Kellene az uj féltestvérüknek adnunk az apukánk halála elött nekünk ajándékozott lakásból?
Édesapánk még életébe nekünk ajándékozott egy egy lakást,h a mi kis családjaink tudjon hol lakni ne albérletezzünk.
Ő a barátnője lakásában élt. Volt neki sporolt pénze is,azt mikor megvette nekünk a lakásokat mondta h ő nem akar végrendelkezni,de a pénzt a barátnőjének és a temetésre szánja. Mi ezt megértettük.
Apánk 67 éves volt a barátnője 54,10 éve éltek együtt. Azért szakitottak mert a nő terhes lett és apám hiába kérte h ne tartsa meg a korukra való tekintettel a nő hantatlan volt.
Hiába mondtuk apánknak h költözzön vmelyikünkhöz,ő albérletbe ment. Felélte majdhnem az összes tartalékát,a kisgyereke megszületése után 2 honappal infarktusbameghalt.
A hagyatékin mi lemondtunk a féltesonk javára a maradék pénzről.
Nem tartjuk vele igazán a kapcsolatot,talán évi 2-3 alkalom. Az anyja most kitalálta h mi adjunk tulajdonjogot a testvérünknek az ajándék lakásból,és még rokontartást is akar. Ha nem perelni fog h mi érdemtelenek vagyunk az ajándékra és követelni fogja h képezzék a lakások örökség alapot.
Nem tudjuk mire számitsunk igy 5 évvel apánk halála után. Elhiszem h nehéz neki egyedül nevelni a kisgyereket,de egyikünk sem áll ugy h 10ezreket vegyen el a saját gyerekei elől.
Látom, megint pontozgatnak a hűdehoizzáértők, csak hát a Bíróság a törvények alapján dönt, és nem a GYK-pontozgatók ízlése alapján. Szóval akkor újra:
"A gyerekre meg azt írja a Csjt, hogy:
"(4)98 Azt a kiskorút, akinek tartásra kötelezhető egyenesági rokona nincs, nagykorú testvére köteles eltartani; ez a kötelezettség azonban csak annyiban terheli, amennyiben ezt saját maga, házastársa vagy bejegyzett élettársa és tartásra rászoruló egyenesági rokonai tartásának veszélyeztetése nélkül teljesíteni képes."
Az örökség esetén ugye a halál időpontja a mérvadó, tehár az idén március közepéig hatályos "régi Ptk"... az meg azt írja, hogy:
"666. § (1) A kötelesrész alapja a hagyaték tiszta értéke, valamint az örökhagyó által élők között bárkinek juttatott adományok juttatáskori tiszta értéke.
(2) Ha az adománynak juttatáskori értékkel való számbavétele bármelyik érdekeltre súlyosan méltánytalan, a bíróság az adomány értékét az összes körülmények figyelembevételével állapítja meg.
(3) A hagyaték tiszta értékének kiszámításánál a hagyományokat és a meghagyásokat nem szabad teherként figyelembe venni.
667. § (1) Nem tartozik a kötelesrész alapjához
a) az örökhagyó által a halálát megelőző tizenöt évnél régebben bárkinek juttatott adomány értéke;
..."
Ez idáig teljesen tiszta, egyértelmű - LENNE, és a gyereknek járNA a házból, nektek meg a pénzből.
Viszont ez esetben a dolgot lényegesen befolyásolhatja az eltelt öt év, illetve a hagyatéki eljárásban létrejött megállapodás. Na ezért van az, hogy valós választ csak olyan öröklési ügyekben jártas jogász tud adni, aki átnézte a keletkezett iratokat, az ingatlan átruházási szerződését - ami alapjána Földhivatal bejegyezte - illetve a hagyatéki eljárásban keletkezett iratokat. Enélkül egyszerűen nem megválaszolható ez a kérdés, mert egy mondat megváltoztathatja az ügy lehetséges kimenetelét. (pl ha az ajándékozásban benne van az a fél mondat, hogy "rászorultság esetén az eltartás reményében" - akkor már tartási szerződéssé minősíthető, és így már nem része a köteles résznek, nem jár belőle a féltestvérnek. De ezt csak példának írom, hogy mennyire linkóci dolog ebben bármit is biztosra mondani a papírok tanulmányozása nélkül...)
Evvan.
Kár, hogy az előző válaszoló épp egy igen lényeges pontnál hagyta abba a PTK idézését:
667. § (1) Nem tartozik a kötelesrész alapjához
b) az olyan adomány értéke, amelyet az örökhagyó a kötelesrészre jogosultságot létrehozó kapcsolat keletkezését megelőzően juttatott;
Ez alapján még a kötelesrész alapjába sem számít bele, hiszen a lakást (ha jól értem) az előtt kaptátok, hogy a féltestvéretek megszületett (helyesebben megfogant) volna.
#14, pont a "helyesebben" lehet a mérvadó, hisz a jogképesség az élve születéssel a fogantatás vélelmezett idejére visszahatóan áll be, mint tudjuk.... a magzat örökölhet, FELTÉVE HA élve megszületik. EZ meg itt megtörtént.
Na, ez meg sehonnan sem derül ki a kérdésből hogy mikori a szerződés, ahogy a tartalma se, ezért írtam azt, hogy el kell menni egy ügyvédhez az iratokkal, mert látatlanban nem megmondható a per kimenetele.
"A lakásokat apukánk még testvérünk születése elött 4-5 évvel adta nekünk"
Ha csak nem elefántról beszélünk ami 5 évig vemhes akkor elég egyértelmű, hogy még képbe sem volt a kisgyerek mikor már megtörtént az ajándékozás.
#16 én elakadtam itt: "#6 A kérdező kommentje: A lakásokat még életébe adta nekünk."
Egyébként is az számít, hogy milyen dátum van a Földhivatalhoz beadott ajándékozási szerződésen, ezt meg max a Kérdező tudja megmondani, ha...
ps: az elefánt afrikai 22, ázsiai 18-22 hónap:)))
Miután az ajándékozáskor még nem igen tudhatta apukátok, hogy lesz még egy gyereke és évekkel a fogantatás előtt volt az ajándékozás, nem merülhet fel még az sem, hogy direkt azért lett így, hogy ő ne részesüljön az örökségből. Tehát ezen felesleges aggódni.
Miután a gyerek anyja él, a rokontartás kérdése sem merülhet fel.
Perelhet, de teljesen felesleges, 1-2 tárgyalásig jut az ügy maximum.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!