Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » A gyámügy dönthet arról, h...

A gyámügy dönthet arról, h kivihessem a gyerekeimet külföldre? EU-n belül.

Figyelt kérdés
Ha a másik szülő elhatárolja magát, nem jelenik meg a gyámügyön, akkor a gyámügy mondhat igent erre a kérelemre?

2013. jan. 8. 18:48
 1/6 anonim ***** válasza:
Elvileg igen, de csak akkor engedélyezik, ha nagyon indokolt az eset.
2013. jan. 8. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
A fenti válaszolóho még hozzáfűzném, hogy nagyon alaposan utánanéznek a kinti feltételeknek a személyes elbeszélgetésen kívül(biztos jövedelem, lakhatás, iskola-ovi a gyerekeknek..) környezettanulmányt is végezhetnek.
2013. jan. 8. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Hasonló cipőben járok,

Ügyvéddel ellenjegyzett megállapodást kötöttem az apával,ahol szabályoztuk a feltételeket.Ezt fordíttattam le,mert a kinti iskolához...stb kellett igazolnom,hogy apai engedéllyel hoztam ki a gyereket.

Nálunk az ügyvéd intézte szinte az egészet.Kezdetben nálunk is elhatárolódás volt.

2013. jan. 8. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a hozzászólásokat. Az ügyvédem azt mondja, h ha az apuka nem jelenik meg, nem fognak határozatot hozni. Holnap lesz az első meghallgatás, amire a volt férjem nem fog eljönni. Magának akarja a gyerekeket, mondván, ha én akarok, hát menjek külföldre, de a gyerekeinket nem vihetem magammal. Nem szeretnék bírósági herce-hurcát, mert nagyon hosszan ellehet húzni. A második férjem kint van, kint dolgozik már több mint fél éve és van egy közös kisfiunk, aki 1,5 éves. Ez az időszak nagyon megviselő mindannyiunk számára. Szeretnénk minél hamarabb újra együtt egy családként élni!
2013. jan. 8. 21:56
 5/6 anonim válasza:

Ebben minden le van írva:

Az Európai Unióhoz történő csatlakozás óta egyre több lehetőség nyílik a külföldi munkavállalásra és letelepedésre. Azonban hiányzik a köztudatból az a szabály, miszerint egy kiskorú magyar állampolgárságú gyermek végleges külföldre viteléhez a gyámhatóság engedélye kell – akkor is, ha a gyermek szülei együtt élnek! Bár elvált szülők esetén a kapcsolattartás újra rendezése kapcsán néha kiderül, hogy ennek az engedélynek a beszerzése is szükséges, mégis azt tapasztalom, hogy általában ezt elmulasztják.


Egy gyermek külföldre utazásához mindkét szülő beleegyezése szükséges, akkor is ha együtt élnek, akkor is ha külön. Bár a magyar jogszabályok szerint rövid utazások esetén – nyaralás, rokonlátogatás – nem kell a másik szülő írásbeli engedélye, mégis a legtöbb ország és légitársaság kéri ezt a nyilatkozatot, tehát utazás előtt érdemes két nyelven elkészíteni.


A gyermek tartós – 1 évet meghaladó – külföldre távozására esetén azonban nem csak a két szülőnek a nyilatkozata, hanem a gyámhatóság jóváhagyása is szükséges.


A kérelmet a gyermek állandó lakóhelye szerinti illetékes gyámhatósághoz kell benyújtani. A kérelemhez számtalan bizonyítékot csatolni kell, amiből megállapítható, hogy a gyermek lakhatása, taníttatása, egészségügyi ellátása és a megélhetése biztosítva lesz. Ezek általában a szülő külföldi munkaszerződése és jövedelem igazolása; lakásbérleti szerződés, vagy kint élő rokonoktól befogadó nyilatkozat; a külföldi hatóság által kiállított környezettanulmány; iskolai befogadó nyilatkozat, egészségbiztosítás fennállásának igazolása. Valamennyi külföldi okiratot le kell fordíttatni – érdemes rákérdezni, mert sokan elfogadják az egyszerű fordítást is, nem kell vagyonokat fizetni a hiteles OFI által elkészített anyagokért.


