A haszonélvezet a háznal örökölhető?
Figyelt kérdés
2013. szept. 23. 21:55
1/11 anonim válasza:
Nem, haszonélvezeti jog megszűnik ilyenkor.
2/11 anonim válasza:
Nem. Haszonélvezeti jogot csak tulajdonos alapíthat és adhat valakinek, ez a jog a halállal megszűnik és tovább nem örökíthető. A tulajdonos végrendeletben nyilatkozhat róla, hogy valakire haszonélvezeti jogot hagy, de az illető halálakor az megszűnik.
3/11 anonim válasza:
Tovább nem örökíthető, viszont lehet örökléssel haszonélvezeti joghoz jutni. Például ha valaki meghal, a háza arányos részét a gyerekek öröklik, ők lesznek a ház felének a tulajdonosai, viszont a benne élő felesége (a gyerekek anyja) ilyenkor haszonélvezetet kap, haláláig nem lehet kitenni a házból.
4/11 anonim válasza:
Utolsó második feleség is lehet, az nem lényeg hogy a gyerekek anyja legyen hanem hogy a feleségelegyen.
5/11 anonim válasza:
Az új csjt szerint a túlélő házastárs is örökös, nemcsak a gyerekek, de az özvegyi jog ott van a gyerekek részén is.
6/11 anonim válasza:
Igen de az csak jövő márciustól vagy az körül lép életbe.
7/11 A kérdező kommentje:
Értem. Igazából arról van szó hogy én nekem van két gyerekem a paromotol de nem vagyunk összehazasodva.
Neki az első házasságából van gyerek az a lényeg hogy amit közösen megszerzunk ők ne orokoljenek mert már a előző házat otthagyta nekik.
Nem akarnám hogy az enyémek osztozni keljen majd.
Szóval meg annyi hogy a haszonelvezeti jog az elviheto pl behajthato?
2013. szept. 23. 22:23
8/11 anonim válasza:
Nem. Ezért nevezik élethosszig tartó haszonélvezeti jognak. Ha az ingatlan nincs megterhelve, és a gyermek megkapja a haszonélvezetet, akkor ha a házat elárverezik, akkor sem lehet onnan a gyermekedet kirakni. Hátránya, hogy nehezen adnak olyan ingatlanra hitelt, ahol valakinek haszonélvezete van. Úgy tudjátok ezt megoldani, ha vagy öröklési szerződést köttök, vagy a te nevedre kerül teljesen a ház. A végrendelet itt kevés lesz, mert a párod részéből a köteles rész megilleti az előző kapcsolatából származó gyereket is.
9/11 anonim válasza:
Azt, hogy a párod gyerekei ne örökölhessenek a házból, csak a közös gyerekeitek, csak úgy tudod megoldani, ha a közösen szerzett ház kizárólag a te nevedre kerül, te leszel a tulajdonosa. Persze mivel - még ha most úgy is érzitek - nem minden párkapcsolat tart örökké, ennek is megvannak a maga veszélyei. Vagy ha jóban vagytok mindenkivel, és ezt meg tudjátok beszélni, a párod gyerekei is lemondhatnak írásban az örökségről. Nálunk az apai nagymamám háza esetében volt ez. Az apámnak és a nagynénémnek még életében biztosított saját házat, a legkisebb fia vele élt. A halála után apám és a nővére írtak egy lemondó nyilatkozatot a házzal kapcsolatban, hogy az öccsüké lehessen.
10/11 anonim válasza:
# 6/9!
Eddig is érvényes volt, hogy az örökös gyerekek haszonélvezete is az özvegyre szállt.
Tehát az egykor közös otthonból nem lehet kiebrudalni a mamát. Legfeljebb meg lehet váltani úgy, hogy kap egy lakást, vagy kifizetik az ő tulajdonrészét és a teljes haszonélvezeti jogot.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!