalt- így nem tudom, hogy milyen jellegű segítséget vársz. Ez a te "kockázatod", a szülőpár felelőssége, ahogy a családtervezés is az volt remélhetőleg.


Szerintem ez a rendszer így jó, ahogy van.

Mondom ezt úgy, hogy jómagam is egyedülálló édesanya vagyok, de természetesen semmiféle segélyt, gyest stb. nem veszek igénybe.

Dolgozom és jól keresek, adót fizetek, megtakarítást gyűjtöttem/takarékoskodom most is és tudatosan vállaltam gyermeket. Így nem az államtól vagy mástól várom a kisfiam felnevelésével kapcsolatos költségekhez való hozzájárulást.


Minden jót és kitartást kívánok. Nem lesz könnyű egyedül, de nem lehetetlen.

2014. márc. 5. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/24 anonim ***** válasza:

...előző hosszú válaszoló vagyok, elnézést a hibákét.

korekteb=korrektebb


az egyszeri anyasági összegét elírtam: minimális öregségi nyugdíj 225%-a, 64.125 Ft.

2014. márc. 5. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/24 anonim ***** válasza:
24%
Nem a magyar állam és az adófizetők feladata felnevelni e gyermeket, hanem a szüleié.
2014. márc. 5. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/24 A kérdező kommentje:

Védekeztünk, de volt egy kis probléma, és nem nem szakadt ki az óvszer, de szerintem lényegtelen is hogy mi történt, a fontos az, hogy most itt maradtam egyedül... és ez nem a legjobb...

Azt mondta, inkább eltűnnie kellene, és akkor nem lenne ebből GONDJA.

Valóban a szülei feladata a gyermek felnevelése, és én itt is leszek neki míg élek, de az apja helyét nem tudom betölteni, illetve az onnan származó jövedelem is kiesik...

Így anyagilag elég nagy bajba kerültünk a picivel.

Rokonok, család nincs, nincs senki aki segíteni tudna, ezért fordulnék a Magyar Államhoz, segítségért, nem jó kedvemben teszem, nyilván ha lenne más mód, vagy nem lenne szükségem támogatásra akkor nem tenném.

2014. márc. 5. 16:18
 15/24 anonim ***** válasza:

Kérdező: "apja helyét nem tudom betölteni, illetve az onnan származó jövedelem is kiesik..."


Szia! Legelső válaszoló vagyok. A fizetés 20% a gyereké (az hiszem ennyi jár 1 gyerek után)Amennyiben az apuka a fizetési kötelezettségeit nem teljesíti, te nyugodt szívvel mehetsz a bíróságra. Ha továbbra sem hajlandó fizetni (a bíróság után) bűncselekményt követ el, ami szabadságvesztéssel jár.

Abban az eseteben ha X ideig nem fizetett, és bíróságra mész onnantól kezdve a fizetése 20% + törlesztenie kell(részletekben), amit addig nem fizetett. Szóval ő dönti el, hogy mit választ. Te pedig légy határozott, és ne engedj!

Sok-sok Szerencsét!

2014. márc. 5. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/24 A kérdező kommentje:

Sajnos több tényező is közre játszik...

Szinte szomszédok vagyunk. Ha a pocakommal járkálok észre veszi a mostani kapcsolata, amit megmondott hogy nem akarja, és akkor eltűn9k, viszont ha eltűnik akkor ki és hogyan hajtja be rajta a dolgokat. Jelenleg az újdonsült barátnőjének és az apuka családjának szemében én vagyok a cafka, mert ha nem tartottam volna meg, akkor nem lenne ilyen nehéz helyzetben a fiacskájuk. A lány nem tud arról hogy állapotos vagyok, mivel mi akkoriban jöttünk össze mikor kettejük között már és még nem volt semmi. Ugyanis ez egy folytonos se veled se nélküled kapcsolat közöttük. De én bolond módon hittem neki, hogy vége.

Már csak azt remélem hogy tisztességben, boldogságban tudom felnevelni ha kell akkor egyedül a babámat. De ez sajnos anyagi támogatás nélkül nem megy. Főleg hogy albérletben élek és jelenleg a munkahelyem is elég necces, hogy megmarad e. Ha meg tudják hogy babát várok akkor azonnal ki tesznek ez szinte biztos.

