Ha egy özvegyasszonynak egyetlen élő gyermeke van, de két meghalt gyermekétől vannak unokái, akkor ki örököl? (Végrendelet nélül.) Csak a gyermeke, vagy az unokákkal közösen?
A törvényes örökös elsősorban az örökhagyó gyermeke. Ha az örökhagyónak több gyermeke van, ezek fejenként egyenlő arányban örökölnek. Az örökbefogadott gyermek - az örökbefogadás fennállása alatt - az örökbefogadó-örökhagyó vér szerinti gyermekeként örököl. Az örökhagyó által nevelt gyermek vagy mostohagyermek azonban öröklési jogilag sem az örökhagyó gyermeke, nem törvényes örökös. Ha egy gyermek kiesett, helyén - az ő örökrészére nézve - egymás közt egyenlő részekben az ő gyermekei örökölnek (azaz az örökhagyó unokái). Ha ezek közül egy kiesett, ennek helyén is az ő gyermekei fejenként egyenlő részekben örökölnek (ez a "helyettesítés rendje", az így öröklők a helyettes örökösök). Ha a kieső örökösnek nincs helyettes örököse, a kieső nem jön számításba (örökrészét a többi örökös örökli egyenlő arányban). Az örökhagyó leszármazói tehát törzsenként és fejenként egyenlő arányban örökölnek.
Forrás:
A helyettesítés rendje szerint, ahogy előttem is írták a gyermekek részére számított örökséget osztják túl a leszármazókra.
Tehát:
Az élő gyermek 1/3-ot örököl, az egyik halott gyermek unokái egyező arányban, de összesen 1/3-ot (tehát ha két unoka volt ettől a gyermektől akkor 1/6 - 1/6 a két unoka, ha 3, akkor 1/9-1/9-1/9...), és a másik halott gyermek unokái is ugyanúgy egyező arányban, de összesen 1/3-ot örökölnek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!