Feljelenthetjük? Jogilag mit tehetünk?
Azért egy kölcsönadott nadrágot ne hasonlítsunk már egy nagy értékű számítógéphez...
Egyébként írtam már,ha valaki elolvasta volna,hogy egy rendőr ismerősünk miként nyilatkozott erről.De mégegyszer nem írom le.
Tévedések ér rossz tanácsok, kommentek tömegét kapta.
Az előadott tényállás szerint a cselekmény csalásnak minősül. (volt tévedésbe ejtés, kár, haszonszerzés).
Természetesen feljelenthető az elkövető.
Semmi olyasmit nem kell vizsgálni, hogy "kölcsön" meg hasonló kérdések.
dr. Keresztes Attila válasza tipikusan ügyvédi.
Igaz, hogy csalás történt, de erre semmi bizonyiték sincs, csak a kérdeö anyjának a kijelentése.
Ettöl kezdve semmi esély arra, hogy emiatt valami is történjen, azon kivül, hogy az ügyvédek degeszre keresik magukat, a kérdez anyja meg nemcsak a kölcsönt kell, hogy kifizesse, hanem még az ügyvédet is.
Kedves Attila, megkérdezem, hogy ugyan hogy bizonyítja be a tévedésbe ejtést? Egy tagadás egy állítás. Az illető közli, hogy neki szándékában állt fizetni a "baráti kölcsönt", egy részletet BE IS FIZETETT, aztán megváltozott az anyagi helyzete... Ezzel máris kimentette magát a tévedésbe ejtéstől.
Polgárjogi vonalon - ahogy a kérdező is írta - lehet el lehet indulni, fizetési meghagyással a PC árát lehet kérni, hátha nem mond ellent az illető. Ha pedig ellent mond, akkor meg kell próbálni a perben igazolni azt amit annyira nem egyszerű.
Sem az ajándékozás, sem pedig a kölcsönadás nincs írásos alakisághoz kötve, így akár lehet ilyen megegyezés is...
Itt még jó lenne a hitel pontos típusát és a szerződési feltételeket is tudni, mert akár adás-vétel is történhetett a felek között.
Anyuka megvette a számítógépet banki hitelre, majd havi x e Ft (pont annyi amennyi az anyuka törlesztője) összegért eladta. Talán ez a tényállás áll legközelebb az igazsághoz... Ekkor viszont anyuka lehet, hogy fedezetelvonó volt, ha a szerződés kiköti, hogy a megvett jószágot nem adhatja el... Szóval itt még "bármi lehet".
Kedves Kommentelők!
Az volt a kérdés, hogy lehet-e feljelentést tenni, illetve lehet-e eredménye az eljárásnak.
Mivel fennáll a csalás alapos gyanúja, ezért meg lehet tenni a feljelentést és le is fogják folytatni a nyomozást. Ha alapos a nyomozás, akkor el is fogják ítélni az elkövetőt.
Felesleges azon spekulálni, ami nem is szerepel a kérdésben, például a polgári jogi igényen, vagy a bankkal való kapcsolaton.
Érdemes azt a szabályt betartani, hogy ha nem értesz hozzá, akkor tartsd magadban a véleményed.
Attila!
Ugye nem komolyan mondod, hogy a "lehet-e feljelentést tenni" kérdésre lehet nemmel válaszolni? Ha akarom, most besétálok a rendőrségre, és feljelentelek nemi erőszakért. Aztán ha mégsem volt igazam, te is dönthetsz feljelentés mellett... A feljelentés lehetőség mindenkinek adott...
Azt tanácsolod az illetőnek, hogy jelentse fel csalásért az illetőt? És ha az "alapos nyomozás" - kérdem, ügyvédi praxisod alatt láttál ilyen esetben alapos nyomozást? Mert ha igen, akkor nem Magyarországon praktizálsz...
És ha kihozza a rendőrség, hogy nem történt bűncselekmény, akkor mit tesz a kérdező, ha kap egy rágalmazási vagy hamisvád-pert? Mert az már tényszerű, nem? Vagy tegyen ismeretlen tettes ellen feljelentést ebben az ügyben? Ugyan már...
Persze feljelenteni lehet. És mit ér el vele? Ezt írta a kérdező: "itt mostmár arról van szó,hogy a pénzt vagy a gépet visszaszerezzük." valamint "Ha már meglógott a géppel,akkor fizesse!"
Ennek valóban nem a polgárjogi vonalhoz van köze. Mert a büntetőbíró első szava az lesz a tárgyaláson, hogy a jogosult pénzbeli vagy tárgybeli követelését polgári bírósághoz utalja, oldja meg az, ő meg lefolytatja az ügyet, amelyből születhet egy ítélet, amely vagy elmarasztaló vagy nem. És mire megy a kérdező egy olyan elmarasztaláson, aminek nincs visszatartó ereje az elkövető számára? Mert utána újra kezdheti a bíróságra mászkálást, hogy a pénzéhez is jusson...
De érdekes, hogy "hagyjuk" a polgári jogi vonalat, mikor kizárólag erre kíváncsi a kérdező, és szó nincs arról, hogy ő "rács mögött" akarja látni a kérdezőt.
Úgy gondolom, hogy attól, mert valaki a jogi egyetem elvégzésével doktori címet szerez, még messze nem válik értő és gondolkodó emberré. Ma ez a lehetőség BÁRKINEK adott, aki meg tudja fizetni. Úgy gondolom, hogy jogi tanulmányaid során te is tapasztaltál "érdekes" dolgokat. Mert én tudnék mesélni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!