Beperelhet-e egy családtagom, ha az önéletrajzi regényemben olyat írok róla (név nélkül), ami szerinte nem igaz?
szerintem nem,mivel egyrészt gondolom elsősorban magadnak írod nem akarod kiadni
másrészt meg névtelen
Kétlem.
Esetleg ne önéletrajzinak írd, hanem sima regénynek, ami kitaláció.
Szabály szerint MINDEN irodalmi mű fikció, teljesen függetlenül attól, hogy mennyi valóságalapja van.
De ha ez nem elég, akkor esetleg írd bele az elejébe, hogy "A történet szereplői kitaláltak, minden hasonlóságuk/egyezésük a valósággal csupán a véletlen műve."
Vagy ajánld egyenesen neki a művet...
Igen. Ha egyértelműen bizonyítható, hogy róla van szó, akkor igen. Hiáűba írod név nélkül, ha rá lehet ismerni egyértelműen az emberre, akiről írsz és azonosítani lehet, akkor fix, hogy megnyeri a pert.
Egyébként nem írj önéletrajzi regényt, csak ha már befutott és sikeres író vagy, akkor is inkább vénebb korodban és csak síma önéletrajzot. Ha kellően sokáig élsz, akkor nagyon kevés hozzátartozód marad, aki beperelhet bármiért is és addigra meg fogod tanulni, hogy hogyan írj másokról úgy, hogy ne legyen bajod miatta.
4-es, te valamit rosszul tudsz. Önéletrajz az nem fikció.
"Szabály szerint MINDEN irodalmi mű fikció, teljesen függetlenül attól, hogy mennyi valóságalapja van.
De ha ez nem elég, akkor esetleg írd bele az elejébe, hogy "A történet szereplői kitaláltak, minden hasonlóságuk/egyezésük a valósággal csupán a véletlen műve.""
Már miért írná bele ezt, ha önéletrajzról van szó?
Nézz utána a fogalmaknak. Életrajz és önéletrajz nem fiktív meg fantasy műfaj.
Még olyan könyv is lehet fiktív amibe beleírják hogy valós események alapján készült. Mivel valós esemény ihlette. Szóval az ihlető esemény az valós de a sztori már nem feltétlenül valós, csak amiből kiindult. Önéletrajz az más kategória. Ha beleírná hogy fiktív történet, akkor ne önéletrajz lenne hanem pl fantasy.
Kérdező: beperelhet. Méghozzá rágalmazásnak hívják azt amikor valaki valótlant állít egy másik személyről. De megnyerni csak akkor tudja, ha bizonyítja valamennyire.
Szerintem családi szennyest hülyeség nyilvánosság elé tárni a legtöbb esetben. Ugyanis az a te érzelmi gondjaidat nem oldja meg, csak felszítja a haragot és továbbviszi a drámát.
"Névtelenül" nem lehet kiadni könyvet. Minimum a kiadónak ismernie kell téged. Bírósági per esetén pedig kötelezni fogják a kiadót, hogy adják ki a te személyazonosságodat.
Amúgy megfordult már a fejedben, hogy nem hazudozol össze vissza a rokonságodról egy önéletrajzi könyvben?
Másik kérdés, ami felmerült bennem, hogy tán valami celeb vagy híresség vagy? Mert vii. Lakatos Eszmeralda önéletrajzi könyvére a kutya nem lesz kíváncsi...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!