Ahhoz, hogy a tartós külföldre utazást engedélyezze a gyámhivatal különélő szülők esetén, meg kell állapodni, hogy miként lesz a kapcsolattartás a gyermekek és az itthon maradt szülő között. Vita esetén ebben a gyámhivatal vagy a bíróság dönt.


Amennyiben valamelyik szülő nem járul hozzá a külföldi letelepedéshez, akkor ezt a nyilatkozatát együtt élő szülők esetén a gyámhatóság, különélő szülők esetén a bíróság pótolja. Én azt tapasztalom, hogy a legtöbb esetben megalapozatlannak találja a hatóság a szülő tiltakozását és a külföldre utazást engedélyezi. Legfőbb ellenérv az szokott lenni, hogy megszakad az intenzív kapcsolat a gyermek és a szülő között. Ez egy olyan témakör, amin a végtelenségig el tudnak vitatkozni a felek, mégsem jutnak egyezségre. Tagadhatatlanul veszteség éri az itthon maradt szülőt és a gyermeket is, ha a személyes találkozásokra csak havonta, két havonta vagy esetleg csak évente kétszer, karácsonykor és nyáron kerül sor. Aki nem érti meg, és a veszteség mellé a mérleg másik oldalára nem teszi rá, hogy a gyermeknek egy másik nyelv és kultúra elsajátítása mekkora lehetőség, az soha nem fog jó szántából beleegyezni az utazásba. Ahol viszont nyitott a szülő, és arra törekszik, hogy a rossz helyzetből a lehető legtöbbet hozza ki, nagyon frappáns megoldások szoktak születni. Például az édesapjával az USA-ba költözött 14 éves lány napi szinten Skype-ol az édesanyjával úgy, hogy az iPad-jén keresztül folyamatos videó kapcsolat is van. Legutóbb „együtt” mentek bevásárolni – az anyuka tanácsokat adott, mely zöldségeket, hozzávalókat vegye meg a lány, és utána „együtt” megfőzték az ebédet. Félreértés ne essék, nem azt mondom, hogy ez helyettesíti a személyes találkozókat! Ám amikor valaki pert perre halmoz, hogy a gyermekét visszacitálja Magyarországra, akkor a másik szülő biztosan csak a bíróság által meghatározott szigorú rendet engedi: heti 2x telefonálhat a gyermekének, és évente kétszer-háromszor találkozhat vele. Ebben az esetben tényleg eltávolodnak egymástól, ráadásul a szülők rossz viszonya tovább ront a helyzeten. Azokban az esetekben, ahol szomorúan bár, de elfogadják a változást és meg tudnak egyezni, gyakori, hogy a kint élő szülő a magasabb jövedelme miatt vállalja az utazás költségeit, és lehetőség nyílik a gyermekhez való kiutazásra is. Emellett nem a bírói gyakorlat szerinti heti 1-2 alkalommal, hanem napi szinten Skyep-olnak, így csökkentett üzemmódban ugyan, de ott lehet a távol élő szülő a gyerek teniszmeccsén, évzáróján, akár még mesét is tud neki olvasni úgy, hogy a gyermek nem csak hallja, hanem közben látja is az arcát, ami egy kisgyereknél igencsak fontos.

2013. jan. 9. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a hozzászólásokat. Mivel volt férjem nem jelent meg, így ejtették az ügyet a gyámhatóságon. Irány a bíróság. De meddig fog ez tartani??? Már így is több mint fél éve külön él egy család...

Most a bíróság fog dönteni apa helyett, majd vissza a gyámügyre, hogy a gyámügy engedélyezze a tartós külföldre költözést!

2013. jan. 9. 20:49

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!