Örökségemröl le szeretnék mondani. Hogyan tehetem ezt
meg irasban?
Kérdező, örökségről akkor lehet lemondani, ha meghalt az örökhagyó, és beállt az öröklés, nem létező dologról lemondani sem lehet.
2013. máj. 8. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
2/14 A kérdező kommentje:
Az eleteben ezt nem lehet megtenni? Pl irunk egy papirt egy ugyveddel, h nem tartok igenyt majd semmire, esetemben pl a hazreszre, lakasra, eletbiztositasra?
Nem mondhatsz le előre semmiről, mert nem tudod milyen vagyonuk lesz vagy nem lesz, amikor elhunynak, addigra akár el is veszthetnek mindent. Amikor lesz az örökösödési tárgyalás, akkor jelezheted a közjegyzőnek, hogy semmire nem tartasz igényt, és akkor nem is fogsz kapni semmit. Az egyetlen jogi megoldás az lenne szerintem, ha a szüleid érdemtelenségre kitagadnának, bár ahhoz vmi durvát kéne csinálnod. Esetleg annak kéne utánanézni, hogy te nem tagadhatod-e ki őket valahogy (gondolom csak tettek vmi durvát, ha ilyen a kérdésed) h ne örököljenek utánad, ha véletlen veled történne előbb valami.
2013. máj. 8. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
Keress meg egy ügyvédet, az el mondja.
2013. máj. 8. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
5/14 A kérdező kommentje:
Szoval az a helyzet, h eleg gyakran megkapom anyuektol, h en csak az oroksegre palyazom. A baratomra rafogtak, h azert van velem, mert arra faj a foga, amit majd orokolni fogok. Szoval ebbol mar elegem van, mert engem nem erdekel ez az egesz.
Kérdező, gondold át, nyilván nem mondhatsz le olyan dologról, ami jelen pillanatban nem a tiéd... persze írkálhatsz előre akármilyen papírt, csak épp semmit nem jelent, mert amikor az öröklés bekövetkezik, akkor kell nyilatkoznod, hogy köll vagy nem köll... azt viszont tudnod kell, hogy csak egyben rendelkezhetsz, olyan nincs, hogy ez meg az kell, a többi meg nem... egyetlen kivétel van, a termőföld, arról - ha van az örökségben - külön is lemondhatsz, ha nem foglalkozol földműveléssel.
2013. máj. 8. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
Támogatnak most valahogy? Otthon laksz? Ha igen, akkor függetlenedj tőlük teljesen és még szülinapra se fogadj el 1-2 ezer Forintnál drágább ajándékot. Szerintem ez többet mondana mint bármilyen papír.
2013. máj. 8. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
Fordítsuk meg a helyzetet:
M
ondd meg nekik, hogy tagadjanak ki ők az örökségből és akkor már csak az ún. köteles rész marad, ami jóval kevesebb, mint a teljes örökség.
Ezzel már jelzed, hogy neked nem kell semmi.
Itt jegyezném meg, hogy a készülő új Ptk. szerint majd teljes egészében (köteles rész nélkül) kitagadható lesz bárki a végrendeletből.
Ha van életbiztosítás, akkor meg a szerződő bármikor megváltoztathatja a kedvezményezettet.
Egyébként ha van kedvezményezett, akkor az életbiztosítás nem része a hagyatéknak.
2013. máj. 8. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
Az előző hozzászólok irtó hülyeségeket írtak (már bocs).
Amennyiben még élnek a szüleid, tehát nem haltak meg, akkor is VISSZAUTASÍTHATOD az örökséget.
Ha meghalnak, akkor meg lemondhatsz az öröklésről. Más az elnevezés, de kb. ugyanaz a jelentése. A lényeg, hogy nem akarsz örökölni utánuk...
Megvannak a formai követelményei, most nem tudom megmondani, hogy mik azok, de ha a Polgári törvénykönyvben megkeresed az öröklés részt, ott le van írva minden pontosan.
2013. máj. 8. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
#8, majdnem... valójában ma az van, hogy az örökség fele ami felett bármikor szabadon rendelkezik az örökhagyó, és a másik fele a köteles rész, amiből lehet kitagadni a törvényben felsorolt esetekben.
Az új Ptk ezen annyit módosít, hogy a köteles rész félről egyharmadra csökken, a házastárs is örököl belőle egy részt, és némileg bővült az örökségből kitagadás lehetősége.
2013. máj. 8. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
Kapcsolódó kérdések: