Érdekes jogi/morális kérdés, a többi lent!?
Röviden felvázolom az esetet és szeretném, ha hozzáértők segítenének a válaszukkal. :)
Tehát a szüleim elváltak és apám elköltözött, anyu és én maradtunk a házban. A ház anyum nagyszülői háza, melynek a felét házasságkötéskor ráíratta apámra, tehát a ház közös. Váláskor apám szóban lemondott a ház feléről a javamra.
Közben neki is és anyámnak is új kapcsolata lett, a házasságból mindenhol gyermek született.
Apám 12 év után egyszer csak előállt azzal, hogy 2008-ig visszamenőleg többlettartózkodási díjat követel 5 éves húgomtól és nevelőapámtól, aki nem is lakik ott, csak ritkán fél napokat ott tartózkodik.
Jogos-e a követelése annak fényében, hogy nevelőapám nem él életvitelszerűen velünk munkájából kifolyólag és mivel a hétvégeket a családunk a nevelőapám saját házában tölti?
Illetve, kell-e fizetnie egy 5 éves gyermeknek?
A ház nincs elválasztva, nincs megbeszélve, melyik fele kié. Az fontos még talán, hogy a házat anyum tartja rendben, sokat költött a fenntartására és a felújítására az évek alatt.
Ti mit gondoltok erről? Köszönöm a válaszokat. :)
A szóban lemondást nem lehet igazolni.
Miért nem íratta a nevedre?
Szerintem nem kérheti.
Én ugyan nem értek a joghoz, de szerintem teljesen mindegy ki mennyit tartózkodik ott, a jog szerint ha hivatalosan be van jelentve akkor számít lakónak, (ideiglenes vagy állandó lakcíme az), addig csak vendég és az nem alapja semmilyen követelésnek.
Ha fizet utána idegenforgalmi adót vagy mit, akkor perelhet, addig nem :)
A húgod meg családtag lett, ezért nem hinném hogy követelése lehet vele szemben.
Mellesleg a kérdést se értem, - vagy te írtad el - de ha mamádé a fele, a másik felét pedig neked adta apukád akkor elvben semmi köze már a házhoz nem?
Jah hogy szóban...
Az nem számít sajnos, jogilag az övé a fele még attól, mondani mindent lehet :(
De akkor is amit a jog enged neki, max. annyit tehet hogy odaköltözik, de nem szabhatja meg ki megy oda és ki nem. Az eladást vétózhatja még így meg mert csak közösen lehet eladni.
Húgod jogosan élhet ott, mivel anyádé az ingatlan fele, nevelőapád pedig csak vendég.
Mivel anyád költött a felújításra, állagmegóvásra, amibe apád egy fillért sem adott, így még ahhoz is joga van, hogy növelje a saját tulajdonhányadát az ingatlanban.
Az, hogy apukád szóban lemondott a javadra, jogilag semmit nem ér. Tehát ha most anyukád és apukád a tulajdonosai az ingatlannak fele-fele arányban, akkor apukádat többlethasználati díj illeti meg, addig, amig el nem ajdátok az ingatlant. A többlethasználati díjat nem a nevelőapukád vagy kistesód után kell fizetni, hanem anyukádnak kell fizetnie (függetlenül attól hogy ki lakik a lakásban még rajta kívűl). Ennek összege általában egy hasonló kaliberű ingatlan lakbérének arányos része (jelen esetben a fele).
Mindenképpen érdemes ügyvédhez elmenni a kérdéssel, ugyanis előfordulnak olyan esetek, amikor nem ítélik meg a többlethasználati díjat, pl. volt olyan ahol önkéntes kiköltözéskor nem ítélték meg, illetve azt is megtudjátok, hogy visszamenőleg is követelhető-e.
Az, hogy anyukád mennyit költött a közös ingatlanra ezt a díjat nem befolyásolja, az majd eladásnál fog számítani amikor a vételáron osztoznak, de az is csak akkor ha számlákkal igazolni tudja anyukád, illetve ha a rá fordított összeg igazoltan növelte az ingatlan értékét.
Az, hogy szóban lemondott a javadra semmit sem ér, hacsak nem került a válóper során a bíróságon jegyzőkönyvezésre.
Nem többlethasználati díjat kérhet, az édesanyádtól. Mielőbb keressetek fel egy ügyvédet.
Mindenképpen érdemes bíróságra vinni az ügyet. Egyrészt van olyan bírói gyakorlat, amikor a többlethasználati díjat nem ítélik meg. Ez olyan esetekben fordulhat elő, ha az elköltöző házastárs önként hagyta el az ingatlant.
Azt is meg kéne nézni, nem lehetne-e az ajándékozást semmissé tenni. Ehhez is ügyvéd kéne. Létezik olyan, hogy valaki érdemtelenné válik az ajándékra. Ezt persze már a válásnál indítványozni kellett volna. Tehát az is előfordulhat, hogy a ház felét vissza lehet íratni anyukádra.
Azzal tisztában vagyok, hogy a szóbeli megállapodás semmit nem jelent, ezt csupán az ügy morális vetülete miatt említettem meg.
Nevelőapukám nincs hozzánk bejelentve, ugyanis saját háza van, ha nem dolgozik, ott tartózkodunk nála, pl. hétvégeken.
Igen, apám egy görény, főként azért, mert még egyetemre járok és a követeléseivel egy csomó pénzt ki akar venni édesanyám zsebéből, amely jól jönne nekem is, mivel még nem tudok teljes állásban dolgozni és eltartani magam. Anyagilag nem támogat, amíg a törvény kötelezte, addig fizette a gyerektartási díjat, ami persze a költségeim teljes fedezéséhez nagyon-nagyon kevés, bár most azt is meg akarja szüntetni.
Várok még válaszokat, mert pl. olyat is olvastam, hogy 6 éven aluli gyermektől nem lehet bérleti díjat követelni. A másik persze meg az, hogy családtag lett. Köszönöm az eddigi válaszokat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!