Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Gyermekelhelyezési per esetén...

Gyermekelhelyezési per esetén a (per idejére) ideiglenesen elhelyezett gyermek nevelőjének milyen kötelezettségi vannak? (bővebben lent)

Figyelt kérdés

Röviden a történet, részletek nélkül:


Anyuka külföldön él, dolgozik. A gyereke apja (akiről legyen elég annyi, hogy tettlegességig fajuló erőszakos természete és folyamatosan italozó életmódja miatt mentek szét korábban) pedig pert indított ellene, hogy véglegesen az nála maradjon a gyerek. Az első tárgyaláson a gyermeket ideiglenesen az apjánál helyezték el. Azóta kiderült, hogy az apja rendszeresen lepasszolja a 10 éves gyereket a nagyszülőknek, hol egy-egy napra, hogy 2-3-4 napra folyamatosan. (de már tervbe vett egy egyhetes külföldi utat is, amire természetesen a gyereket nem vinné) Emiatt a gyerek jószerivel "bőröndből él" a két lakás között. Ráadásnak a gyerek elmondja, hogy az iskolai ebédet, osztálypénzt, különórákat is nagyszülők fizetik, többségében ők viszik suliba, és ők is hozzák el onnan.


Konkrét kérdés az lenne, hogy van-e valahol szabályozva, hogy apukának, mint az ideiglenes elhelyezés "élvezőjének" milyen kötelezettségi vannak? A fent leírt nem épp apai gondoskodásról szóló viselkedését lehet-e valamilyen konkrét jogszabályba ütköztetni?


2013. dec. 11. 09:37
 1/8 anonim ***** válasza:

A gondozó szulo kotelessege a gyermeket gondozni. Attól, hogy az apa ezt a feladatot nem személyesen latja el, meg eleget tesz neki. Ez nem kifogás.

Az viszont erdekes, hogy egy alkoholista erőszakos ember hogy kaphatott egyáltalán ideiglenes elhelyezést?

2013. dec. 11. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Ezt én is erősen megkérdőjeleztem, mikor megtörtént, de gondolom arra az egy szál tárgyalásra, ami eddig volt képes volt józanul megjelenni...


ok, hogy gondoskodik a gyerekről, de nem hiszem el, hogy ez mind erkölcsileg, mind jogilag normálisnak mondható, hogy annyira küzdünk a gyerekért, aztán meg jó helyen van az a nagyszülőknél, amíg mi elutazunk, haverozunk, vagy akármit csinálunk. Persze, ha munka miatt pár órát a nagyi vigyáz rá délután, az természetes, de napokra? Ráadásul össze-vissza rendszertelenül?


De még mindig az a kérdés, hol van egyáltalán szabályozva, hogy akár szülőként, akár ideiglenes felügyelettel, akár gyámként mik a gyermeket nevelő fél kötelezettségei???


(találtam olyan jogszabályokat, ami kimondja, hogy biztosítani kell a gyermek egészséges testi és lelki fejlődését, de ez valljuk be, elég tág fogalom...)

2013. dec. 11. 10:39
 3/8 anonim ***** válasza:

"De még mindig az a kérdés, hol van egyáltalán szabályozva, hogy akár szülőként, akár ideiglenes felügyelettel, akár gyámként mik a gyermeket nevelő fél kötelezettségei??? "

Lakhatas biztositasa, viz, futes, villany (nem feltetlenul), tankoteles gyermek eseten iskolaztatas, evszaknak megfelelo ruhazat, etkezes biztositasa, kotelezo es soronkivuli orvosi ellatas biztositasa.

Tehat ha a gyerekre a nagyszulok vigyaznak, jar iskolaba, etetik, van ruhaja es van a lakasban futes, akkor teljesiti a kotlezettsegeit. Az, hogy o maga gondoskodjon rola, nem feltetel.

Anny a feltetel meg, hogy ha teszem azt o elutazik, irasos engedellyel kell hogy rendelkezzen az, akire rabizta a gyereket, hogy ha esetleges ellenorzesre vagy orvosi vizsgalatra kerulne a sor, az illeto jogosan jarhasson el.

Te az anyuka vagy?