Félek mi lesz ha felmondanak nekem, mi lesz mikor nem tudom fizetni a számláimat, mi lesz mikor meg jön a baba. :/

2014. márc. 5. 17:12
 17/24 anonim ***** válasza:

Szia! Legelső válaszoló vagyok. A fizetés 20% a gyereké (az hiszem ennyi jár 1 gyerek után)Amennyiben az apuka a fizetési kötelezettségeit nem teljesíti, te nyugodt szívvel mehetsz a bíróságra. Ha továbbra sem hajlandó fizetni (a bíróság után) bűncselekményt követ el, ami szabadságvesztéssel jár.

Abban az eseteben ha X ideig nem fizetett, és bíróságra mész onnantól kezdve a fizetése 20% + törlesztenie kell(részletekben), amit addig nem fizetett. Szóval ő dönti el, hogy mit választ. Te pedig légy határozott, és ne engedj!

Sok-sok Szerencsét!


Ahogy már itt is leírtam BÍRÓSÁG. Az állam nagyon komolyan veszi a gyerektartást, olyan NINCS, hogy eltűnik, vagy fizet, vagy leüli a büntetését, olyan nincs, hogy nem fizet. Ha pedig nem jelenik meg a bíróságon bukta, az egészet, bűncselekményt követ el, a többi pedig már a rendőrség dolga lesz. Ne hagyd magad! Próbál megvezetni, de amiket mond, olyan a magyar jogban NINCS.

Cafkáznak? Mond meg nekik, hogy ehhez a gyerekhez az ő "drága fiúcskájuk" is kellett.

Ami pedig a munkádat illeti nem rúghatnak ki csak, azért, mert terhes vagy sőt...' [link] Azaz már most elmehetnél gyedre. De javaslom egy jogász tanácsát, csak ő tud igazán okosat mondani. Sikert!:)

2014. márc. 5. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 A kérdező kommentje:
Sajnos a munkahelyemről nem tudok elmenni gyedre, mert adót sem fizetnek utánam... így nehéz lenne. Az eddigi munka helyeim a diákmunkát leszámítva mind hasonló alapokon fekszenek... így nehézkes lenne kapnom gyedet, gyest, nem?
2014. márc. 5. 19:07
 19/24 anonim ***** válasza:
39%

Ne haragudj, de ne kifogásokat keress. Megírták, hogy az apának és az anyának a kötelessége eltartani a gyereket, az apa sem bújhat ki ez alól, ne próbáld kimagyarázni, hogy miért nem kavarhatsz be apukának. Ott volt amikor készült a gyerek? Igen. Innentől kezdve felelőssége van. Kinek a pártján állsz, a gyerekén vagy őt véded, hogy ne legyen morcos rá a családja és megőrizze a jó hírét??

Nem az állam feladata a gyereketek ellátása, egy kis segítséget nyújt (GYES, családi), de olyan lehetőséget nem ad, hogy majd titeket ellát.

Ha te egyedül nem tudod eltartani, akkor büszkeség ide vagy oda, apuci jó híre és a mérges család nem számít, a gyereket etetni és ruházni kell. Ehhez az apának hozzá KELL járulnia. Ha nem teszi, akkor bepereled, vagy letiltják a fizetéséből vagy ha nincs pénze megelőlegezi az állam és behajtják rajta.

De döntsd már el végre, hogy a gyerekedet etetni akarod és te nevelni vagy apuci jóhírét véded azon az áron, hogy esetleg elveszíted a gyereked ha nem tudod etetni, mert elveszik és megy nevelőszülőkhöz/állami gondozásba.

2014. márc. 5. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 A kérdező kommentje:

Nem védeni próbálom, csak elmondani hogy így se úgy se lesz rajta behajtható, a pénz...

Mert vagy lelép, eltűnik ilyenek...

Attól is félek, hogy ha kiderül hogy babát várok a jelenlegi párja bántana... vagy valami nem tudom...

és így elég nehéz tőle bármit is tenni, mikor megmondta hogy nem akarja a gyereket vetessem el és könnyebb lesz mindenkinek.

De ő nem akar felelősséget vállalni, és nem akarja azt a döntést sem meghozni (kitálalni mindent a barátnőjének)hogy a gyereket legalább a nevére vegye, vagy vállalja papíron az apaságot.

2014. márc. 5. 21:00
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!