Kié lenne az örökség ebben az esetben?
Ha van egy házaspár, akinek születik gyereke, akkor az egyik házastárs halála esetén minden esetben a gyerek az örökös, és ingatlannál csak haszonélvezeti jogot kap az özvegy? Vagy ki lehet ezt váltani egy végrendelettel, melyben mindent a másik házastársra (egymásra) hagynának és a gyerek nem kapna semmit?
Sokféle infót olvastam már erről, és nem tiszta a kép.
Tudtommal a gyereket csak akkor lehet kizárni az örökségből, ha valami rossz dolgot csinált.
Persze nem azért, mert stikában cigizett, hanem pl. megtagadta az apját, nem volt hajlandó soha dolgozni menni és már 40 éves, ilyenek.
Igen, valóban a gyerek örökli a közös vagyon 50%-át.
A másik 50% természetesen az életben maradó szülő tulajdona marad.
Csak nagyon extra esetben lehet kizárni a gyereket, pl börötnbe volt.
Ki lehet tagadni gyereket a végrendeletből.
"2. Fiamat, ……-t (anyja neve: ……, születési hely és idő: ……, …... szám alatti lakost) jelen végrendeletemmel az öröklésből kitagadom, mert erkölcstelen életmódot folytat, ezért a Ptk. 663. § (1) bekezdésének e) pontjában megfogalmazott kitagadási ok vele szemben fennforog."
Értem, tehát csak olyan indokolt esetben lehet kitagadni a gyereket, hogy ha bűnöző/alkoholista stb...
Azért kérdeztem, mert még nincs gyerekem, de én azt szeretném, hogy ha meghalok akkor a férjemé legyen pl. az ingatlanunk mindenfajta joga, hogy eladhassa ha kell a pénz másra, ne kelljen a gyámhatóságtól engedélyt kérni hogy pénzzé tehesse azt amiért ő meg én dolgoztunk meg... nem azért mert ki akarok szúrni a gyerekemmel, csak úgy gondolom hogy majd a férjem eldönthetné, kinek mit adna :S
Lehet tudni, miért van ez a törvény a gyermekek javára?
Ha belegondolsz, egy felnőtt ember (az életben maradó férj/feleség) könnyebben boldogul az életben, mint az ott maradt kiskorú gyermek.
Mi van, ha jön egy új élettárs, aki annyira elvakítja a szülőt, hogy még a gyerekét is kisemmizné a kedvéért? Ezért védik a gyermeket.
Ha a ház 100%-ban az elhunyt nevén volt, akkor 100%-ban az egyenesági leszármazott (jelen esetben a gyerek) örököl, a feleségnek holtig tartó haszonélvezete lesz.
Örökös részből csak nagyon komoly indokkal zárható ki a törvényes örökös.
Ha a ház 50-50%-ban van a házastársak nevén, az egyik halála esetén az elhunyt örökrésze lesz a gyereké, tehát 50%, és az özvegynek szintén haszonélvezet lesz rajta. Ha több gyerek van, akkor nyilván a gyerekek között egyforma arányban jár az örökség.
a gyámügy bevonásával eladható a kiskorú nevén levő ingatlan, de csak ha az új ingatlan legalább olyan értékű, vagy annál nagyobb értékű. Tehát nehezen bár, de el lehet adni.
Én mondjuk ezt nem annyira értem, hogy valaki hogy akarja már a megszületése előtt kitagadni a saját gyerekét. Gondolom, változni fog a véleményed, ha lesz egyáltalán gyereked. Addig meg kár ezen agyalni.
Köszönöm a válaszokat, érthető végülis, hogy bizonyos esetekben tényleg jó a gyermeknek, ha az ő nevére kerül egy ház. De sajnos nem ettől lesz jobb élete a gyereknek, ha a szülője még 50 évig lesz a haszonélvező például...
Mindenesetre szerencsére én nem gonosz okokból szerettem volna ezt, meg bízom is benne, hogy nem lesz soha szükségem ilyen intézkedésre természetesen még jó sokáig :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!