Mihez van joga egy kisgyereknek?
Gyermekek jogai
Gyermekek számára biztosított jogok az emberi jogok különleges részterületét képezik. Ezek a következők:
1. Minden gyermek egyenlő
Bőrre, nemre, életkorra való tekintet nélkül minden gyermeket azonos bánásmódban kell részesíteni a családi nevelés folyamatában.
2. Minden gyermeknek joga van a szeretethez és a gondoskodáshoz
A megszületett gyermek kiszolgáltatott lény. Élete fejlődése attól függ, hogy megkapja-e a számára nélkülözhetetlen gondoskodást - testi, lelki, szellemi táplálékot. - Mindezek jelentétével a gyermek szeretve érzi magát.
3. Minden gyermeknek joga van a megfelelő és egészséges táplálkozáshoz
Az anya-gyermek kapcsolat erősítésének első legfontosabb feltétele a szoptatás, mivel az anyatej esszencia azaz minden benne van, mely az egészséges fejlődéshez szükséges.
A további táplálás lényege a mennyiség és a minőség egyensúlyának tartása. A változatos és örömszerző táplálkozás tudja csak biztosítani az egészséges biológiai egyensúlyt.
Az egészséges táplálkozás a betegségek megelőzésének is a legfontosabb eleme.
Családon belül és családon kívül mindent el kell követni, hogy ne legyen éhező gyermek.
4. Minden gyermeknek joga van tanulni és iskolába járni
Ennek a jognak az érvényesülését biztosítja a közoktatásról szóló törvény, mely kötelezettséget ró a szülőkre is. A gyermeket a korának megfelelő objektív és pluralista szemléletű oktatásban és korrekt információban kell részesíteni.
Ahhoz, hogy a gyermek a társadalom értékes tagjává váljék, szellemi képességeinek fejlesztésére, az oktatásban való részvételre van szüksége. Az oktatáshoz való jog kiemelt emberi, társadalmi érték, megvalósulása azt tételezi, hogy minden gyermeknek esélyegyenlősége van a tudomány különböző ágazatainak elsajátítására.
5. Minden gyermeknek joga van az egészségügyi ellátáshoz
Minden gyermeknek vele született joga van az életre, és a lehetséges legnagyobb mértékben biztosítani kell életben maradását és fejlődését. Fel kell ismernünk a gyermeknek a lehető legjobb egészségi állapothoz való jogát, melyet a szülői és az orvosi ellátás együttesen tud biztosítani. A gyógyító-megelőző ellátást, az egészséges életmódra nevelést, a prevenciós tevékenységet a védőnői szolgálat tudja segíteni az anya- és csecsemővédelmi feladatokat ellátó intézmények keretein belül.
6. Minden gyermeknek joga van játszani
A gyermek személyiségének fejlődéséhez elengedhetetlenül szükséges a játék, mely a gyermek elidegeníthetetlen joga. A játék a gyermek számára semmi mással nem pótolható tevékenység, mely magában hordja az önfejlődés, az önbecsülés és az önértékelés lehetőségét és erősítését/erősödését. Gyermekkorban a játék tanulás és a tanulás is játék.
7. Tilos a gyermeket dolgoztatni!
Ez a jog korántsem azt jelenti, hogy a gyermeknek nem kell részt vennie a családi munkamegosztásban. Jelenti viszont azt, hogy kiskorú gyermek nem folytathat kereső tevékenységet.
8. Tilos a gyermeket bántalmazni!
Meg kell védjük a gyermeket az erőszak, a támadás, a fizikai és lelki durvaság, az elhagyás vagy az elhanyagolás, a rossz bánásmód vagy a kizsákmányolás, a nemi erőszak és bármilyen más erőszakot ideértve a bántalmazás bármely formájától.
9. A gyermekeket nem lehet kitenni erőszaknak és háborúnak
Bár a mi országunkban ez nem probléma, mégis szükséges egy-két gondolattal ezt a jogot értelmezni. Déli szomszédainknál dúló, több éves háborút megélt gyermekekről végzett vizsgálat tapasztalatai bizonyítják, hogy a háborús „sérülések" kitörölhetetlen és visszafordíthatatlan lelki sebeket okoztak a gyermekeknek.
10. Tilos a gyermekeket szexuálisan zaklatni!
Minden gyermeknek joga van a védelemre, a kizsákmányolás minden formájával szemben, különös tekintettel a szexuális kizsákmányolásra, gyermekprostitúcióra és a nemi erőszak, szexuális támadás vagy zaklatás minden formájára, ide értve a gyermek kényszerítését törvényellenes szexuális akciókban való részvételre. A gyermekek kizsákmányolását ill. felhasználását törvényellenes szexuális tevékenységek céljára, valamint a gyermekek kihasználását pornográf bemutatók és anyagok készítése céljára, szintén tiltja e jog.