2013. dec. 11. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Nem, az anyuka elég jó barátnőm, évek óta nyomon követem a család életét, így annak elég sok részletével tisztában vagyok. Természetesen nem az egésszel, így mondhatni, hogy elfogult vagyok, tudom.:) Mégis jó okom van, hogy anyukának segítsek...


Sajnos a jelenlegi ügyvédje az anyukának semmi mást nem tesz, mint sápítozik, hogy úristen mennyire esélytelen ez a per. (két hónap alatt arra sem volt képes, hogy összeszedje milyen igazolások, egyéb papírok kellhetnek külföldről, vagy hogy egyáltalán kellenek-e ilyenek...)


Így jobb lehetőség híján -amíg nem talál egy normális ügyvédet- én próbálok olyan jogszabályokat, iránymutató bírói joggyakorlatot, vagy bármit találni, ami alapján valamerre egyáltalán elindulhat majd.


Sajnos az alapvetően ide tartozó családjogi, gyámügyi törvényekben csupa semmit mondó frázisokat találtam mint pl. "az egészséges lelki és testi fejlődés". De semmi konkrétumot, hogy ez mégis mit takar. Magánemberként úgy vélem abszolút nem egészséges, hogy egy gyereket állandóan lepasszolnak valahová, az meg pláne nem, ha ebben még minimális rendszer sincs, és szerencsétlen gyerek reggel azt sem tudja, hogy este hol fog ágyba kerülni. Véleményem szerint ilyen körülmények között nem tud rendesen tanulni, nem tudja rendesen összeszedni még a másnapi tanórára sem a cuccait, felaprózódik az élete, arról nem is beszélve, hogy érzi: púp az emberek hátán, nyűg, akit ide-oda tologatnak.


Persze ezt pszichológus tudja igazolni, de gondoltam egyszerűbb futam, ha találok valamilyen konkrét törvényi tényállást, módszertani útmutatót, bármit, ami alátámasztja, hogy ha már egyszer felügyeleti jogot szerzett valaki, akkor azzal nem csak gyerektartás, meg mutogatható szép papírok, hanem egy GYEREK, egy felelősség és nem kevés kötelezettség is jár...


(Az már csak hab a tortán, hogy apuka persze tartja a markát minden hónapban az anyuka gyerektartásáért, ennek ellenére a nagyszülők fizetnek minden kötelező dolgot... És a cseresznye a habon, hogy így is van miből vakációzni menni a gyerek nélkül... De ez most persze mind nem tartozik ide, nem akarok a ki-mit fizessen sárdobálásba belemenni, részt venni.)

2013. dec. 11. 15:11
 5/8 anonim ***** válasza:

Nézd, anyuka erős hátránnyal indul a kulfoldi lakhely miatt. Meg ha meg is nyerne a pert, akkor sem költöztethetne ki a gyereket az apa engedélye nelkul....

Amúgy meg, mar leírtam, hogy a lényeg, hogy a gyereket ellassak, nem baj, ha nem az apa személyesen.

2013. dec. 11. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Igen, tudom, hogy mekkora hátránnyal indul, épp ezért próbálok segíteni neki.,

Igen,tudok olvasni is, hogy írtad, az a lényeg, hogy a gyereket ellássák.


De én azt kérdeztem, hogy mi és hol szabályozza? Hova van leírva, az, amit mondasz?

2013. dec. 11. 18:29
 7/8 anonim ***** válasza:
Csaladjogi torveny. Kulon nincs kiemelve, hogy a gondozo szulo masra is bizhatja a gyereket, de van ilyen lehetoseg. Hivatalosan persze csak irasos engedellyel lehetne. Ideiglenes gyamnevezes vagy megbizott gyam a neve, nem jut most eszembe. Nalam tervbe volt veve kulfoldi munka, akkor kerdeztem utana, hogy ilyen esetben mi van a gyerekkel. nalunk nagyszulonel lett volna -masik szulo egyaltalan nem volt kepben, megszuntettek a felugyeleti jogat- akivel addig is egyutt laktunk.
2013. dec. 11. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Ha jó a kapcsolatotok velük.
2015. dec. 6. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!