11. A gyermekeknek joguk van véleményük kifejtéséhez
12. A gyermekek megválaszthatják saját vallásukat
13. A gyermekek azzal találkozhatnak, akivel akarnak
Minden gyermeknek gondolati, lelkiismereti és vallásszabadsági joga van. Joga van minden társas helyzetben a szabad véleménynyilvánításhoz, joga van 14 éves korától a vallási hovatartozását eldönteni. Minden gyermeknek korának és érettségi fokának megfelelően a bírósági vagy közigazgatási eljárásban részt venni, és ott véleményt nyilvánítani.
14. A gyermekeknek joguk van információkhoz jutni
Minden gyermeknek joga van azon információk megszerzésére és birtoklására, mely a sajátos szükségletei kielégítéséhez kapcsolódnak. Joga továbbá, hogy minden ezzel összefüggő programhoz hozzáférhessen. Minden gyermeket érintő információ elsősorban a gyermek legfőbb érdekét kell, hogy szolgálja.
15. Különös figyelmet kell fordítani a család nélkül élő gyermekekről való gondoskodásra
A család a társadalom alapegysége, olyan lelki-szellemi közösség, amelyben a gyermek szocializációja lezajlik és szervezése megvalósul. Amennyiben a család a gyermeki jogok érdekérvényesítését, a szociális gondoskodást nem tudja megvalósítani, szülői kötelességének nem tud eleget tenni, a gyermeket védelembe kell helyezni. A gyermekről való gondoskodásnak több formája ismeretes: a veszélyeztetett gyermekeket óvó intézkedések, intézményes elhelyezés, szülői felügyeleti jog korlátozása, ill. megszüntetése ideiglenes intézeti elhelyezésből, végleges örökbeadhatóság és örökbefogadás. A gyermeket védő és óvó intézkedések lehetőségeinek ismerete azért jelentős a szülők szempontjából, mert ennek birtokában tudnak a szülők olykor különböző jelzéseket tenni a védőnői szolgálat ill. a gyámhatóság felé.
16. Kiemelt figyelmet kell fordítani a menekült gyermekekre
Az EU-s csatlakozás új kihívások elé állítja a társadalmat, mivel a migráció fokozottabban beindult a környező és valamennyi bajba jutott országból. Ez a tény szükségessé teszi a regionális multikulturális központok létrehozását. Ez természetesen nem zárhatja ki az egyes családok odafordulásait a bajba jutott gyermekekhez, elfogadásuk és befogadásuk érdekében.
17. Fokozottan kell gondoskodni a fogyatékkal élő gyermekekről
Minden emberi lény szabadon születik és egyenlő méltósága és joga van. Fel kell ismernünk azt a fontos tényt, hogy akik fogyatékkal születtek vagy azzá váltak, nem lehessen velük szemben hátrányos megkülönböztetés alkalmazás.
18. A törvénnyel összeütközésbe került gyermekekre kitüntetett módon kell figyelni
Minden gyermek joga, hogy ha megtévedt, összeütközésbe került a törvénnyel, kapjon kellő pártfogói védelmet a szülőtől vagy hivatásos pártfogótól ill. a civil szervezetektől, mely biztosítja számára a lehetőséget a rehabilitációra és a társadalmi reintegrációra, valamint az elszalasztott esélyek pótlására.
A Magyar Köztársaság Alkotmánya szerint a gyermeknek joga van a családja, az állam és a társadalom részéről arra a védelemre és gondoskodásra, amely a megfelelő testi, szellemi és erkölcsi fejlődéséhez szükséges.
A gyermek jogainak érvényesítése és védelme során kiemelt szerepe van a rendőrségnek, ügyészségnek, bíróságnak, a települési önkormányzat jegyzőjének, a gyámhivatalnak, a gyermekjóléti szolgálatnak, a területi gyermekvédelmi szakszolgálatnak és az állampolgári jogok országgyűlési biztosának.
Gyeretartást kötelező fizetni, arról a gyermeket nevelő szülő sem mondhat le.
A "csak ha a bíróság felszólít" ennyi erővel igaz a munkáltató által fizetett bérre is, hogy neki sem muszáj, amíg nincs bírósági felszólítás - szerencsére mégsem így működik.
A kérdésedet azonban nem értem. Milyen válaszokat vársz? Hogy kórusban szidja mindenki a gyerek mellől lelépő szülőt? Vagy mire keresel megoldást?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!